1 września 2017, 10:39

Początek września przynosi pierwszy powiew jesieni

Wraz z początkiem września pogoda zaczyna się zmieniać z letniej na jesienną. Niebo zachmurzyło się, zaczęło padać i grzmieć, a temperatura z dnia na dzień spadła nawet o 15 stopni. Czy to już trwałe nadejście jesieni, czy też tylko krótkie załamanie pogody?

Pierwsze powiewy jesieni mogą dzisiaj poczuć mieszkańcy zachodniej połowy naszego kraju, gdzie nie dość, że jeszcze ponuro, to jeszcze deszczowo i chłodno. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą tam zaledwie około 15 stopni. Dla porównania jeszcze wczoraj (31.08) było tam upalnie.

Przyczyną dużego ochłodzenia jest front atmosferyczny, który tradycyjnie przemieszcza się z zachodu na wschód kraju. Gorąca masa powietrza podzwrotnikowego jest spychana coraz dalej na wschód przez wlewające się od północy i zachodu powietrze polarno-morskie.

Następuje dość nagła wymiana mas, ponieważ do tej pory oddychaliśmy powietrzem pochodzącym częściowo znad Maroka i Algierii w Afryce, a teraz już powietrzem znad Wysp Brytyjskim, Skandynawii i północno-zachodniej Rosji. Wiatr tym samym zmienił kierunek z południowego na północny.

Deszczowe chmury będą wędrować systematycznie w kierunku wschodnim, odbierając nam słoneczną, suchą i ciepłą aurę w kolejnych regionach Polski. Największych opadów spodziewamy się na zachodzie, północy i w centrum kraju.

Od późnego popołudnia i wieczora aż po godziny poranne w sobotę (2.09) w pasie od Śląska przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Kujawy, Żuławy i Warmię wędrować będzie strefa opadów ciągłych o umiarkowanym i dużym natężeniu. W tym czasie może spaść miejscami od 20 do 40 mm deszczu, a lokalnie nawet więcej. Możliwe są w związku z tym lokalne podtopienia dróg, zabudowań i posesji.

W sobotę (2.09) chłód rozleje się po większym obszarze kraju, gdzie termometry wskażą co najwyżej około 15 stopni. Pochmurne niebo, deszcz i silniejszy wiatr sprawią, że poczujemy pierwszy powiew jesieni.

W niedzielę (3.09) jesiennie zrobi się z kolei na wschodzie kraju. Tam deszczowe chmury i ochłodzenie dotrze zdecydowanie najpóźniej. Są jednak też dobre wiadomości, bo jeszcze przed końcem weekendu od zachodu kraju temperatura zacznie ponownie rosnąć, a niebo rozpogadzać się. Termometry pokażą nawet 20 stopni w cieniu.

W przyszłym tygodniu dalej będzie się ocieplać, przeważnie do 20-25 stopni, będzie też słonecznie, choć miejscami może przelotnie popadać. Nie martwmy się, obecne ochłodzenie i deszcze wcale nie oznaczają, że lato się z nami pożegnało. Będzie jeszcze wracać i oby jak najdłużej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

pila | 2017-09-02, 20:54

do ciepłolubnych

No to teraz wszyscy co uwielbiwją gorąco, sobie ponarzekają jaki to ziąb mamy na zewnątrz, a dla mnie te 18 stopni to całkiem przyjemna temp

alewis27 | 2017-09-02, 22:26

Odp: do ciepłolubnych

Na 18 bym nie marudził. Dzisiaj było 13, jutro ma być 11 i cały dzień deszcz. Przypominam że nie mamy 25 października tylko raptem 2 września. Takie temperatury to prawie 10 stopni poniżej normy tmax.

