8 września 2017, 19:40

Zorza polarna świeci w tej chwili nad Polską! Jak ją obserwować?

W wysokich warstwach ziemskiej atmosfery od kilku godzin szaleje silna burza geomagnetyczna, a to oznacza, że zorza polarna powinna być widoczna nad całą Polską. Jak ją obserwować? Gdzie? Mamy dla Was poradnik, z którym warto się zapoznać.


Zorza polarna. Fot. Pixabay.

Trwa intensywna burza geomagnetyczna klasy G4 (Kp=8), a to oznacza, że zorza polarna powinna być teraz widoczna z całego obszaru Polski oraz środkowej części Europy. Zorza najprawdopodobniej będzie widoczna przez większą część nocy, a z pewnością w pierwszej jej połowie. Gdy tylko zapadną dostateczne ciemności, powinna się ujawnić naszym oczom w pełnej okazałości.

Jeśli niebo jest u Was pogodne, to najlepiej wybierzcie się na północ od swojego miasta, gdzieś, gdzie północne niebo jest bardzo ciemne, z dala od świateł. Weźcie ze sobą cieplejsze odzienie, bo noc będzie zimna. I oczywiście nie zapomnijcie o aparacie. Zdjęcia z zastosowaniem długiego czasu naświetlania świetnie oddają piękno zorzy polarnej.

Zorza w postaci łuny będzie przybierać kolory zielono-czerwone i różowo-fioletowe. Zjawisko potrwać powinno nawet kilka godzin. O szczegółach będziemy Was informować na bieżąco w naszej relacji na żywo... Zobacz relację

Zorza polarna jest skutkiem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych głównego strumienia naładowanych cząstek, wyrzuconych ze Słońca w środę (6.09) podczas największego rozbłysku od 12 lat i zarazem największego w bieżącym, 24. cyklu słonecznym.

Zorza była też ostatniej nocy

Również poprzedniej nocy warto było wpatrywać się w niebo, bo strumień naładowanych cząstek ze Słońca dotarł niespodziewanie, w czasie, gdy nic tego zjawiska nie zapowiadało. Wszystko zaczęło się pół godziny po północy, gdy w ziemskie bieguny magnetyczne zaczął wnikać wiatr słoneczny o bardzo korzystnym, południowym skierowaniu pola magnetycznego.

To musiało się skończyć piękną zorzą polarną i tak też było. W jonosferze rozszalała się potężna burza geomagnetyczna klasy G4 (Kp=8), a więc zorza zaświeciła w Polsce na północnym niebie. Niestety, pogoda w wielu regionach naszego kraju była fatalna, bo chmurzyło się i padało.

Na rozpogodzenia mogli liczyć mieszkańcy województw zachodnich, południowych i północno-wschodnich, tam też zorza ukazała swoje piękno. Zielono-czerwona, a chwilami także różowo-fioletowa, łuna tańczyła z krótkimi przerwami przez 2 godziny. Apogeum spektaklu przypadło na godzinę 1:00, gdy barwy zorzy były najbardziej intensywne, a ona sama objęła większą część północnego nieba.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

GrzegorzNT | 2017-09-09, 09:02

Chmury

badziewnie się ta jesień zaczyna. Jeszcze we wrześniu nie było pogodnego dnia, a do tego umiarkowanie ciepło. I nic nie wskazuje na rychłe zmiany. Rok bez lata na zachodzie i północy Polski? Tak na to wychodzi.

ateista | 2017-09-09, 07:42

zorze

I koniec, zorzy nie było. Wszyscy zapominają, że oprócz Kp ważny jest też Bz, czyli kształt pola magnetycznego. A ten właśnie był niekorzystny do zobaczenia zorzy z Polski. Dodatkowo jakby w ogóle nikt nie przejmował się Księżycem w pełni, który zaświetlał całe niebo utrudniając obserwacje. Nie wspomnę o idiotach, którzy zorze próbują zobaczyć z miasta...

Kamil | 2017-09-09, 02:46

W okolicach Torunia ...

... od 0:30 do 2:15 całkiem znośne warunki odserwacyjne. Niestety zorzy nie zaobserwowałem :( Później się zachmurzyło więc wróciłem do domu i drapię miejsca pożarte przez komary.

tt | 2017-09-08, 21:58

zorza

Na podkarpaciu nie ma zorzy, ide spać

Impuls | 2017-09-08, 21:48

Cud nad Wisłą

Aktualizacja: Stratus cudem zniknął, ale zapomniałem o jednym ważnym szczególe - łysy rozświetla niebo, co w połączeniu z zanieczyszczeniem świetlnym daje szanse na zorze przy KP=9. Musiałby się zdarzyć drugi cud - wzrost do KP9 z KP8.

Tadek | 2017-09-08, 21:24

Zorzy brak

U mnie na południowym wschodzie od półtorej godziny nic nie widać niestety, żadnej zorzy.

Paweł | 2017-09-08, 20:20

Lubuskie w tej chwili...

...tadam! Zachmurzenie całkowite. Dokładnie tak samo jak na Leonidy'98 i zaćmienie Słońca'99...

Impuls | 2017-09-08, 20:00

KP 8.3

A w Warszawie wisi stratus. Może cudem się rozpogodzi.

Lucas wawa | 2017-09-08, 14:21

Na S/E Polski pogoda najbardziej sprzyjająca obserwacji (i nie tylko…)

Przynajmniej w S/E regionach aura powinna sprzyjać obserwacji tego pięknego spektaklu astronomiczno-fizycznego, bo również nocą 08/09.09 będą tu największe szanse na okresy z małym zachmurzeniem. W ogóle ta część Polski ponownie będzie miała najwięcej szczęścia do pogody podczas rozpoczynającego się ocieplenia i poprawy pogody, oznaczających w praktyce późnoletni epizod. Na SE/E kraju utrzymają się bowiem najdłużej temperatury za dnia rzędu 25°C (dla wielu komfortowe) oraz nocami około, a nawet i nieco ponad 15°C – w praktyce przez ok. 3-4 dni. Poza tym, nad te obszary najpóźniej mają dotrzeć kolejne strefy opadowe – tak, że przynajmniej przez cały weekend (a miejscami może i jeszcze poniedziałek) nie powinno padać, a w zamian za to częściej się rozpogadzać. Z takiego dobrodziejstwa Natury nie sposób nie skorzystać (kto tylko może) – zwłaszcza, że ta sielanka pogodowa nie potrwa zbyt długo…