4 września 2017, 07:20

Kolejny huragan zdewastuje USA. Gdzie uderzy Irma?

Huragan Harvey zdewastował Teksas, przynosząc tam największą powódź w historii. Jednak szykuje się kolejne uderzenie natury na USA. Nad Atlantykiem narodził się nowy huragan, tym razem imieniem Irma, który za tydzień zrujnuje któryś region USA. Który?


Zdjęcie satelitarne Huraganu Irma nad Atlantykiem w dniu 3 września. Fot. NASA.

Miliony mieszkańców południowych wybrzeży USA wciąż nie otrząsnęło się po uderzeniu Huraganu Harvey, który spowodował w Teksasie powódź tysiąclecia. Pod wodą znalazło się kilkadziesiąt tysięcy domów, z których ewakuowano niemal 100 tysięcy osób. Kataklizm pochłonął życie co najmniej 51 osób. Straty materialne najsilniejszego huraganu w USA od 12 lat, a w Teksasie od 56 lat, sięgają już 70 miliardów dolarów.

W cieniu kataklizmu nad wodami Oceanu Atlantyckiego narodził się kolejny cyklon, który bardzo szybko przybrał na sile osiągając miano huraganu. Meteorolodzy z amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) nadali mu żeńskie imię Irma. Huragan z niepokojem jest śledzony przez Amerykanów, ponieważ pędzi on na zachód w kierunku wybrzeży ich kraju. Pod znakiem zapytania stoi region, w który huragan uderzy.

Co wiemy na pewno? Huragan ma już trzecią kategorię, a to oznacza, że jest już huraganem silnym, z wiatrem o średniej prędkości 185 kilometrów na godzinę, a w pojedynczych porywach do 225 km/h. Jednak zgodnie z prognozami jego siła jeszcze wzrośnie, ponieważ wędruje on nad gorącymi wodami oceanicznymi, które stanowią dla niego swoiste paliwo.

Jutro (5.09) huragan osiągnie czwartą, przedostatnią kategorię w skali siły huraganów, a to oznacza, że będzie równie silny, co Huragan Harvey podczas uderzenia w Teksas. Średnia prędkość wiatru przekroczy 200 km/h. Irma będzie wówczas przechodzić nad wschodnią częścią Karaibów, w tym Wyspami Dziewiczymi.

W następnych dniach oko huraganu przechodzić będzie nieco na północ od największych karaibskich wysp/krajów, w tym Portoryko, Haiti i Dominikany. W piątek (8.09) oko huraganu dotrze nad Kubę. W ramionach żywiołu znajdą się też Bahamy, archipelag rajskich wysp.


Prognozowana ścieżka Huraganu Irma w dniach 4-9 września. Dane: WeatherUnderground.

Spodziewane są nawet kilkunastometrowe fale sztormowe, gigantyczne ulewy i oczywiście huraganowe wichry przekraczające 200, a może nawet 230 km/h. Ucierpią wszystkie karaibskie kraje, a więc miliony ludzi. Będą katastrofalne w skutkach powodzie i osunięcia ziemi. W przeszłości tak silne huragany potrafiły odebrać tam życie setkom ludzi. Co będzie dalej? Prognozy 5-dniowe na tym się kończą.

Meteorolodzy dysponują jednak prognozami długoterminowymi, które zdradzają nam, z tygodniowym wyprzedzeniem, gdzie huragan powędruje w dalszej kolejności. To tzw. spaghetii, czyli wiązki pochodzące z wielu różnych prognostycznych modeli komputerowych.

Te wskazują, że Huragan Irma w przyszły weekend (9-10.09) uderzy we Florydę. Sugerując się ciepłotą tamtejszych wód oceanicznych i ostatnią prognozą 5-dniową, huragan będzie osiągał wówczas co najmniej czwartą kategorię w 5-stopniowej skali, czyli będzie również silny, co Huragan Harvey w Teksasie.


Prognozowana ścieżka Huraganu Irma w dniach 4-18 września. Dane: WeatherUnderground.

Nad Florydą gromadzi się na chwilę obecną największa ilość wiązek. Jednak niektóre z nich wskazują nieco inną ścieżkę Irmy. Jedne wiodą wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, zaś drugie wieszczą wkroczenie huraganu nad Zatokę Meksykańską i uderzenie jego oka w południowe stany, w tym w Alabamę i Missisipi.

Na podmokłych obszarach Florydy może to oznaczać olbrzymi kataklizm na znacznie większą skalę, niż ma to miejsce obecnie w Teksasie. Najbardziej zagrożone będą obszary wybrzeża, skąd konieczne będzie ewakuowanie setek tysięcy, a może nawet kilku milionów osób.

Pod znakiem zapytania znajduje się również kwestia tego, czy oko huraganu wkroczy na ląd, co osłabi całą formację cykloniczną, czy też będzie wędrować blisko wybrzeża w kierunku północnym, nie wkraczając na nie, co utrzyma jego intensywność przez dłuższy czas i pogłębi skalę zniszczeń.

Modele komputerowe różnie sytuację tą widzą. Według jednego z nich (NCEP) Huragan Irma uderzy we Florydę, ale deszczowe chmury cyklonu obejmą też Georgię oraz obie Karoliny. Suma opadów w ciągu kilkudziesięciu godzin może przekraczać 500 mm. Rozpadający się cyklon zaleje znaczną część wschodniego wybrzeża USA.


Prognozowana suma opadów w USA w dniach 4-12 września. Kolor czerwony i brązowy oznacza opady powyżej 250 mm. Dane: NCEP.