Anonimowym Anonim | 2017-09-02, 16:29

No nie powiedział bym

@Jesień to spokój w pogodzie - w okresie jesiennym - przechodzą nad Polską Orkany - które często są niszczycielskie - wiadomo nie mają siły szkwałów ale często powodują szkody

hanys | 2017-09-02, 10:22

u mnie wreszcie popadało

w Chorzowie i okolicach ,wczoraj wieczorem polało i pobłyskało. co ciekawe ,pierwsza faza ochłodzenia z prawie 30 stopni na 20 parę obyła się bez niczego. dopiero ten drugi etat ochłodzenia z 20 parę na aktualne 12,13 stopni przebiegała z burzą. co zresztą już nie pierwszy raz tego lata że wymiany mas powietrza kończą się u mnie niczym. sezon burzowy ogólnie słabiutki, mam na myśli rejon centralny Śląska. fronty burzowe za to szalały tego lata w części zachodniej kraju, bo tam prowadziła trasa burz z południa europy

Lucas wawa | 2017-09-02, 10:07

Jesienno-wilgotny początek września’2017, choć…

I tym sposobem prognozy GFS z poprzedniej niedzieli (czyli tzw. 2-tygodniówki) wskazujące na kontynuację aury letniej (ciepłej/gorącej i suchej) w I dekadzie września możemy włożyć między przysłowiowe bajki… Jak widać, pomimo doskonalenia technik komputerowego modelowania i predykcji (także parametrów pogodowych), póki co prognozy na 5+ dni naprzód – nawet co do samego trendu – tylko czasami się sprawdzają i nadal należy traktować je z dużym dystansem. Aktualny bieg zdarzeń pogodowych przypomina mi bardzo rok 2013, kiedy to po dość przyjemnym lipcu i sierpniu, aura dość raptownie – akurat na samym początku meteorologicznej jesieni – zrobiła się jesienna i to jeszcze w wilgotnym wydaniu. Podobny przeskok mieliśmy na początku października ub.r., tyle że wówczas miało to miejsce już około miesiąca później, a więc przy bardziej zaawansowanej jesieni fenologicznej i zarazem przy jeszcze krótszym dniu (co de facto oznaczało kres pory ciepłej i początek chłodnej). Jak będzie docelowo w tym roku oczywiście jeszcze nie wiadomo (?). Na razie bardzo prawdopodobne jest to, że obecna dość chłodna i zarazem wilgotna (dość pochmurna i mokra) aura potrwa co najmniej do połowy przyszłego tygodnia, czyli do ok. 06-07.09. Później jednak, niewykluczone, że coraz wyraźniejsze osłabienie cyrkulacji strefowej z W doprowadzi do jednoczesnej adwekcji nad Europę coraz chłodniejszych mas z NE, jak i nadal jeszcze bardzo ciepłych (gorących) z S. Sam przypuszczam, że w tym roku czeka nas dość zmienny wrzesień – w tym, że przed trwalszą jesienią doświadczymy jeszcze co najmniej jednej (jeżeli nie więcej) fal większego ciepła, z Tmax około i powyżej 25°C na sporym obszarze kraju – choć mało prawdopodobne, że trwającą aż tak długo jak przed rokiem. Ale okresy z aurą późnoletnią, tzn. przyjemnie ciepłe i bez niebezpiecznych zjawisk pogodowych jeszcze niemalże na pewno powrócą – może już około kolejnego weekendu, tzn. 09-10.09...?:-)

pyton1990 | 2017-09-02, 13:41

Odp: Jesienno-wilgotny początek września’2017, choć…

"Aktualny bieg zdarzeń pogodowych przypomina mi bardzo rok 2013, kiedy to po dość przyjemnym lipcu i sierpniu," - Lato w 2013 roku było do niczego, w sumie jak większość tegorocznego. Dzisiejszy chłód to kontynuacja badziewia, które dominowało przez większość lata. Do takiej pogody już przywykłem, więc oby się tylko nie pogorszyła

alewis27 | 2017-09-02, 22:25

Odp: Jesienno-wilgotny początek września’2017, choć…

No nie Pytonku, u mnie dzisiaj jest 13 stopni w dzień i słońca zero. A przez całe lato (w zasadzie to od 15 maja czyli jeszcze od późnej wiosny) było CAŁY CZAS przynajmniej 20 stopni w dzień i choć trochę słońca. Dni z temperaturą poniżej dwudziestu przez ten okres policzysz na palcach jednej ręki. Tak ładnego lata jak w tym roku to nie pamiętam. Dzisiejsza pogoda się diametralnie różni od tego co było przez całe lato. Dla ciebie może i było badziewne, dla mnie nie. DZISIAJ jest prawdziwe badziewie. I oby był to kilkudniowy epizod, a nie przedsmak długiego okresu beznadziei (jak ostatnio w kwietniu)

