9 września 2017, 11:34

Irma, Katrina, Andrew. Kto wymyśla imiona dla zabójczych huraganów?

Początkowo tropikalnym huraganom przyznawano numery, gdy jednak wprowadzono imiona, doszło do poważnych napięć społecznych, bo wybierano jedynie imiona żeńskie. Narastający konflikt można było rozwiązać tylko w jeden sposób. Zobaczcie jaki.


Zdjęcie satelitarne Huraganu Katrina w 2005 roku. Fot. NOAA.

Jeszcze 100 lat temu tropikalne huragany docierające nad Wyspy Karaibskie czy też do Stanów Zjednoczonych otrzymywały tylko numerki. Zmieniło się to krótko po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy postanowiono nadawać im dość niepozornie brzmiące nazwy.

Pojawiały się takie imiona jak: miłość, pies, lis, król czy spokój. W tym samym czasie w Australii pracownicy biura prognoz w stanie Queensland chrzcili cyklony imionami nielubianych polityków.

Począwszy od 1953 roku, gdy pojawił się nowy ruch feministyczny, meteorolodzy, którzy niemal wyłącznie byli mężczyznami, zdecydowali się na złość nadawać huraganom tylko żeńskie imiona. Taki system przejęto też po pewnym czasie w innych krajach, również w Stanach Zjednoczonych.

Zasada ta utrzymała się ponad 20 lat, ale narastający odzew społeczny, zwłaszcza naciski feministek, zmusiły naukowców do zmiany tej reguły w 1979 roku i koedukacyjnego nadawania cyklonom imion żeńskich i męskich.

Od tamtej pory układa się listę obowiązujących w danym roku imion żeńskich i męskich. Kolejne cyklony otrzymują imiona na przemian męskie i żeńskie według kolejnych liter alfabetu, począwszy od A do Z, a gdy zabraknie imion z tej listy nadawane są imiona pochodzące od liter greckich, Alpha, Beta, Gamma itd.

Obowiązuje 6 list z imionami, które są stosowane przez 6 kolejnych lat, po czym proces jest powtarzany. W ten sposób identyczne imiona cyklony otrzymują właśnie co 6 lat. Z list wykreślane są tylko imiona należące do najbardziej katastrofalnych huraganów, a następnie zastępowane nowymi imionami na tą samą literę.

Wbrew temu co by się mogło wydawać, w historii najgłębiej zapisały się huragany z męskimi imionami, takimi jak Mitch, Andrew czy Floyd, siejącymi ogromne zniszczenie i powodującymi śmierć niekiedy nawet setek tysięcy ludzi.

Dla kontrastu w 2005 roku najbardziej niszczycielski huragan jaki uderzył we wschodnie wybrzeże USA nosił żeńskie imię Katrina i pozbawił życia ponad 1,5 tysiąca osób. Także najpotężniejszy pod względem ciśnienia huragan na Atlantyku, czyli Wilma, miała kobiece imię. Z meteorologicznego punktu widzenia żadna z płci nie powinna mieć zastrzeżeń.

Równowaga została zachowana i w tym roku. Najpierw Teksas został zdemolowany przez huragan Harvey, noszący oczywiście męskie imię. Następnie Karaiby, a niebawem również Floryda, odczują skutki" żeńskiego" huraganu Irma.

A jakiego zdania są nasi czytelnicy? Nie mają żadnych wątpliwości jakiej płci imiona powinny być nadawane wszystkim tropikalnym huraganom pojawiającym się na wodach Atlantyku. 58 procent z nich jest za tym, aby huragany otrzymywały sprawiedliwie na przemian imiona męskie i żeńskie, czyli dokładnie tak jak ma to miejsce obecnie.

Natomiast zbliżone wyniki zanotowaliśmy wśród tych, którzy woleliby nadawać albo wyłącznie imiona męskie albo jedynie żeńskie. Mimo to o 3 procent więcej jest tych, którzy niszczycielskim żywiołom nadawaliby imiona kobiece.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

kasia kluba | 2017-09-10, 13:56

Częstotliwość

Ile razy w ciągu roku mogą wystąpić huragany na Atlantyku. czy po przejściu Irmy będzie w końcu spokój?

Darek Wuk | 2017-09-10, 19:04

Odp: Częstotliwość

Sezon na Huragany to czerwiec - październik. Szczyt sezony to Wrzesień.

Anonimowym Anonim | 2017-09-09, 15:46

......

Patrząc na prognozy prędkości wiatru na Kubie , Florydzie ,Georgii i Południowej Karolinie proponuję zmienić imię temu huraganowi i nazwać go ''Satan'' - wydaje się że jutro Katrina straci miano najpotężniejszego huraganu w historii USA

Darek Wuk | 2017-09-10, 08:50

Odp: ......

Amerykę odkryłeś chłopie :D

Myslacy | 2017-09-09, 12:53

kobieta = zywiol

To nie przypadek, że nadawano huraganom imiona kobiece. Psychika kobiety jest bardziej popedowa, w pewien sposób bliższa naturze, mniejsza rolę gra u niej rozum, a wieksza uczucia i impulsy. Potwierdzaja to odwieczne obserwacje, badania i literatura, a także same kobiety - z wyłączeniem feministek, które mają problem z akceptacją swej kobiecości. Szkoda, że problem feministek rzutowany jest na wszystkie kobiety, przez co cierpi całe społeczeństwo...

