17 października 2017, 07:21

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.


Powalone drzewo w Dublinie w Irlandii. Fot. YouTube / Independent.ie

Były huragan Ophelia przeszedł wczoraj (16.10) nad Irlandią, a minionej nocy (16/17.10) nad Szkocją. Przyniósł huraganowe porywy wiatru, ulewne deszcze i wysokie fale sztormowe. Najmocniej wiało, do 191 km/h, przy latarni morskiej na skalistej wysepce Fastnet Rock, położonej 11 kilometrów na południe od wybrzeża Irlandii, która jest najbardziej wysuniętym na południe punktem kraju.

Z kolei w Roches Point porywy dochodziły do 155 km/h, w Cork do 130 km/h, w Shannon do 122 km/h, a w Dublinie do 117 km/h. Bardzo mocno wiało też w Szkocji, miejscami na wybrzeżach powyżej 100 km/h, a w górach do 145 km/h. Na pozostałym obszarze Wysp wiało słabiej, ale mimo to był to wietrzny dzień, z porywami do 60-80 km/h.

Wichura połamała tysiące drzew, które upadały na drogi, posesje, zabudowania, samochody i linie energetyczne. W szczytowym momencie bez prądu było pół miliona odbiorców. Bilans żywiołu okazał się tragiczny, ponieważ pod zwalonymi drzewami zginęły 3 osoby, a kilka kolejnych zostało rannych.

Przez większą część dnia Irlandia była całkowicie sparaliżowana. Stanęły pociągi, wstrzymano pracę lotnisk, wiele dróg było nieprzejezdnych. Wcześniej zamknięto wszystkie szkoły, a także większość zakładów pracy, aby nie narażać mieszkańców na podróżowanie w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Czegoś równie niszczycielskiego mieszkańcy Wysp Brytyjskich nie przeżyli od 1961 roku, kiedy to bardzo podobną ścieżką wędrował Huragan Debbie. On również osiągnął trzecią kategorię w skali siły tego typu zjawisk, a następnie przeszedł w pobliżu zachodniego wybrzeża Irlandii i Szkocji. Wówczas jednak liczba ofiar była dużo wyższa, bo zginęło 15 osób.

Obecnie były huragan Ophelia zmierza w kierunku południowo-zachodniego krańca Norwegii i Danii, gdzie najpóźniej jutro (18.10) zaniknie, wcześniej przynosząc ulewne deszcze w norweskich górach i w rejonie Bergen. Ophelia nie będzie miała żadnych szans w starciu z wyżem znajdującym się nad Polską i zapewniającym nam przepiękną pogodę, i całe szczęście.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.