29 sierpnia 2017, 07:06

Nawałnica w Puszczy Białowieskiej powaliła tysiące drzew

W niedzielnej nawałnicy, która przeszła nad Puszczą Białowieską, połamanych i powalonych zostało tysiące drzew. Niektóre konary zatarasowały tory kolejki wąskotorowej, stanowiąc zagrożenie dla turystów. Zobaczcie, jak wygląda puszcza po szaleństwie żywiołu.


Drzewa upadły na tory kolejki w Puszczy Białowieskiej. Fot. Lasy Państwowe.

Jak informują Lasy Państwowe, nawałnica, która w ostatnią niedzielę (27.08) przeszła nad Puszczą Białowieską połamała sosny, osiki, brzozy, olsze, dęby, suche jesiony i zabite przez kornika drukarza świerki. Niektóre z nich stały wzdłuż dróg i szlaków turystycznych, stwarzając poważne zagrożenie dla spacerowiczów. Jak wynika z pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) porywy wiatru podczas burzy dochodziły do 90 km/h.

Największe wiatrołomy i wiatrowały są w Nadleśnictwie Hajnówka. Szkody w lesie są rozproszone, ale mają też formę gniazd. Leśnicy szacują, że w sumie wiatr powalił drzewa o łącznej miąższości ponad 10 tysięcy metrów sześciennych drewna.

Cudem nie doszło do tragedii na szlaku kolejki wąskotorowej. Porywisty wiatr zaczął wiać tuż po przyjeździe kolejki do uroczyska Topiło i wyjściu z niej turystów. Drzewa przewróciły się na torowisko, po którym kilkanaście minut wcześniej jechał pociąg z kilkudziesięcioma pasażerami.

Powrót kolejką wąskotorową nie był tego dnia możliwy. Nadleśnictwo wynajęło autobus, który bezpiecznie odwiózł turystów z Topiła do Hajnówki. Powalone drzewa były uprzątane z torowiska jeszcze wczoraj (28.08).

Podobna sytuacja miała miejsce na drodze pomiędzy miejscowościami Topiło i Piaski w Puszczy Białowieskiej. Tam także powalone drzewa zatarasowały przejazd. Usuwanie z drogi połamanych drzew i konarów trwało kilka godzin.

W tej chwili w Nadleśnictwie Hajnówka leśniczowie i straż leśna kontrolują lasy szacując szkody. Najwięcej jest ich w obrębie leśnym Starzyna. Front burzowy z porywistymi wiatrami przyszedł z południowego zachodu i powalił drzewa w pasie szerokości około 1 kilometrów i długości ponad 10 kilometrów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Meteo | 2017-08-29, 09:10

Burze na Podlasiu

W tym roku oberwała Puszcza Białowieska, w ubiegłym Knyszyńska, w poprzednich latach jeszcze inne lasy. Owszem, w przeszłości także zdarzały się na Podlasiu takie niszczące wiatry, ale zdecydowanie rzadziej. Wiem, bo pamiętam i się tym interesuję. To pewne, że w ostatnich latach mamy nasilenie niszczycielskich burz. Myślę, że nie tylko na Podlasiu. Teraz praktycznie każdy rok przynosi duże szkody w drzewostanie, ale i nie tylko w drzewostanie. To tu, to tam. Dobrze, że nikt nie zginął. Dlatego uważam, że burz trzeba się bać i trzymać kciuki, aby było ich jak najmniej. Mam nadzieję, że tegoroczny sezon burzowy się już kończy. Oby jak najszybciej:)

Obserwator | 2017-08-29, 11:24

Odp: Burze na Podlasiu

Pamięć jest wybiórcza. Nie pamięta się pogody sprzed 2 tyg., a co dopiero ilości połamanych drzew X lat wstecz. Pokaż jakiekolwiek dane, że ilość burz się zwiększyła.

Meteo | 2017-08-29, 11:36

Odp: Burze na Podlasiu

Ilość nie, ale więcej jest gwałtownych. Niszczycielskie burze się zdarzały, ale na pewno nie było tak, że rok po roku burze przynosiły na Podlasiu ogromne szkody.

Bianka | 2017-08-29, 16:37

Odp: Burze na Podlasiu

Właściwie to od kiedy te burze sie nasiliły? Od 5, 10, 15 a może 20 lat? Ja pamiętam ekstremalnie silne burze wiatrowe z 2002 i 2001 r. Z mojego regionu. Później owszem też zdarzały sie nawałnice ale chyba nie aż z takim wiatrem.

podlasianin | 2017-08-29, 16:41

Odp: Burze na Podlasiu

@Meteo Kiedyś było gorzej np trąba powietrzna w Jelonce i okolicach w 2004 roku, zerwane dachy w Orli czy też w Siemiatyczach w latach 01-10... ostatnio jakoś nie słychać, by w tych okolicach było tak źle jak kiedyś.

Meteo | 2017-08-30, 08:15

Odp: Burze na Podlasiu

Tak. Była trąba w Jelonce. Pamiętam bardzo dobrze.W latach 90-tych też jakaś była. Ale generalnie w latach 90-tych czy kilka dobrych lat po Jelonce był spokój. A teraz co roku Podlasie mocno obrywa przez burze: to tu, to tam. Bianka, oczywiście. Zgadzam się. Piszę raczej o regionie od Siemiatycz do okolic Białegostoku. W tym obszarze zniszczenia burzowe w ostatnich latach moim zdaniem wyraźnie się nasiliły. Podlasian: w tym roku trąba położyła też las w okolicach Siemiatycz.