pyton1990 | 2017-09-03, 00:15

Odp: Jesienno-wilgotny początek września’2017, choć…

U mnie wczoraj było ciepło i bezchmurnie (28 stopni), dzisiaj pochmurno i 18. Takie pojedyncze dni latem się zdarzały. Co do tego, że dzisiaj panuje badziewie, to się zgadzamy.

Meteo | 2017-09-02, 10:00

Jesień to spokój w pogodzie

Ja nikogo nie zmuszam, by lubił jesień. Każdy ma prawo lubić najbardziej taką porę roku, jaką chce. Ale jedno musicie mi przyznać: jesień to pora roku, która przynosi najmniej w skali roku niszczycielskich zjawisk: burz, wichur, ulew, śnieżyc, gołoledzi, ekstremalnych temperatur itd. Owszem, te zjawiska zdarzają się jesienią. Ale generalnie w skali roku jest ich właśnie najmniej jesienią. Nawet na forum widać, że najwięcej emocji i kontrowersji budzą dwie przeciwstawne do siebie pory roku: zima i lato. Nie ma się co dziwić, bo te 2 pory roku przynoszą najwięcej szkód. Myślę, że najspokojniejsze są właśnie: jesień i zaraz po niej wiosna.

lekki | 2017-09-01, 14:54

typowa wczesna jesień

Zapowiada się więc na typową jesień przynajmniej przez pierwsze 5 dni września, jedynie dziś jeszcze na SE temperatura przekracza 25 stopni i panuję letnia pogoda, ale to już kwestia czasu jak i tam nadejdzie ochłodzenie, póki co na słoneczną i gorącą letnią pogodę z temperaturami nie ma co liczyć. Na prognozy powyżej 5 dni nie ma co patrzeć. Czekają nas więc raczej pochmurne najbliższe dni z okresowymi przejaśnieniami, opadami deszczu i umiarkowaną oraz umiarkowanie niską temperaturą jak na wrzesień.

Aro | 2017-09-01, 14:03

piękna pogoda

20 stopni to piękną temperatura do zycia, tylko słonko niech jeszcze poświeci i pełnia szczęscia. Po co komu 30 i wiecej chyba masochistom.

Obserwator | 2017-09-01, 15:03

Odp: piękna pogoda

Gdyby to 20*C było przez całą dobę i było słonecznie, to bym nie narzekał... przynajmniej we wrześniu. Przy 20*C i wietrze z N jest po prostu zimno. Poza tym te 20*C są tylko w najcieplejszym momencie dnia, a w nocy może być 10*C albo mniej. Dlatego optymalny zakres jest 25-30*C na przemian z 20-25*C, a w nocy ok 15*C.

Mateusz | 2017-09-01, 16:46

Odp: piękna pogoda

To niezła lada pogoda chyba do góry nogami jest dziś 18 cały dzień i pada co chwila wole jak jest powyżej 30 stopni i jest sucho i ciepło cały dzień 31 sierpnia było rewelacja a dziś beznadzieja ;/

Ciepłolubek | 2017-09-01, 20:29

Odp: piękna pogoda

20 trochę za mało. Tak 22 23 przynajmniej.

Patlycek | 2017-09-02, 08:54

Odp: piękna pogoda

20 stopni w dzień? Sugerujesz się temperaturami w środku dnia, a przypomnę o spadkach temperatur, które mają miejsce od godzin późno popołudniowych w tym okresie. Co z tego, że jest 20 stopni, skoro wieczorem trzeba zakładać bluzę bo jest 15?

