20 września 2017, 09:45

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.


Fot. Pixabay.com / skeeze.

Kataklizmy mające miejsce w jednej części świata mogą wpływać na pogodę w innych jego zakątkach. Przekonaliśmy się o tym w ubiegłym tygodniu, gdy nad Europę, w tym nad Polskę, dotarł dym pochodzący z olbrzymich pożarów lasów, trawiących od końca sierpnia rozległe obszary Ameryki Północnej.

Ogień wybuchł w amerykańskich stanach Oregon, Waszyngton, Idaho i Montana, a także w kanadyjskich prowincjach Kolumbia Brytyjska, Alberta, Saskatchewan i Manitoba. Na przełomie sierpnia i września dym unoszący się z pożarów lasów przysłonił niebo niemal nad całą powierzchnią Montany i Alberty.

Naukowcy tłumaczyli rekordowe pożary wyjątkową suszą i wysokimi temperaturami. Z kolei silny wiatr sprzyjał błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się ognia, z którym walczyło tysiące strażaków, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Specyficzny układ niżów i wyżów sprawił, że w pierwszych dniach września chmury dymu zaczęły się przemieszczać na wschód.

Jak obrazuje to grafika przygotowana przez NASA na podstawie danych z satelitów, aerozole 4 września unosiły się nad pograniczem USA i Kanady, aby po zaledwie 2 dniach znaleźć się już nad Atlantykiem, a po kolejnych 2 dniach nad Europą. Około 8-9 września dym z pożarów dotarł nad Polskę, przez kilka dni przynosząc nam intensywniejsze niż zwykle barwy nieba i chmur o zachodzie Słońca.


Chmura aerozoli z pożarów w Kanadzie i USA przemieszczała się w dniach 4-7 września 2017 roku w kierunku Europy. Dane: NASA / Suomi NPP.

Nad Polską spotkały się ze sobą aerozole nie tylko z USA i Kanady, lecz także południowej Europy, gdzie pożary trawiły Włochy i wiele krajów bałkańskich. W tych dniach przesyłaliście nam zdjęcia gorących barw nieba u kresu dnia. Dzień w dzień niebo płonęło, bo promienie słoneczne załamywały się na drobnych pyłach tworzących chmurę dymu.

Takie sytuacje mogą się w przyszłości powtarzać dużo częściej, ponieważ ostatnie sezony letnie były w Kanadzie i na północnym zachodzie USA nadzwyczaj suche i ciepłe. Temperatury biły rekordy. Tymczasem tamtejsze lasy sosnowe są wyjątkowo łatwopalne. Sosny wytwarzają bowiem olejki eteryczne, które szybko ulegają zapłonowi. W dodatku naga, wysuszona ściółka lasu sosnowego również łatwo zajmuje się ogniem.


Zachód Słońca 10 września 2017 roku w Lubinie w woj. dolnośląskim. Fot. Magda.

Tak wielu pożarów w Kanadzie, jak tych odnotowanych w ostatnich kilku latach, nie było od czasu monitorowania ich za pomocą satelitów. To właśnie urządzenia umieszczone przez nas na ziemskiej orbicie ujawniają nam skalę tego żywiołu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz