15 października 2017, 09:13

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?


Grenlandia. Fot. Pexels.

Jedni wolą mrozy, a inni dobrze się czują, gdy panuje upał. To, jaką temperaturę uważamy za optymalną, związane jest z fizjologią naszego organizmu. Jednak jak się okazuje, zarówno do mrozu, jak i upału, można się przyzwyczaić. W Polsce średnio rocznie dni z upałem jest tylko kilka, podczas gdy w Miami na Florydzie notuje się ich ponad 300.

Im dalej ku obszarom polarnym, tym upał zdarza się rzadziej i tym gorzej jest znoszony przez mieszkańców. Nic więc dziwnego, że w Finlandii o upale mówi się już, gdy temperatura sięga 27 stopni, a nie 30 stopni, jak ma to miejsce w Polsce.

Jeszcze niższą temperaturę za upał uznaje się na dalekiej północy. Na przykład mieszkańcy Islandii cieszą się, gdy termometry pokazują w cieniu 20 stopni. Dlaczego? Ponieważ w Reykjaviku, stolicy tego kraju, najwyższą odnotowaną kiedykolwiek temperaturą było 26,2 stopnia. Dla Islandczyków 30 stopni byłoby porównywalne z naszymi 40 stopniami.

Czy Islandia jest jedynym krajem, w którym nigdy nie odnotowano przekroczenia 30 stopni, a więc temperatury uważanej przez nas za upał? Tak było, ale tylko do 1939 roku. Wówczas w miejscowości Teigarhorn odnotowano 30,5 stopnia i jak dotąd jest to najwyższa temperatura zmierzona na Islandii. Od 78 lat nie ma już kraju na świecie, gdzie nie panowałby upał.

To się jednak może zmienić. Władze Grenlandii, która jest autonomicznym terytorium zależnym Danii, od lat walczą o całkowitą niezależność. Niestety, szanse na oderwanie się od Danii są niewielkie, zwłaszcza w czasach, gdy rozpoczyna się wojna o bogate złoża ropy, gazu i kamieni szlachetnych, w które rejon największej wyspy świata może obfitować.

Jednak, jeśli założyć, że kiedyś Grenlandia stanie się niezależnych państwem, to będzie jako jedyny kraj na świecie piastować miano tego, gdzie upał nie dotarł. Dotychczas najwyższa temperaturą jaką tam zmierzono wyniosła 25,9 stopnia. Rekord padł w lipcu 2013 roku w miejscowości Maniitsoq, na południowo-zachodnim wybrzeżu Grenlandii.

Ale globalne ocieplenie, które najszybciej postępuje na dalekiej północy, może sprawić, że i na Grenlandii wkrótce odnotowany zostanie pierwszy upał. Zostały do niego już zaledwie 4 stopnie, które mogą zostać przekroczone, według naukowców, w ciągu następnych 20 lat.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.