11 października 2017, 08:39

Huragan Ophelia pędzi w kierunku Europy. Przyniesie nam wichury?

Kolejny w tym sezonie tropikalny huragan zmierza w kierunku Europy. Nazywa się Ophelia i sieje spustoszenie gigantycznymi falami sztormowymi, huraganowym wiatrem i ulewnymi deszczami. Czy przyniesie nam wichury, takie jak podczas orkanu Ksawery?


Zdjęcie satelitarne Huraganu Ophelia. Fot. NASA.

Nad ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego narodził się właśnie kolejny tropikalny cyklon, który bardzo szybko przekształcił się w huragan, któremu nadano imię Ophelia. Formacja burzowa powoli przesuwa się w kierunku północno-wschodnim, a więc w stronę Europy.

Zgodnie z prognozami amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) żywioł będzie systematycznie przybierać na sile. W niedzielę (15.10) otrze się o zachodnie wybrzeże Portugalii i północno-zachodnie wybrzeże Hiszpanii. Spodziewane są wysokie fale sztormowe i obfite deszcze.

Te drugie zjawisko jest teraz bardzo potrzebne w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, gdzie panuje susza, która objawia się dramatycznymi w skutkach pożarami lasów. Jedynie solidne deszcze są w stanie je ugasić i zapobiec rozprzestrzenianiu się kolejnych.

Na początku przyszłego tygodnia Ophelia już jako głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych dotrze do zachodnich wybrzeży Irlandii i Szkocji. Również tam spodziewane są wysokie fale sztormowe oraz silne opady. Na skalistych wybrzeżach porywy wiatru mogą przekraczać 120 km/h. W krótkim czasie może spaść od 50 do nawet 100 mm deszczu.


Prognozowane trasy wędrówki Huraganu Ophelia. Fot. SFWMD.

Były huragan docelowo dotrze w pobliże południowych wybrzeży Islandii, gdzie pozostanie przez całą pierwszą połowę przyszłego tygodnia. W tym czasie w Polsce będziemy się cieszyć przepięknym babim latem, które będzie nam zapewniać potężny wyż znad rejonu Morza Czarnego.

Nie dość, że będzie słoneczne i sucho, to jeszcze bardzo ciepło, bo nawet powyżej 20 stopni w cieniu. To przyjemne ciepło będzie po części zasługą niżu Ophelia, ponieważ będzie on wspólnymi siłami z wyżem czarnomorskim ściągać z dalekiego południa bardzo ciepłe powietrze w kierunku środkowej Europy, w tym również Polski.

Pogoda popsuje się dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia, gdy dotrą nad nasz kraj deszczowe fronty niżu Ophelia, które przyniosą nam ochłodzenie oraz silniejszy wiatr. Ostatnie prognozy nie wskazują jednak na to, abyśmy mieli do czynienia z wichurami na skalę orkanu Ksawery. Tym razem aura okaże się dla nas łaskawa.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NHC.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?