Meteo | 2017-09-01, 13:53

Najpiękniejsza pora roku

Bardzo się cieszę, że zaczęła się najpiękniejsza pora roku, jaką jest jesień. Lato w większości kraju nas nie rozpieszczało w tym roku pogodą. Oby jesień raczyła nas słońcem i ciepłem:) Oczywiście liczę też na "babie lato".

Grzegorz Konin | 2017-09-01, 14:58

Odp: Najpiękniejsza pora roku

Po co powtarzasz jaka to jesień jest wspaniała pod każdym artykułem po kilka razy?

Obserwator | 2017-09-01, 15:04

Odp: Najpiękniejsza pora roku

Rzeczywiście piękna. Dziś jeszcze te 20*C jest, ale zachmurzenie 100%, wisi stratus i wieje lodowaty (acz słaby) wiatr z N. Najbliższe dni nadal kompletnie bez słońca, z Tmax rzędu 15*C, większym wiatrem i okresowo z deszczem. Bardzo piękna pogoda...

alewis27 | 2017-09-01, 17:34

Odp: Najpiękniejsza pora roku

Obserwator jaki do cholery lodowaty, przecież dzisiaj jest duszno jak w komorze gazowej, zero wiatru wilgotność prawie 100%, człowiek się poci mocniej niz przy wczorajszym 29*C... Pizgać złem to będzie jutro.

Obserwator | 2017-09-01, 20:58

Odp: Najpiękniejsza pora roku

@alewis27 jak czekałem o 16 na pociąg, to musiałem się schronić od wiatru, bo było może z 17*C (rano było ok 20*C) i wiało kilka m/s, a do tego padała mżawka. Odczuwalna na poziomie 14-15*C i było zimno w krótkim rękawku. O żadnej parności nie było mowy. Inna sprawa, że front szedł w kierunku NEN, więc zanim dotarł do ciebie, to u mnie już z 2h wcześniej był.

Bianka | 2017-09-01, 20:58

Odp: Najpiękniejsza pora roku

Tak, zwłaszcza na NE te jesienie są niesamowicie piękne, nie ma co. Nie ma się co oszukiwać, jesień u nas zwykle jest pochmurna, zimna, bywa bardzo wilgotna, jak ostatnia. Też bym chciała piękną i ciepłą jesień ale taka to może na południu Polski bywa.

Meteo | 2017-09-02, 09:43

Odp: Najpiękniejsza pora roku

Bo jesień jest najwspanialsza Grzegorz. Starczy już tej duchoty, zniszczeń burzowych, grillów i wrzasków za oknem. Czas na spokój, tak i w pogodzie, jak i wśród ludzi:)

Grzegorz Konin | 2017-09-01, 12:29

jak zwykle

Jak zwykle pogoda popsuła się na weekend, a od początku tygodnia poprawa.

Ciepło | 2017-09-01, 12:21

Początek września

U mnie na SE Polski wrzesień zaczął się dość pogodnie tzn jest dużo chwil ze słońcem ale pojawiają się ławice chmur altocumulus. To trzeci z rzędu 1 września z bardzo ładną pogodą. 1 września 2015 i 2016 był bezchmurne z tmax odpowiednio 34°C i 25°C. Dzisiaj tmax może u mnie dojść do 28-29°C. Niech sobie nie myślą ci co sądzą że dni gorące czy upały już w tym roku nie wrócą. Na tak dn ijest potencjał do końca września. A taki przykładzić I dekada września 2015 była przeciętna i dość chłodna mimo rekordowo ciepłego 1 września a później dni gorącr i upały wróciły w II dekadzie września.

Meteo | 2017-09-01, 13:50

Odp: Początek września

Odpisałem Ci pod poprzednim artykułem. Tak czy siak, aby było dużo słońca jesienią. Bo my bardzo lubimy słońce, nieprawdaż?:)

Ciepło | 2017-09-01, 20:51

Odp: Początek września

Do prognoz o bezchmurnych, słonecznych dniach w okresie jesienno-zimowym należy podchodzić z ostrożnością, a nawet z dystansem, gdyż zamiast słońca i bezchmurnego nieba mogą być stratus i mgły.