24 września 2017, 08:12

"Stał się cud". Meksykanie uratowani przez splot niezwykłych zdarzeń

Można śmiało stwierdzić, że Meksykanie mieli naprawdę sporo szczęścia w nieszczęściu, jakie ich dotknęło. W najpotężniejszym trzęsieniu ziemi od 32 lat mogło zginąć dużo więcej ludzi, gdyby nie splot bardzo nietypowych zdarzeń, jaki miał wtedy miejsce.


Gruzowiska po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. YouTube / Guardian Wires.

W ostatni wtorek (19.09) środkowy Meksyk nawiedziło trzęsienie ziemi o sile M7.1, które poczyniło największe zniszczenia i pochłonęło najwięcej ofiar śmiertelnych od równo 32 lat, a więc od katastrofalnego wstrząsu, który miał miejsce 19 września 1985 roku. Tak, to nie pomyłka, dobrze przeczytaliście, oba trzęsienia ziemi wystąpiły w tym samym dniu, 19 września, ale w dostępie 32 lat.

Można to porównać do wygranej w losowaniu, w którym udział brałoby 365 osób, a my wygralibyśmy aż dwukrotnie. Sejsmolodzy nie potrafią tego wyjaśnić. Dla nich to po prostu wyjątkowy zbieg okoliczności. Procesy zachodzące pod powierzchnią ziemi nie znają kalendarza.

Wstrząs był skutkiem nacierania na siebie płyty kokosowej i północnoamerykańskiej, co ma miejsce w tempie około 6 centymetrów rocznie. W skałach dochodzi do silnych naprężeń, które są co jakiś czas uwalniane w postaci trzęsień. Może się to stać w każdej chwili, w zupełnie dowolnym czasie.

Ten przypadek dla Meksykanów stał się jednak cudem, ponieważ corocznie od 32 lat w kolejne rocznice zabójczego trzęsienia z 1985 roku, które według różnych szacunków zabiło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, odbywają się specjalne ćwiczenia. Biorą w nich udział mieszkańcy najbardziej zagrożonych zawaleniem zabudowań, a także pracownicy biurowców.

W zeszły wtorek (19.09) ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 11:00, a więc na zaledwie 2 godziny 14 minut przed trzęsieniem. Ćwiczenia ze sprawnej ewakuacji potrwały niecałe pół godziny. To właśnie dzięki nim wielu Meksykanów było na świeżo przeszkolonych i w momencie, gdy ziemia zaczęła drżeć, prędko ewakuowali się na wolne powietrze.

Jeszcze jeden czynnik sprawił, że liczba ofiar została mocno ograniczona. To system wczesnego ostrzegania przed trzęsieniem ziemi, który uruchomił syreny alarmowe i wysłał SMSy, w zależności od regionu, od 12 do 48 sekund przed wstrząsem. Mieszkańcy Puebli i Mexico City mieli więc niemal minutę na opuszczenie budynków i oddalenie się od nich na bezpieczną odległość.

To bardzo dużo czasu, ponieważ zwykle tego typu systemy potrafią ostrzec zaledwie na kilka sekund przed kataklizmem, co często jest niewystarczające. Tym razem było inaczej. Ofiar mogło być tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy, jednak ostatni bilans mówi o "tylko" 308 zabitych i 2633 osobach rannych... Dowiedz się więcej

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

as | 2017-09-26, 08:32

System alarmowy

"system wczesnego ostrzegania przed trzęsieniem ziemi, który uruchomił syreny alarmowe i wysłał SMSy, w zależności od regionu, od 12 do 48 sekund przed wstrząsem. Mieszkańcy Puebli i Mexico City mieli więc niemal minutę na opuszczenie budynków i oddalenie się od nich na bezpieczną odległość" a u nas czegos takiego nie mozna zrobic, dalej przed zagrozeniami ostrzega tylko archaiczny system syren alarmowych.

Czytelniczka Serwisu | 2017-09-24, 17:13

Cud

Matka Boża z Guadalupe ma Meksykanów w swojej opiece.

Anonimowy Anonim | 2017-09-24, 15:16

..

Dobrze że teraz co kilka/ kilkanaście dni płyta tam uwalnia naprężenia w innym miejscu a nie raz w jednym - bo wtedy by mocno trzęsło