13 września 2017, 08:26

Huragan Irma pochłonął morze. Zatoka wyglądała jak pustynia

Niecodzienne zjawisko zaobserwowali mieszkańcy wybrzeży Zatoki Meksykańskiej podczas przechodzenia Huragan Irma. Morze cofnęło się o wiele metrów, odsłaniając dno. Okazuje się, że sprawcą tego fenomenu był huragan, który wciągnął w siebie wodę. Jak to możliwe?


Morze cofnęło się osadzając pancernik USS Alabama na dnie. Fot. Skip Baumhower.

Niesamowity widok nad Zatoką Mobile w Alabamie zastał tamtejszy mieszkaniec Skip Baumhower. Uwiecznił on pancernik USS Alabama, który po cofnięciu się morza osiadł na dnie. Zdjęcie, które wrzucił do sieci wywołało mnóstwo emocji. Wielu zarzucało Baumhowerowi, że to fałszywka. Jednak zjawisko to w rzeczywistości miało miejsce. Tylko skąd się wzięło?

To tzw. ujemny przypływ sztormowy, który choć był już wielokrotnie obserwowany podczas przechodzenia tropikalnych cyklonów, to jednak po raz pierwszy skala tego fenomenu była aż tak duża. Gdy oko Huraganu Irma zbliżało się do wybrzeży Florydy niespodziewanie morze cofnęło się zarówno na zachodnim wybrzeżu Florydy, jak i południowych brzegów Alabamy.

Mieszkańcy byli zaskoczeni, bo morze zmieniło się w pustynię. Narażając się na niebezpieczeństwo spacerowali po suchym dniem zbierając muszelki i kamyki. Co spowodowało cofnięcie się morza? Sprawcą był Huragan Irma, a dokładniej jego oko, które podobnie jak lej tornada, zasysa wszystko to, co znajdzie się pod nim.


Morze cofnęło się w Zatoce Tampa na Florydzie.

Oczywiście w przypadku huraganu skala tego zasysania jest większa, bo nie obejmuje, jak w tornadzie, najwyżej kilku kilometrów, lecz dziesiątki kilometrów, jako, że oko ma zazwyczaj jakieś 50 kilometrów średnicy. Huragan żyje, ponieważ za pośrednictwem oka pobiera parę wodną unoszącą się nad ciepłymi wodami morskimi.

Utrata kontaktu oka huraganu z powierzchnią wody natychmiast skutkuje rozpadaniem się formacji burzowej i jej słabnięciem. Woda morska znajdująca się pod huraganem wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara unosząc się w kierunku oka huraganu.

W ten sposób wody znajdującej się na obrzeżach formacji cyklonicznej ubywa. Szczególnie dobrze jest to widoczne na płytkich wybrzeżach, a brzegi Florydy i Alabamy do nich należą. Woda opłynęła w kierunku oka huraganu, pozostawiając gołe dno.


​Proste wytłumaczenie zjawiska ujemnego przypływu sztormowego.

W bardzo prosty sposób tłumaczy je jeden z Youtuberów za pomocą talerza, szklanki, wody i monet. Szklanka pełni rolę oka huraganu, które zasysa wodę morską, odsłaniając dno (talerz) wokół wysp (monety).

Spacerowanie po odsłoniętym dnie morskim może się okazać bardzo niebezpieczne, ponieważ woda może wrócić równie szybko, co odpłynęła, a wówczas na ucieczkę może być zbyt późno. Lepiej jest słuchać służb i pozostać w domu aż do całkowitego osłabnięcia huraganu.

Żywioł ten bywa zwodniczy, ponieważ to właśnie w oku huraganu pogoda jest najbardziej spokojna, wiatr ustaje, przestaje też padać deszcz. Trwa to jednak krótko, zwykle mniej niż godzinę, po czym wracają huraganowe wiatry i potężne ulewy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Anonimowy Anonim | 2017-09-13, 20:34

Co do Huraganów/Tajfunów

W Piątek w Wietnam uderzy Tajfun 3 choć możliwe że 4 kategorii a w Japonię Tajfun kategorii 5 - skutki mogą być jeszcze gorsze niż w przypadku Irmy choć w TV pewnie będzie o nich mniej słychać , wszak tamtejsze media nie mają aż takiego wielkiego oddziaływania na globalną wioskę co media USA jak CNN i inne