21 września 2017, 10:37

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

Znad Morza Czarnego w kierunku północno-wschodniej Polski przemieszcza się płytki niż, a wraz z nim wyjątkowo deszczowe fronty atmosferyczne. Niże docierające do nas od południa zazwyczaj niosą bardzo duże ilości opadów, które przyblokowane na dłużej w jednym miejscu prowadzą do wezbrań na rzekach, podtopień, a nawet stwarzają zagrożenie powodziowe.

Opady o charakterze ciągłym rozpoczną się w nocy ze środy na czwartek (20/21.09) na Podkarpaciu. Do czwartkowego (21.09) poranka ulewnie padać będzie już w całej południowo-wschodniej Polsce oraz na obszarze całych Karpat, a więc w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim oraz w mniejszej skali w łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim i lubelskim.

W ciągu dnia opady nie tylko występować będą nieprzerwanie, ale też z coraz większym natężeniem, lokalnie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie mogą być połączone ze słabymi burami. Późnym popołudniem deszcze zaczną słabnąć w woj. podkarpackim i lubelskim, a nasilą się w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

W ciągu jednej godziny może spadać nawet około 10 mm deszczu. W nocy z czwartku na piątek (21/22.09) opady zaczną powoli słabnąć i zanikać, ale na dobre ustąpią dopiero w piątek (22.09) o poranku i wówczas zagrożenie ze strony opadów minie, ale nie na długo, bo po chwilowej poprawie pogody w sobotę (23.09) wrócą ulewy. Deszczówka zacznie schodzić z gór do rzek, powodując ich wzbieranie, a miejscami także wylewanie.

Sumy opadów robią wrażenie. W woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim spadnie od 30 do 50 mm deszczu, a lokalnie nawet do 110 mm. Wśród najbardziej deszczowych miast znajdą się m.in. Kraków i Katowice, gdzie prognozowana suma opadów może przekroczyć 90 mm. W woj. lubelskim, mazowieckim i łódzkim spadnie od 15 do 30 mm.

Od początku września w regionie spadło już na tyle dużo deszczu, że gleba w wielu miejscach nie jest w stanie pochłaniać dalszych jej ilości, a to oznacza, że spodziewane ulewne deszcze mogą być bardzo niebezpieczne. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym zagrożenie podtopieniami, a nawet zagrożeniem powodziowym jest poziom wód w rzekach, który w woj. śląskim i małopolskim osiąga stany wysokie, a na Górnym Śląsku przekracza stany ostrzegawcze.


Sumy opadów prognozowane do niedzieli (24.09) do godziny 3:00. Dane: wxcharts.eu

Opady będą skumulowane zaledwie na 20-25 procentach powierzchni Polski. Jednak jako, że będą dotyczyć obszarów górzystych i okołogórskich, mogą dać się we znaki na dużo większym terenie, powodując wzrost poziomu wód w rzekach, przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych oraz liczne podtopienia. Nie można także wykluczyć utworzenia się w dorzeczu górnej Wisły fali wezbraniowej.

Mieszkańców zachęcamy do śledzenie komunikatów od lokalnych władz, a zwłaszcza sztabów zarządzania kryzysowego. Warto też zapoznać się z naszym poradnikiem, jak postępować przed, w trakcie i po zagrożeniu powodziowym... Zobacz poradnik

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Justyna | 2017-09-21, 21:50

Powódź

Na Żywiecczyźnie bardzo obfite opady deszczu już od kilku dni, rzeki wylewają, woda zatapia piwnice... takiego września nie było od wielu, wielu lat.

Bolek | 2017-09-21, 17:35

Ulewa

Ta pogoda to już jest kataklizm,piekło,tego nie można nazwać normalnym deszczem. Sądzę nawet,że te ciągłe wrześniowe ulewy to katastrofa porównywalna z nawałnicami z 11 sierpnia tego roku,czy tornadami z 2008 roku. Ten deszczowy wrzesień przejdzie do historii.

