Wiadomości pogodowe

Na Bałtyku sztorm do 9 stopni w skali Beauforta, burze i trąby wodne

4 października 2017, 12:12

Jeśli chcecie zobaczyć jesienny sztorm, to konieczne udajcie się nad Morze Bałtyckie, gdzie z każdą godziną nasila się zachodni wiatr. Wieczorem jego porywy mogą dochodzić do 85 km/h.

Październik przyniesie nam śnieg i mróz, a może ciepłe babie lato?

3 października 2017, 08:31

Z czym kojarzy się nam październik? Z deszczem, mgłami, przymrozkami? A może z babim latem, błękitnym niebem, przyjemnym ciepłem i całą paletą barw liści? Sprawdźmy, jaki zwykle jest październik i jaki będzie tym razem. Czy mile nas zaskoczy?

Najcieplej jest zawsze w samo południe? Bzdura!

3 października 2017, 07:26

Kiedy jest najcieplej? Najczęściej odpowiadamy, że w samo południe. Ale to bzdura. A kiedy jest najzimniej? Może o północy? Nic bardziej mylnego. To, co wydaje się nam oczywiste, wcale takie nie jest. Dlaczego?

Unia Europejska zmusi nas do rezygnacji z węgla?

2 października 2017, 07:11

Bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się głównie na węglu, ale jego spalanie powoduje zmiany klimatyczne. Jak to ze sobą pogodzić? Naukowcy wierzą, że do 2050 roku nasz kraj stanie się wzorem nowych rozwiązań ekologicznych z pożytkiem dla każdego.

Prognoza 16-dniowa: Jaka pierwsza połowa października?

1 października 2017, 10:00

Po mokrym i niezbyt ciepłym wrześniu mamy nadzieję, że październik przyniesie nam dużo pogodniejsze niebo i wyższe temperatury. Czy jest jeszcze szansa na piękne babie lato oraz słoneczny i ciepły okres złotej jesieni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Ile waży chmura burzowa? Nawet się tego nie spodziewasz

1 października 2017, 08:47

Chmury towarzyszą nam od narodzin, widzimy je na niebie codziennie, ale jak się okazuje, nawet naukowcy wciąż nie wiedzą o nich wszystkiego. Tymczasem to właśnie one sterują pogodą, która ma wpływ na każdego z nas. Czego nowego się o nich dowiedzieliśmy?

Czy jesień jest najbardziej mokrą porą roku?

30 września 2017, 08:05

Mamy jesień, czyli okres, który większość z nas uważa za najbardziej deszczowy spośród wszystkich czterech pór roku. Czy rzeczywiście jesień jest aż tak wilgotna, jak ją sobie wyobrażamy? A może to tylko mit? Sprawdźmy, co mówią na ten temat klimatolodzy.

Czy warto rodzić dzieci zimą? Więcej plusów niż minusów?

30 września 2017, 07:18

Najnowsze badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości, że dzieci urodzone w zimie są zdrowsze od tych urodzonych latem, żyją dłużej, wcześniej też zdobywają cenne umiejętności, które są kluczowe w normalnym funkcjonowaniu. Jaka jest tego przyczyna?

Dlaczego drzewa zmieniają barwę? Poznaj największy sekret jesieni

29 września 2017, 09:07

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. W ciągu 3 miesięcy liście na drzewach zmieniają swoją barwę z zieleni przez żółć, pomarańcz i czerwień po brąz, aż ostatecznie opadają na ziemię. Dlaczego tak się dzieje i jak ten proces przebiega? Zobaczcie.

Tajemnicza kometa odmieniła losy Ziemi. "Pojawił się człowiek"

29 września 2017, 08:23

Człowiek pojawił się na Ziemi dzięki uderzeniu komety, która wywołała olbrzymie spustoszenie w klimacie naszej planety. Niezwykłe wydarzenia rozegrały się 56 milionów lat temu, czyli 10 milionów lat po wyginięciu dinozaurów.

Nadchodzi La Niña. Czy wpłynie na pogodę zimą w Polsce?

28 września 2017, 10:23

El Niño, które panowało na przełomie 2015 i 2016 roku, i okazało się jednym z najsilniejszych w historii, spowodowało kataklizmy w różnych regionach świata. Nadchodzącej zimy panować będzie jego przeciwieństwo, La Niña. Co nam przyniesie?

W weekend babie lato, ale nie wszędzie. Gdzie spadnie deszcz?

28 września 2017, 09:17

Zapowiada się przepiękny weekend pogranicza września i października. Nie dość, że będzie słonecznie, to jeszcze ciepło, nawet 20 stopni w cieniu. Jednak nie wszędzie poczujemy w powietrzu babie lato. Będą miejsca, gdzie zachmurzy się i spadnie deszcz. Gdzie?

W tym miesiącu deszczu już nie zobaczymy. Kiedy zacznie padać?

27 września 2017, 09:35

Jeden z najbardziej deszczowych wrześni w historii polskiej meteorologii zakończy się sucho i słonecznie. Dobrej pogody nad Polską będzie bronił potężny wyż skandynawsko-rosyjski. Jak długo on się utrzyma i kiedy spadnie na nas najbliższy deszcz?

Niszczycielskie huragany Maria i Lee połączą się i dotrą nad Europę

27 września 2017, 08:20

O tej porze roku potężne atlantyckie cyklony tropikalne zaczynają docierać nad Europę. Pierwszymi z nich będą huragany Maria i Lee, które w ostatnim czasie poczyniły katastrofalne zniszczenia na Karaibach. Czy nad Europą będą równie niebezpieczne?

Płynie do nas powietrze znad Rosji. Noce i poranki z przymrozkami

26 września 2017, 08:01

Wszystko wskazuje na to, że powtórzy się sytuacja z ubiegłorocznego września, gdy pierwsze przygruntowe przymrozki na większym obszarze kraju pojawiły się w ostatnich dniach miesiąca. Sprzyja temu kontynentalne powietrze, które płynie do nas znad Rosji.

Szukaj wiadomości w archiwum