23 sierpnia 2017, 08:32

Lipiec najcieplejszy w historii? Sprzeczne dane naukowców

2017 rok póki co zapisuje się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, zaraz za ubiegłym rokiem, który miał być najgorętszym od 115 tysięcy lat. Według NASA lipiec był rekordowo ciepły, ale już NOAA twierdzi, że dopiero drugi najcieplejszy. Skąd takie rozbieżności?


Fot. NOAA.

Naukowcy z NASA poinformowali, że tegoroczny lipiec okazał się w skali globalnej (nie lokalnej) najcieplejszym od kiedy są prowadzone pomiary, a więc na tle ostatnich 137 lat. Według placówki Goddard Institute for Space Studies stało się tak dlatego, że średnia ogólnoświatowa temperatura powietrza była wyższa o 0,83 stopnia od średniej z lat 1951-1980.

Dla porównania dotychczas najcieplejszym lipcem był ubiegłoroczny, który przyniósł temperaturę o zaledwie 0,01 stopnia niższą. Wydaje się, że mieści się to w granicach błędu statystycznego, ale jednak klimatolodzy są tak dokładni, że do takich różnic przywiązują dużą uwagę.

Innego zdania są ich koledzy z amerykańskiego Krajowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA), którzy kilka dni później oświadczyli, że lipiec wcale nie był najcieplejszy, lecz dopiero drugi najcieplejszy, bo średnia temperatura była niższa od dotychczas najcieplejszego lipca z ubiegłego roku o 0,05 stopnia. Co ciekawe, klimatologom z NOAA też wyliczyli, że średnia globalna minionego lipca była o 0,83 stopnia wyższa od normy.


Anomalie temperatury globalnej w lipcu 2017 roku. Dane: NOAA.

Skąd więc takie rozbieżności? Zapewne zapytacie, po co prowadzić tak szczegółową statystykę miesięcy, skoro temperatury różnią się od siebie o zaledwie setne części stopnia. Otóż naukowcy w swych analizach posiłkują się nieco odmiennymi danymi pomiarowymi. W jednych opracowaniach uwzględnia się obszary polarne, a w innych nie. Jedni opierają swoje bilanse na pomiarach satelitarnych, a inni na sieci stacji naziemnych.

Bez względu na to, jakie sposoby mierzenia temperatury powietrza są wykorzystywane, zawsze okazuje się jedno, a mianowicie to, że klimat na Ziemi ociepla się i to w ostatnich latach błyskawicznie. Co więcej, wpływ na nadzwyczaj wysokie temperatury globalne w ostatnich latach miało zjawisko El Nino, które ogrzewało oceaniczne wody, a tym samym także powietrze, jednak w tym roku El Nino już nie ma.

To świadczy jednoznacznie o tym, że ekstremalnie wysokie temperatury nie są już wyłącznie uzależnione od El Nino i kolejne rekordy mogą padać bez jego udziału. Oczywiście każde kolejne pojawienie się tej anomalii oceanicznej będzie dodatkowo podbijać temperatury, a to źle wróży.

U nas lipiec był dużo chłodniejszy

Według klimatologów z NASA lipiec był najcieplejszym lipcem od 115 tysięcy lat, jednak w skali globalnej, a nie lokalnej, o czym mogliśmy się przekonać w Polsce, ponieważ u nas lipiec nie wykazał się niczym nadzwyczajnym. Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazują, że w południowej połowie kraju lipiec był nieznacznie cieplejszy wobec normy.


Odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy w lipcu 2017 roku. Dane: IMGW-PIB.

Im dalej na południe, tym bardziej, ale nawet na Śląsku, w Małopolsce czy na Podkarpaciu, gdzie było zdecydowanie najcieplej, średnia temperatura nie przekraczała normy o więcej niż 1 stopień. Inaczej było na północy kraju, gdzie lipiec okazał się chłodny, szczególnie na Pomorzu i Warmii, gdzie średnia temperatura była niższa wobec normy wieloletniej o około 0,5 stopnia.

Dla wielu z nas subiektywnie lipiec był dość chłodny, ponieważ na zachodzie i północy kraju okazał się bardzo mokry, z dość dużym zachmurzeniem. Szczególnie niepocieszeni są ci, którzy wybrali się wtedy na urlop nad Bałtyk. Ten region był nie dość, że jednym z bardziej deszczowych, to jeszcze najchłodniejszych. Nie zawsze statystyka klimatologiczna potwierdza subiektywne odczucie termiczne, jednak tym razem się one zgadzają.


