4 października 2017, 12:12

Na Bałtyku sztorm do 9 stopni w skali Beauforta, burze i trąby wodne

Jeśli chcecie zobaczyć jesienny sztorm, to konieczne udajcie się nad Morze Bałtyckie, gdzie z każdą godziną nasila się zachodni wiatr. Wieczorem jego porywy mogą dochodzić do 85 km/h.


Fot. TwojaPogoda.pl

Już teraz nad morzem wieje chwilami do 65 km/h. Najbardziej wietrznie jest w rejonie Darłowa, Ustki, Łeby i Władysławowa. W środę (4.10) późnym popołudniem i wieczorem wiatr jeszcze bardziej nasili się, ponieważ zwiększy się gradient ciśnienia związanego z głębokimi niżami znad Skandynawii i Morza Norweskiego.

Wówczas podmuchy mogą dochodzić do 85 km/h, a to oznacza sztorm w porywach do 9 stopni w skali Beauforta. Wichurom będą towarzyszyć intensywne opady deszczu o charakterze ciągłym. W ciągu 3 godzin może spaść nawet 8 mm deszczu, a w ciągu doby nawet do 30 mm.

W drugiej połowie nocy ze środy na czwartek (4/5.10) wiatr zacznie słabnąć i przestanie stanowić zagrożenie. Wybrzeża jednak nie opuszczą ulewy, które spodziewane są między czwartkowym (5.10) a piątkowym (6.10) popołudniem. W dobę spadnie w sumie nawet 50 mm deszczu, szczególnie w środkowej i zachodniej części wybrzeża i Pomorza. Może lokalnie dochodzić do podtopień.

Podczas opadów możliwe są słabe burze, to właśnie podczas nich padać i wiać będzie najmocniej. Spływ chłodniejszej masy powietrza spowoduje idealne warunki do formowania się nad wodami Bałtyku spektakularnych trąb wodnych, na które sezon wciąż trwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.