To chyba najbardziej złowieszczy scenariusz, który może się zrealizować. Raczej nie ma już szansy na to, że huragan nagle zmieni swoją ścieżkę i powędruje z dala od lądów. Po 12 latach względnego spokoju, po niszczycielskich Huraganach Katrina i Wilma, USA znów zmaga się w tropikalnymi monstrami, które będą siać olbrzymie zniszczenia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Anonimowym Anonim | 2017-09-06, 09:57

Kuba i Floryda

Z ostatnich prognoz wynika że uderzy w Kubę i praktycznie przejedzie po tej wyspie wzdłuż - co oznacza dla tego i tak biednego państwa kataklizm - potem uda się na północ i to samo zrobi z Florydą przejedzie ją całą wzdłuż w kierunku północnym a potem uda się w głąb lądu na teren innych stanów gdzie osłabnie i definitywnie zaniknie - z tego co się widzi wygląda na gorszy kataklizm niż Harvey

Marek | 2017-09-05, 14:46

Irma

Ja to widzę inaczej, Irma już powinna skręcać na prawo mijając wszystkie wyspy, które są na wykresie jej drogi. Tekst powyżej :Jutro (5.09) huragan osiągnie czwartą, przedostatnią kategorię w skali siły huraganów, a to oznacza, że będzie równie silny, co Huragan Harvey podczas uderzenia w Teksas. Średnia prędkość wiatru przekroczy 200 km/h. Irma będzie wówczas przechodzić nad wschodnią częścią Karaibów, w tym Wyspami Dziewiczymi. W następnych dniach oko huraganu przechodzić będzie nieco na północ od największych karaibskich wysp/krajów, w tym Portoryko, Haiti i Dominikany. W piątek (8.09) oko huraganu dotrze nad Kubę. W ramionach żywiołu znajdą się też Bahamy, archipelag rajskich wysp. Myślę , że te wyspy nie będą na jej drodze i że przejdzie bokiem obok nich, zresztą sami się przekonacie za parę dni, że miałem racje. Jej siła może dochodzić do 5 kategorii.

Beata B. | 2017-09-07, 13:30

Odp: Irma

No niestety, te wróżby na nic się Panu zdały.

aguś | 2017-09-05, 14:09

Irma coraz groźniejsza

Irma ma już 5 kategorię z wiatrem 175 mph - wygląda to katastrofalnie

Oskar | 2017-09-05, 10:21

Globalne ocieplenie

To jest oczywiste, że globalne ocieplenie ma tu ogromny wpływ. Huragany zawsze były, ale ich intensywność rośnie. Niedługo zaleje wszystko - od południa po północ. Wczoraj widziałem ciekawy artykuł z chłopakiem, który przetrwał huragan Katrina w Nowym Orleanie. Mają nieciekawie z tymi huraganami na południu. Wczoraj widziałem historię chłopaka z Polski, który był w Nowym Orleanie jak uderzyła Katrina.

Obserwator | 2017-09-06, 09:08

Odp: Globalne ocieplenie

Bzdura z tym GO. Tak samo z twierdzeniem, że burze są silniejsze przez GO. Tmax jest większa o te imponujące dziesiąte części stopnia, ale jednocześnie Tmin też jest wyższa, co się niweluje. Jakieś dowody na swoje teorie? Nie? Tak myślałem.

Dagmara | 2017-09-04, 17:08

G E O S T O R M

A co z "Cape Canaveral" i znajdującym się tam ośrodkiem lotów kosmicznych? Jak się czyta cały powyższy artykuł, to na myśl przychodzą hollywoodzkie filmy katastroficzne. Tyle, że wydarzenia na filmach są fikcją. A gdy jesteśmy już przy filmach... Wpiszcie w google wyraz "geostorm" i przeczytajcie opis filmu, który 20 października będziemy mogli obejrzeć na dużym ekranie. Ale przede wszystkim - obejrzyjcie zapowiedź! Robi wrażenie? Zwłaszcza w świetle tego, co jest zapowiadane w powyższym artykule? Robi! Zapowiada się więc ciekawe widowisko.

ELDO | 2017-09-04, 10:14

Jest całkiem prawdopodobne ,że "szczątki " po tym huraganie

spowodują powstanie głębokiego niżu islandzkiego , który przyniesie głęboką jesień w Polsce w postaci znacznego ochłodzenia i intensywnych opadów deszczu.

Anonimowym Anonim | 2017-09-04, 09:51

Różnie może być

Co do względnego spokoju - mieliśmy jeszcze Candy całkiem niedawno .. A z Irmą może być różnie - równie dobrze może w ostatniej chwili ''odbić'' się od wybrzeża i zakręcić bardzo ostro prosto w stronę otwartych wód Atlantyku - istnieje tak możliwość , tak już bywało . USA może wyjść obronną ręką , ale Karaiby niestety kataklizm mają praktycznie pewny ... A co do samych huraganów - Atlantyk już o wielu lat jedzie powyżej normy z temperaturą swoich wód w tym roku tak samo i raczej nic się nie zmieni , trend będzie ciągle taki sam - globalne ocieplenie kochani. Z Pacyfikiem tak samo coraz cieplejszy i cieplejszy a im cieplejszy ocean tym huragany/tajfuny mają więcej energii

Obserwator | 2017-09-04, 17:16

Odp: Różnie może być

@Anonimowym Anonim "(...)a im cieplejszy ocean tym huragany/tajfuny mają więcej energii" Tylko że energia jest liczona z różnicy temperatur, a nie samej temperatury, więc na jedno wyjdzie. Tmax nam delikatnie w wyniku GO urosła, ale Tmin tak samo, więc różnica z grubsza nadal jest taka sama. Fanatyzm GO i tyle.