20 września 2017, 10:00

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 308 ofiar

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 308 osób.


Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter.

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło we wtorek (19.09) o godzinie 20:14 czasu polskiego (13:14 czasu miejscowego) środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się niecałe 100 kilometrów na południowy wschód od stolicy Meksyku oraz 50 kilometrów na południe od Puebli.

To jest obszar gęsto zaludniony. W promieniu 50 kilometrów od epicentrum trzęsienia mieszka ponad 1,5 miliona ludzi, a w promieniu 100 kilometrów ponad 20 milionów ludzi. Ognisko wstrząsu znajdowało się tylko 50 kilometrów pod powierzchnią ziemi, dlatego szkody są bardzo poważne.


Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter.

W samej stolicy Meksyku zawaliło się około 50 budynków, a setki są uszkodzone i nie wiadomo czy można w nich mieszkać i przebywać. W gruzach są domy, szpital, szkoła i supermarket. Na wielu ulicach leży gruz. Miliony gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu. Wciąż wybuchają pożary od uszkodzonej instalacji gazowej i elektrycznej.

Wcześniej meksykańskie stacje telewizyjne pokazywały kłęby dymu unoszące się nad stolicą Meksyku i Pueblą, pochodzące ze zwalonych budynków. Panował chaos i panika. Przeprowadzono wielką ewakuację ludności z kołyszących się budynków. Mieszkańcy gromadzili się w miejscowych parkach, z dala od zabudowań.


Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter.

Według ostatnich danych miejscowych władz zginęło co najmniej 308 osób, ale na ostateczny bilans trzeba będzie poczekać nawet kilka dni, ponieważ ratownicy bez przerwy przeczesują gruzowiska w poszukiwaniu uwięzionych ludzi. Niestety, coraz częściej wydobywają zwłoki. Do szpitali trafiły 2633 osoby.


Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Meksyku. Fot. Twitter / @PPsoni / @comunicador2022.

To niezwykłe, ale dzisiaj Meksykanie obchodzą 32. rocznicę najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi w historii kraju. 19 września 1985 roku wstrząs o sile M8.2 spowodował zawalenie się tysięcy budynków w rejonie stolicy Meksyku. W gruzach zginęło wówczas 45 tysięcy ludzi.

To już drugie potężne trzęsienie ziemi w Meksyku w tym miesiącu. Wcześniej w nocy z 7 na 8 września południową część Meksyku nawiedziło trzęsienie ziemi o sile M8.1, jakiego nie notowano w tym kraju od września 1985 roku. Jego epicentrum znajdowało się około 90 kilometrów od miasta Pijijiapan, a ognisko około 70 kilometrów pod dnem Pacyfiku w Zatoce Tehuantepec.

Wstrząs był odczuwany nie jest tylko w południowym i środkowym Meksyku, ale także w sąsiedniej Gwatemali. Zginęło wówczas niemal 100 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Meksyk to kraj aktywny sejsmicznie, często zdarzają się tam trzęsienia ziemi, jednak do tych najbardziej niszczycielskich dochodzi średnio raz na kilkadziesiąt lat. Przyczyną wstrząsów jest wchodzenie płyty kokosowej pod płytę północnoamerykańską, co ma miejsce w tempie około 6 centymetrów rocznie. W skałach dochodzi do silnych naprężeń, które są co jakiś czas uwalniane w postaci trzęsień.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

kermi | 2017-09-20, 22:38

Silne, ale nie potezne

Z calym szacunkiem dla wszystkich dotknietych ta tragedia, ale to bylo silne trzesnienie ziemi, ale nie potezne. Potezne trzesienie ma sile 8.0 w skali Richtera i powyzej tej wartosci. Wiekszosc zawalonych budynkow byla w zlym stanie technicznym. Okolo 50 budynkow zawalilo sie na 30 milionowa aglomeracje miasta Meksyk. Liczba ofiar jest wysoka , ale nie porazajaca. Media jak zwykla lubia ''koloryzowac'' takie wydarzenia, a prawda jest taka , ze gdyby wstrzas byl potezny - czego oczywscie nie zycze - w gruzach legly by cale miasta , a liczba ofiar byla by niestety znacznie wyzsza. Oby nigdy do takiego nie doszlo !

