13 października 2017, 09:26

Polacy w Irlandii i Wielkiej Brytanii szykują się na ex-huragan Ophelia

Mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii przygotowują się na nadejście byłego tropikalnego huraganu Ophelia, który od poniedziałku zacznie przynosić na Wyspach ulewne deszcze i wichury, a na morzu potężny sztorm.


Fot. TwojaPogoda.pl

Rodzące się nad wodami Oceanu Atlantyckiego tropikalne cyklony zazwyczaj przemieszczają się na zachód, docierając z czasem nad Wyspy Karaibskie, kraje kontynentalnej Ameryki Środkowej lub do wybrzeży Ameryki Północnej. Jednak w okresie jesiennym zdarza się, że kierunek ich wędrówki jest zupełnie inny.

Za sprawą cyrkulacji zachodniej, wędrują na wschód, w kierunku wybrzeży zachodniej Europy. Tak było m.in. w 2005 roku, gdy Huragan Vince dotarł nad Półwysep Iberyjski. Był to pierwszy tropikalny cyklon obserwowany nad Hiszpanią od 163 lat.

Znacznie częściej byłe tropikalne huragany docierają nad Wyspy Brytyjskie. Zazwyczaj są to pozostałości po huraganach pustoszących Stany Zjednoczone. Nadciągają one nad Wyspy od zachodu w postaci głębokich niżów umiarkowanych szerokości geograficznych.


​Zdjęcie satelitarne Huraganu Ophelia. Fot. NASA.

Tym razem ex-huragan dotrze nad Wyspy od południa i będzie nim powstały kilkadziesiąt godzin temu Huragan Ophelia. W weekend (14-15.10) jako tropikalny huragan przejdzie nad Azorami, portugalskim archipelagiem położonym na Atlantyku.

W nocy z soboty na niedzielę (14/15.10) spodziewamy się tam ulewnych deszczy, które mogą powodować powodzie i osunięcia ziemi. Z kolei średnia prędkość wiatru będzie przekraczać 120 km/h, a porywy 150 km/h. Największe szkody huragan może poczynić we wschodniej części archipelagu, gdzie przemknie jego oko.


​Prognoza kierunku i prędkości wiatru. Fot. Ventusky.com

Do końca tygodnia Ophelia wkraczając nad coraz to chłodniejsze wody Atlantyku osłabnie, przestanie być huraganem. W poniedziałek (16.10) po południu, wieczorem oraz w nocy z poniedziałku na wtorek (16/17.10) znajdzie się już nad Irlandią i Wielką Brytanią.

Centrum niżu ex-Ophelia przejdzie nad całą wyspą Irlandia, a następnie wkroczy nad Szkocję. Ciśnienie spadnie tam do 970 hPa. Spodziewamy się intensywnych opadów, podczas których w zachodniej Irlandii oraz w Irlandii Północnej spadnie od 50 do 100 mm deszczu. Porywy wiatru w zachodniej części Irlandii mogą dochodzić do 120 km/h, zaś w głębi lądu do 90-100 km/h.


Aktualna lokalizacja i dalsza trasa Huraganu Ophelia. Dot. NHC.

Trzeba się więc liczyć z przerwami w dostawach prądu oraz problemami w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym. Warto w trakcie przechodzenia orkanu pozostać w domach, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Niż będący pozostałością po huraganie Ophelia przemknie za tydzień nad Skandynawią. 19 lub 20 października przyniesie nam porywisty wiatr, który może dochodzić do 70 km/h, a nad Bałtykiem do 90 km/h. Na chwilę obecną nie spodziewamy się jednak równie niszczycielskich wichur, co podczas Ksawerego.

Źródło: TwojaPogoda.pl / U. S. National Hurricane Center.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.