Meteo | 2017-09-21, 13:07

A jednak przymrozki

Wszystko jednak wskazuje, że chyba będą przymrozki. W pierwszych dniach wyż będzie przynosić ciepłe masy powietrza (maksima 18-20 stopni), a noce będą stosunkowo ciepłe (minima ok. 10 stopni). Ale już od środy zacznie się stopniowo ochładzać. Na przełomie miesiąca GFS widzi u mnie maksima 13-14 stopni, a minima 3-4. Co w rezultacie pewnie przyniesie w dzień nie więcej niż 15 stopni, a w nocy spadek do 1-2 i przygruntowe przymrozki do -2 stopni. Ale ja i tak wolę już taką chłodną wyżową pogodę ze słońcem niż chmury, chlapę i ciepłe noce. Przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze działa już centralne ogrzewanie. Po drugie słońce daje radość i przypływ sił witalnych. Po trzecie aura bez opadów jest zdrowsza dla człowieka (nie licząc alergików). I wreszcie po czwarte delikatne przymrozki nie powinny już raczej o tej porze roku przynieść szkody roślinom.

Lucas wawa | 2017-09-21, 13:42

Odp: A jednak przymrozki

Już tak nie straszmy przymrozkami - bo niektórzy jeszcze się nawet nie doczekali tych obiecanych ponad 100 mm opadu w tym tygodniu... A tak na poważnie - coś przeczuwam, że w najbliższych miesiącach większym problemem stanie się nadmiar opadów już w całym kraju, niż zbyt niska, czy zbyt wysoka temperatura...

ELDO | 2017-09-21, 17:10

Odp: A jednak przymrozki

@meteo oby tak było , ale o tej porze roku możliwe są już stratusy nie dosyć ,że będzie zimno wtedy to i jeszcze pochmurnie , a wtedy to PADAKA TOTALNA

alewis27 | 2017-09-21, 20:53

Odp: A jednak przymrozki

ELDO przecież obecnie u mnie jest A) pochmurno B) zimno C) leje deszcz Nie powiesz mi, że temperatura 10-11*C W ŚRODKU DNIA we wrześniu to nie jest zimno. Niedawno robiłem zestawienie najwyższych i najniższych Tmax w ostatnie 12 lat i połowa wrześni nie miała dni chłodniejszych niż 13-14*C (a nawet te były zwykle pojedyncze). Proszę, od 48 godzin nie było więcej jak 11 stopni: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12560&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2017&mes=09&day=21&hora=18 I trudno, pogoda jest jaka jest, nic na to gówno za oknem się nie poradzi. Byle nie było czegoś takiego do kwietnia.

Pies | 2017-09-21, 22:38

Odp: A jednak przymrozki

Centralne ogrzewanie nie wszędzie działa. Moja spółdzielnia czeka z włączeniem uparcie do października, nawet woda jeszcze w grzejnikach nie uzupelniona, a w domu mam 19 stopni. Jeszcze kilka dni i bedzie 16. Ale co tam, wschód, to ludzie przetrwają.

Januszeł | 2017-09-21, 12:58

opady

Dokładnie tak jak inni mówią. Z dużej chmury mały deszcz. Miało lać intensywnie cały tydzień, a okazuje się, że polało tylko jeden dzień, a od jutra znowu miesięczna susza. Trzeba sobie powiedzieć jasno - po 2010 roku nie było żadnego większego niżu i wielkich opadów.

mozgow | 2017-09-21, 15:31

Odp: opady

Jak ja to kocham :-) U mnie nie padało, więc nigdzie w Polsce nie miało prawa padać :-)

jorgi | 2017-09-21, 16:00

Odp: opady

Dobrze się czujesz? Nawet jak mieszkasz na zachodzie to tam z kolei bardzo deszczowe było lato, zresztą wrzesień do suchych tez nie należy

Ciepło | 2017-09-22, 01:02

Odp: opady

@Januszeł Nie zaklinaj rzeczywistości, bo wrzesień jest już ekstremalnie mokry, po ostatnich ulewnych opadach są przekroczone stan rzek, są podtopienia. Spadło powyżej nawet 200 mm deszczu w niektórych regionach Polski, a takim jak ty ciągle mało. Cieszy cię czyjeś nieszczęście czyli pozalewane domy, itd?

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-09-21, 12:42

Ciągle pada

Dobrze, że pada, bo zmniejsza to ryzyko zestepowienia Warszawy. Ostre, późnowrześniowe Słońce mogłoby doprowadzić do wyschnięcia jezior i obniżenia się wód gruntowych w ciągu paru dni na terenie stolycy.

mozgow | 2017-09-21, 15:34

Odp: Ciągle pada

Dobrze, ale chyba już trochę za dużo tego deszczu. Dzisiaj widziałem kilka miejsc, gdzie woda przestała już wsiąkać.

Marek | 2017-09-21, 12:32

Nie będzie tak źle

Nie będzie tak źle jak to wynika z prognoz. Teraz już powstała dziura nad całym Górnym Śląskiem, a mocniejsze opady tylko na Podkarpaciu.

Desz | 2017-09-21, 11:44

slabiej licze ze ostro bedzie

jestem pod saczem nowym i liczylem szczerze na wiekazy deazcz a doac slabo pada. ale piekn chmury sie kotluja od poludnia

Ciepło | 2017-09-22, 01:09

Odp: slabiej licze ze ostro bedzie

@Desz To co mają byście deszcze nawalne bo ty masz taki kaprys, co? Niestety wbrew twojej propagandzie wrzesień w Nowym Sączu jest bardzo mokry https://s26.postimg.org/4b4ddu0tl/nowy_s_cz.png Spadło 79 mm deszczu - została przekroczona miesięczna suma opadów dla września. W Krakowie od początku września spadło 104 mm deszczu. W Tarnowie od początku września spadło 75 mm deszczu. Także przestań zaklinać rzeczywistość i narzekać, że rzekomo mało opadów.

hanys | 2017-09-21, 11:26

niż na razie słabiutki

widać że opady które występują są słabe ,a u mnie w Chorzowie wręcz się przejaśnia. mocniejsze opady jedynie muskają Zakopane. wszystko osiadło jakby w Słowacji. zobaczymy jak dalej się to rozwinie tym bardziej że UM widzie te większe opady dopiero popołudniu i wieczorem

Meteo | 2017-09-21, 13:31

Odp: niż na razie słabiutki

Alewis: wiem, że lubisz śnieg i mróz. Ale duże ilości śniegu to duże problemy (komunikacja, odśnieżanie, wezbrania i zalania przy roztopach itd.). Wysokość pokrywy śnieżnej zimą powyżej 20-30 cm jest niewskazana.

alewis27 | 2017-09-21, 10:39

taka pogoda by mogła być zimą :)

Pomyślcie ile by śniegu u nas nawaliło jakby w grudniu czy styczniu napierało na nas tyle niżów zatrzymywanych w miejscu przez wyże. Mogły by być rekordy pokrywy śnieżnej - jak teraz będą miejsca o sumie opadów za wrzesień nawet około 300 mm, to taka sama sytuacja w zimie mogła by przynieść metrowy (!) lub nawet większy opad śniegu. O ile duże mrozy są praktycznie każdej zimy, nawet w tych ciepłych sezonach na kilka dni ostro mrozi, to naprawdę dużego śniegu nie widziałem już bardzo dawno - od kwietnia 2013. Kto wie może w zimkę takie niże z południa też się pojawią. Teraz niestety przynoszą one słotę ciagnącą się tygodniami. W Katowicach poniedziałek był jedynym pogodnym dniem w przerwie między dwoma ciągami całkowitego zachmurzenia i opadów. Nowe prognozy nawet wydłużają okres deszczy na południu - jeszcze niedawno weekend miał być pogodny, a w nowej prognozie w sobotę nadal będzie lać i to mocno.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-09-21, 12:39

Odp: taka pogoda by mogła być zimą :)

O nie, zimą ma być Atlantyk ze składową SW.

Patryk | 2017-09-21, 15:24

Odp: taka pogoda by mogła być zimą :)

FKP Na szczęście to nie ty o tym decydujesz

Darek Wuk | 2017-09-21, 10:25

narzekanie na susze

W tym roku wiele osób na S i E kraju narzekało na "suszę" chodź do suszy było jeszcze daleko. Tak samo było u mnie w tamtym roku, też rolnicy narzekali. No to w tym roku w błogosławieństwie natury dostali rekordowe opady. To samo we Wrześniu czeka S i E część kraju. Także ludziska jak macie dobrą pogodę nie narzekajcie bo to się na was zemści.

narzekający na susze | 2017-09-21, 11:42

Odp: narzekanie na susze

Ja tam nie narzekam teraz na zbyt duże opady, ale się cieszę