Bąk | 2017-09-20, 17:40

Wspólczucie.

Współczuję wam kochani , jesteście dotknięci klęska, Pan bóg co chce to zrobi, więc bądźmy zawsze gotowi i dziękujmy za każdy dzień, nigdy nie wiadomo kogo co spotka .Miej w opiece Jezu tych wszystkich ludzi . Kochani głowa do góry i proście Boga przepraszajcie . dziękuje. A tak niewiele trzeba 3 minuty modlitwy nikogo jeszcze ne zabiły U nas w Rzepienniku tez było pochmurno i chwilami pokropiło Milych dni kochani, nie załamujcie się I feel sorry for you, you are touched by disaster, Lord God what he wants to do, so let's always be ready and thank you for every day, never know who will meet. Love your head up and ask God to apologize. thank you. And so little you have to pray 3 minutes yet nobody killed us in Rzepiennik too was cloudy and sometimes sprinkled dear dear ones, do not break down.

Lukasz160391 | 2017-09-20, 13:35

Przyczyna wstrząsów

"Przyczyną wstrząsów jest wchodzenie płyty kokosowej pod płytę północnoamerykańską," Dobrze, że nie napisaliście, że przyczyną wstrząsów są przepowiednie z powodu zbliżającej się apokalipsy.

Daniel | 2017-09-20, 09:14

Coś za coś

Coś za coś tam gdzie jest ciepło są kataklizmy a w klimatach chłodniejszych jest jednak spokojnie

abc | 2017-09-20, 10:38

Odp: Coś za coś

To akurat swego rodzaju przypadek, pomijając kataklizmy pogodowe. Tam, gdzie są trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów i jednocześnie jest zimny klimat, mieszka mało ludzi albo są oni przygotowani technicznie na przetrwanie takich kataklizmów (mocniejsza konstrukcja budynków) - Alaska, Kamczatka, Sachalin, Nowa Zelandia itp. Chłodnym klimatem określiłbym klimat połowy Japonii (mają bardzo śnieżną zimą - fakt, większość Japonii to góry), północnych Chin (gorące lato, mroźna zima), zachodniego wybrzeża USA i Kanady, a tam zdarzają się właśnie kataklizmy o pochodzeniu geologicznym. To są rejony gęsto zamieszkane. W Europie można do tego dorzucić Rumunię, która jest określana, jako kraj na beczce prochu, choć póki co nic złego na dużą skalę się nie stało.

Meteo | 2017-09-19, 21:35

Smutne informacje

Mimo kapryśnego klimatu cieszmy się jednak, że nie mieszkamy ani w amerykańskiej Alei Tornad ani na szlaku cyklonów tropikalnych (współczuję teraz mieszkańcom Dominiki) ani w rejonie, gdzie mogą wystąpić silne trzęsienia ziemi (współczuję mieszkańcom Meksyku). Nie mamy tak fajnego klimatu jak Wyspy Kanaryjskie (które też niestety doświadczają czasem żywioły), ale mamy dużo spokojniejszą pogodę niż wiele rejonów świata. Doceńmy to, że mimo iż jest u nas stosunkowo zimno i pochmurno, to jednak takie tragedie jak w Rytlu występują rzadko i lokalnie.

Lucas wawa | 2017-09-20, 03:10

Odp: Smutne informacje

Uważam podobnie.

Meteo | 2017-09-20, 08:54

Odp: Smutne informacje

:)

PhoneI | 2017-09-20, 10:43

Odp: Smutne informacje

Ja osobiście wolałbym mieszkać na takiej Dominice gdzie można się na czas ewakuować niż w tym parszywie zimnym polskim klimacie w którym 10 miesięcy jest zimno pochmurno i pada. Uwierz mi, że ludzie mieszkający tam nie wytrzymali by w takiej patologii u nas nawet 3 miesiące.