10 października 2017, 09:10

Czy wiesz z których drzew spadły te liście? Spróbuj je rozpoznać

Każde drzewo ma liście o innym kształcie. Gdy opadają na ziemię, zaczynają nam szeleścić pod nogami. Jesień to najlepszy czas, by nauczyć się je odróżniać. Dzięki naszemu poradnikowi będziecie potrafili nazwać każdy liść i przekazać tę wiedzę swoim dzieciom.

Dawniej każdej jesieni dzieci zbierały liście, które wklejały do specjalnych zeszytów. Każdy liść otrzymywał nazwę drzewa z którego pochodził. Dzisiaj ten zwyczaj zaczyna się zacierać, a przecież to nie tylko świetna zabawa, lecz również nauka otaczającej nas przyrody, z którą kontakt zaczyna słabnąć.

Aby przybliżyć naszym czytelnikom to, co jesienią spotykamy niemal na każdym kroku, postanowiliśmy pokazać te najbardziej popularne rodzaje liści, wraz z ich opisami. Każde drzewo ma liście o innym kształcie, inaczej też zmieniają barwę, dzięki czemu łatwo je zapamiętać.

Jeśli w najbliższym czasie będziecie się wybierać na spacer do parku, wykorzystajcie to, co udało się Wam zapamiętać. Spróbujcie pozbierać różne rodzaje liści i przypomnieć sobie z jakiego drzewa opadły na ziemię. Warto żeby Wasze dzieci założyły sobie zeszyty i kontynuowały pouczającą tradycję kolekcjonowania liści.

Dlaczego liście zmieniają barwę?

Każdej jesieni możemy się zachwycać całą paletą barw liści. Najbardziej kolorowy okres w roku przypada na październik. Mimo, że każdy z nas zbierał opadające liście, chociażby do szkolnego albumu, to jednak nie wszyscy wiedzą dlaczego drzewa zmieniają barwę swojego "odzienia". Okazuje się, że jest to proces obronny, którego celem jest przetrwanie zimnego półrocza.

Wiosną i latem liście pełnią funkcję fabryk, które produkują w sobie niezbędną dla drzewa "żywność". Powstaje ona w komórkach zawierających chlorofil, czyli zielony barwnik. To właśnie dzięki niemu liście mają soczysty, zielony kolor. On też pozwala liściom pochłaniać energię słoneczną, która następnie jest wykorzystywana w procesie transformacji dwutlenku węgla i wody w węglowodany, takie jak cukry i skrobia.

Jednak, gdy nadchodzi jesień, temperatury spadają, dzień błyskawicznie się skraca, a wraz z nim do liści docierają coraz to mniejsze ilości promieni słonecznych, drzewa muszą przygotować się na najbardziej niesprzyjający okres w roku. Rezygnują ze wszystkiego, co nie jest im niezbędne, i co może powodować utratę ciepła, wody i składników mineralnych... Dowiedz się więcej

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.