Myśląca logicznie | 2017-09-09, 20:43

Odp: kobieta = zywiol

Bardzo łatwo odwrócić twoje wywody Panie "myślący" Mężczyzna=popęd Psychika mężczyzn jest bardziej popędowa, w pewien sposób bliższa naturze, rozumu i rozsądku prawie nie uświadczysz. Potwierdzają to statystyki gwałtów, molestowania i wykorzystywania seksualnego- a więc całkowicie nieujarzmiony popęd seksualny (gdzie rozum?), potwierdzają to sami mężczyźni swoim rozchwianiem i rozbuchaniem emocjonalnym podczas rozgrywek sportowych (płacz gdy przegra ulubiona drużyna, zachowania kibolskie, neurotyczna emfaza podczas Euro itd.), a ponadto nieumiejętność powstrzymania emocji: danie w ryj za krzywy ryj, zabicie czy okaleczenie urzędnika...bo nie powiodło się w pracy, zabicie czy okaleczenie partnerki...bo odeszła a ja biedny emocjonalny nie mogłem się z tym pogodzić...itp. No i oczywiście wojny, agresja to emocja jakbyś nie wiedział, a zdaje się że agresją(testosteronem) tacy jak ty się szczycą(rywalizacja, pozycja w stadzie). Szkoda, że problem macho i mizoginów rzutowany jest na wszystkich mężczyzn(wszak nie wszyscy gwałcą, gardzą kobietami), przez co cierpi całe społeczeństwo...i to od wieków. p.s: To nie przypadek, że nadawano huraganom imiona kobiece, zrobiono to złośliwie w obliczu narastających ruchów i postaw feministycznych co miałeś przedstawione w powyższym artykule- kłania się czytanie ze zrozumieniem( z rozumem) a nie emocjonalnym...

Myslacy | 2017-09-09, 21:47

Odp: kobieta = zywiol

No cóż , uderz w stół, a nożyce się odezwa. Zdaje się, że rozsierdzilem myslaca "logicznie" feministke. Ten wybuch tylko potwierdza moje tezy - absurdalne pseudoargumenty podawane na gorąco nikogo raczej nie przekonają. Oczywiście ze mężczyźni są agresywni, kobiety również. Tyle że normalny mężczyzna panuje nad sobą i kanalizuje, sublimuje swoje popędy w cywilizowany sposób, przez sport, prace, czy choćby to kibicowanie, by móc podchodzić rzeczowo i merytorycznie do sytuacji życiowych. Natomiast kobieta swą zazdrość, zawiść i narcyzm wplata nieustannie w każdą relację i okoliczność, co czyni często współżycie z nią nieznosnym. Skarżą się na to głównie inne kobiety - czyżby "mizoginki"?? Podawania jako przykładów zachowań patologicznych, jak gwałty czy zabójstwa nie skomentuję - jedyne, co może tu pomóc to dobra psychoterapia. Byle nie u innej feministki, przekonanej że żyje w "kulturze gwałtu" i upatrujacej molestowania w zwykłym uśmiechu czy komplemencie. To jest właśnie szaleństwo narzucane społeczeństwu, niestety coraz częściej oficjalnie i na wielką skalę.

Myśląca logicznie | 2017-09-10, 02:14

Odp: kobieta = zywiol

Moja odpowiedź była dokładnym(tylko trochę bardziej rozbudowanym) odwróceniem Twojej wypowiedzi, odbiegunowaniem, lustrzany odbiciem tylko w wersji męskiej, zatem jeśli mój tekst to "absurdalne pseudoargumenty podawane na gorąco" to właśnie sam przyznałeś, że Twój post to ni mniej ni więcej: "absurdalne pseudoargumenty podawane na gorąco". Tak więc, dziękuje że zgadzasz się z moim przesłaniem, choć niestety chyba tego nie zauważyłeś i brniesz dalej w bezsensowne zarzuty. Mogłabym w nieskończoność odbijać twoje zarzuty i np. stwierdzać że w wyniku badań dna okazało się że mężczyzna jest bliższy szympansowi a kobieta bardziej "ludzka" więc to ewidentnie świadczy o zwierzęcości mężczyzn i ich braku kontrolowania popędów, no i w końcu zwierzęta rozumem się nie posługują, mogłabym wykazać na przykładzie tego forum jak bardzo mężczyźni są niestabilni emocjonalnie oraz "zawistni, zazdrośni i narcystyczni" oraz że z pewnością brak im "rzeczowości i merytoryczności" bo czyż nieustanne kłótnie o to jaka pogoda ma być( jakby to zależało w jakikolwiek sposób od dyskutantów) oraz czy ta pogoda jest optymalna czy "patologiczna"(bardzo częste słowo na tym forum), wyzywanie się od ciepło/zimno lubów nie jest właśnie wybitnym przykładem braku merytoryki czy rzeczowości, i czyż komentujący czy też właściwie wykłócający się w ten sposób nie dowodzą swojej narcystyczności(ja wiem lepiej, ja jestem bardziej wysportowany, mniej gruby więc ta pogoda mi odpowiada), zazdrośni( tam świeci a tu nie, tu się zgadzają z kimś bo powiedział coś rozsądnie, a moim teoriom nikt nie przyklaskuje! no jak to tak!). Można by tak w nieskończoność...tylko po co, sens i sedno tej dyskusji jest już widoczny, każdy ma prawo do własnego oglądu rzeczywistości.

Darek Wuk | 2017-09-09, 12:05

orkany w Polsce

Proponuje Orkany w Polsce nazywać imieniami polityków - Tusk, Kaczyński, Macierewicz, Kukiz itp.

Mike | 2017-09-09, 23:39

Odp: orkany w Polsce

Tusk, Kaczyński, Macierewicz, Kukiz? Pierwszy raz słyszę o takich imionach.

Darek Wuk | 2017-09-10, 08:50

Odp: orkany w Polsce

Może też być Korwin i Mikke.

AZ | 2017-09-11, 08:59

Odp: orkany w Polsce

Tusk, Kaczyński, Macierewicz - to nie są imiona tylko nazwiska.