Anomalie sumy opadów w lipcu 2017 roku. Dane: IMGW-PIB.

Jeśli dalsze miesiące globalnie nadal będą tak ciepłe, to 2017 rok ma szansę stać się drugim najcieplejszym, zaraz za rokiem 2016, którego już nie pobije, bo jest on cieplejszy na chwilę obecną o 0,14 stopnia. Na dalszych pozycjach znajdują się lata: 2015, 2010 i 2014.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA / NOAA / IMGW-PIB.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Prawda | 2017-08-23, 20:45

prawda

Lipiec był chłodny a w sierpniu na południ przez trzy tygodnie było ciepło a teraz znów mamy jesieni i to w całym kraju i oni mówią globalnym ociepleniu chyba globalnym wciskaniu kitu !!!!!! W dodatku przez cały rok prawie napływa nad pułnocną czesć kraju poralno morskie a nawt czesciowo arktyczne powietrze !!!!!!! Nad polskim mozem nie było w tym roku upałów !!!!!!

Darek Wuk | 2017-08-24, 08:46

Odp: prawda

"Nad polskim mozem nie było w tym roku upałów !!!!!!" Był. 25 Maja upał był w Świnoujściu. Z tego co kojrze był to pierwszy upał w tym roku.

pyton1990 | 2017-08-24, 12:21

Odp: prawda

>Polskie morze >Słoneczna i ciepła pogoda Wybierz jedno xD Zadziwia mnie, że są jeszcze ludzie, którzy jeżdżą nad Bałtyk w oczekiwaniu na warunki do plażowania. Pomorze to niewątpliwie ciekawy region do zwiedzania, ale warunków do opalania nie ma co tam szukać... Nie wspomnę już o stosunku jakości do cen

pyton1990 | 2017-08-23, 13:48

wehikuł czasu

"zaraz za ubiegłym rokiem, który miał być najgorętszym od 115 tysięcy lat." - Tsooo? xD Wehikułem czasu się przenieśli i to sprawdzili?

Michael | 2017-08-23, 16:20

Odp: wehikuł czasu

Nie! Po prostu ktoś im zapłacił i kazał wpisać taką liczbę.

pyton1990 | 2017-08-23, 17:16

Odp: wehikuł czasu

Albo amerykańscy naukowcy odkryli zapiski meteorologiczne prowadzone przez neandertalczyków na ścianie w jaskini. To ma sens :)

Obserwator | 2017-08-23, 22:29

Odp: wehikuł czasu

Pewnie zrobili rekonstrukcję temp. w funkcji czasu, oczywiście z użyciem 1000-letniej średniej kroczącej i porównują wygładzony wynik, czyli ŚREDNIĄ z rokiem obecnym, co kompletnie nie ma sensu już na poziomie matematycznym. Takie manewry uwielbiają fanatycy AGW, żeby tylko wmówić nam, że to człowiek odpowiada za zmiany klimatu.

Myslacy | 2017-08-23, 13:17

Koniec rekordow?

Oby się teraz nie zaczął trend spadkowy temperatury, bo podczas gdy w Australii czy na południu USA obniżenie temperatury latem o 1-2 stopnie będzie ledwie odczuwalne, to u nas byłaby to tragedia i wstęp do epoki lodowcowej.. Odpukac...

koni | 2017-08-23, 12:56

słońce na dolnym śląsku

Prawie w lipcu nie padało i słoneczko grzało więc nie wiem dlaczego napisano, że na zachodzie lipiec mógł być w odczuciu chłodny. Nie zgadzam się. Jest pięknie LOWER SILESIA <3

Darek Wuk | 2017-08-24, 08:44

Odp: słońce na dolnym śląsku

"Prawie w lipcu nie padało" Tak, powiedz jeszcze że Dolny Śląsk stepowieje. Przecież spadło tam średnio ok 100 mm deszczu, wszędzie powyżej normy. To ile to byś chciał ? Dla mnie miesiąc powyżej 80 mm to bardzo mokry miesiąc. Generalnie Lipiec praktycznie nigdzie nie był suchy. Nawet na SE gdzie niby jest bardzo sucho spadło ok 40-80 mm. Jakby tyle spadło przez 3 miesiące to można by mówić że jest sucho. Dla porównania norma opadów dla Lipca dla północno-zachodniego skrawka Polski jest poniżej 60mm.