10 października 2017, 10:02

W czwartek rano czeka nas zagłada? Planetoida zbliży się do Ziemi

W czwartek wyjątkowo blisko Ziemi przeleci planetoida, która ma od 10 do 30 metrów średnicy. Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak się ona zachowa w starciu z siłą ziemskiej grawitacji. Gdyby spadła na miasto, całkowicie zmiotłaby je z powierzchni ziemi.


Fot. Pexels.

Kosmiczne skały, przemierzające otchłań Układu Słonecznego, są potencjalnymi siewcami zagłady naszej cywilizacji. W historii Ziemi wielokrotnie dochodziło do uderzenia ogromnej planetoidy, która zmieniała losy zamieszkujących naszą planetę wielu gatunków zwierząt. Takie tragiczne w skutkach wydarzenie kiedyś znowu się powtórzy. Całkiem możliwe, że dojdzie do niego szybciej, niż nam się wydaje.

4 października 2012 roku obserwatorium Pan-STARRS na Hawajach wykryło planetoidę, która została oznaczona numerem 2012 TC4. Obiekt o średnicy od 10 do 30 metrów minął Ziemię tydzień później, przelatując około 95 tysięcy kilometrów od naszej planety.

Jej kolejne zbliżenie się nastąpi w najbliższy czwartek (12.10) o godzinie 7:42 czasu polskiego. Planetoida znajdzie się wówczas jeszcze bliżej niż 5 lat temu, zaledwie 43,5 tysiąca kilometrów od Ziemi.


Planetoida 2012 TC4. Fot. ESO / ESA NEOCC.

Istnieje więc duże ryzyko, że kosmiczna skała z grupy Apollo, czyli planetoid bliskich Ziemi, krążących po orbitach przecinających m.in. orbitę Ziemi, przemknie przez obszar, w którym znajduje się bardzo dużo satelitów obserwujących powierzchnię i atmosferę naszej planety. To aż 8 razy bliżej niż do Księżyca.

Od kilku miesięcy naukowcy starają się przewidzieć jej trajektorię. Nie jest to proste, ponieważ planetoida jest niewielka. Wcześniejsze przewidywania były dużo ostrożniejsze. W lipcu NASA informowała, że obiekt przeleci nawet 270 tysięcy kilometrów od Ziemi. Teraz wiemy, że znajdzie się nawet 5-krotnie bliżej. Jednak czy to wystarczy, aby nam zagrozić?

Nie do końca wiadomo, jak obiekt zachowa się w starciu z ziemską siłą grawitacji, która może, ale nie musi, ściągnąć go na naszą planetę. Gdyby jednak spadła, podzieliłaby zapewne los meteoru czelabińskiego, a więc kilkadziesiąt kilometrów nad ziemią rozpadłaby się na wiele niewielkich fragmentów, z których większość spłonęłaby zanim dotarła do ziemi. Byłoby ryzyko fali dźwiękowej, ale katastrofy byśmy uniknęli. Jak pamiętamy bolid, który eksplodował nad Rosją, zranił wówczas 1,5 tysiąca osób i uszkodził 7 tysięcy budynków. 


Kompilacja nagrań meteoru czelabińskiego z 2013 roku.

Skała o średnicy 20-30 metrów spada na Ziemię średnio raz na 200 lat. Może poważnie zniszczyć duże miasto. W promieniu kilku kilometrów od miejsca upadku wszystko obróciłoby się w zgliszcza, a kolei w promieniu dalszych kilkudziesięciu kilometrów szkody byłyby bardzo poważne. Fala uderzeniowa spowodowałaby zawalenie się wielu budynków i wywołałaby gigantyczne pożary.

Specjaliści z Japanese Aerospace Exploration Agency (JAXA), którzy uczestniczą w projekcie NEO (Near-Earth Object), czyli w poszukiwaniu potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi obiektów, uważają, że nic nam nie grozi. Nie brakuje jednak takich osób, które są zdania, że naukowcy ukrywają przed nami skalę faktycznego zagrożenia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA / JAXA.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.