13 sierpnia 2017, 08:28

Tak, jakby zniknęła połowa polskiej Puszczy Białowieskiej

Wystarczyło kilka sekund, aby huraganowy wiatr zmiótł las o rozmiarach połowy polskiej części Puszczy Białowieskiej lub też całą Puszczę Kampinoską. Zobacz jedną z największych klęsk żywiołowych w historii polskiego leśnictwa na zdjęciach z lotu ptaka.


Zniszczony las w rejonie miejscowości Suszek z lotu ptaka.

Chmura burzowa, która w nocy z piątku na sobotę (11/12.08) przetoczyła się nad Borami Tucholskimi, przybrała najbardziej niebezpieczną postać, jaka jest możliwa w naszej strefie klimatycznej. Na jej czele pojawiły się silne prądy zstępujące, czyli chłodne wiatry, które spadając z wysokości nawet kilkunastu kilometrów, potrafią osiągać nawet 150 kilometrów na godzinę i więcej, dosłownie wbijając w ziemię wszystko to, co stanie im na drodze.

Tak też było nad pograniczem woj. kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, gdzie w okolicach Chojnic wiatr osiągnął prędkość huraganu. Leśnicy wciąż szacują straty, a te rosną i to w zastraszającym tempie. Jeszcze rano bilanse mówiły, że w ciągu kilku sekund przestał istnieć las o powierzchni około 15,2 tysiąca hektarów (152 kilometry kwadratowe), ale już wieczorem szacunki zwiększono do co najmniej 26 tysięcy hektarów (260 km kw.).

Połamanych i przewróconych zostało przeszło 6,6 miliona metrów sześciennych drzew, a i to nie jest jeszcze ostateczny bilans. To tak, jakby zniknął las wielkości niemal połowy polskiej części Puszczy Białowieskiej (ćwierć powierzchni całej polsko-białoruskiej puszczy) lub też cały obszar leśny Puszczy Kampinoskiej.


​Lokalizacja największych zniszczeń lasu w okolicach miejscowości Suszek.

Jeszcze bardziej brnąc w statystykę, jedna nawałnica, trwająca zaledwie kilka minut, była w stanie powalić 20 razy więcej drzew niż wycięto na terenie Puszczy Białowieskiej przez ostatnich 5 lat. To pokazuje potęgę żywiołu.

Jest to niewątpliwie jedna z największych, o ile nie największa z klęsk żywiołowych w historii polskiego leśnictwa spowodowana nawałnicami. Kataklizm jest dużo większy od tego, który na początku lipca 2002 roku dotknął Puszczę Piską na Mazurach.

Wówczas zniszczony został las o powierzchni 12 tysięcy hektarów, z którego pozyskano około 2,3 miliona metrów sześciennych drewna. Wichura zrównała z ziemią aż 11 procent powierzchni puszczy, która w pełni nie odrodziła się aż po dziś dzień.


​Zniszczony las w okolicach Chojnic.

Dramat w Borach Tucholskich jest tym większy, że w rejonie miejscowości Suszek walące się drzewa przygniotły namioty należącego do nastoletnich harcerzy spędzających tam wakacje. Zginęły dwie młode harcerki, a ponad 20 kolejnych obozowiczów zostało rannych, niektórzy ciężko.

Pas największych zniszczeń rozciąga się na północny wschód od Chojnic, po jednej, jak i po drugiej stronie drogi krajowej nr 22. Zdjęcia wykonane z lotu ptaka potrafią zjeżyć włosy na głowie. Olbrzymie połacie lasu, ciągnące się aż po horyzont, zostały powalone.


​Zniszczony las w okolicach Chojnic.

Drzewa w większości zostały złamane w połowie długości, co świadczy o sile naporu wiatru, jaka na nie działała. Gdy wiatr przekracza 150 kilometrów na godzinę, to niewiele drzew jest mu się w stanie ostać.

Wbrew opinii niektórych mediów i strażaków nie przeszła trąba powietrzna, lecz tzw. wiatr prostoliniowy, nazywany szkwałem lub prądem zstępującym (downburst), bo drzewa są położone w jednym kierunku na znacznym obszarze. Gdyby przeszło tornado, to drzewa byłyby porozrzucane w różnych kierunkach tworząc jeden zwarty pas o średnicy kilkuset metrów.

Nie pierwszy raz żywioł niszczy las

Bory Tucholskie ucierpiały też równo 5 lat temu w wyniku przejścia trąby powietrznej. Wówczas pas zniszczeń był węższy, miał około 400 metrów średnicy. Żywioł powalił około 500 hektarów lasu, a więc znacznie mniej niż tym razem. Obszar zniszczony w 2012 roku położony jest zaledwie 30 kilometrów na południowy wschód od tego obecnego. Jak widoczne jest to na poniższym zdjęciu z 2012 roku, trąba przeszła tuż obok zabudowań.


Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich w 2012 roku. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

Ścieżkę tornada można zobaczyć na zdjęciu satelitarnym, ciągnie się na dystansie około 30 kilometrów od miejscowości Zdroje przez Starą Rzekę po Jezioro Kałębie i dalej do Wycinek. Wtedy również były ofiary. Zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. Kolejnych 10 osób zostało rannych.


Zdjęcie satelitarne ścieżki trąby powietrznej w Borach Tucholskich w 2012 roku.

W tym roku lasy wielokrotnie ucierpiały na skutek nawałnic. 7 lipca trąba powietrzna przeszła nad Rudami Raciborskimi na Śląsku powodując uszkodzenie 1500 hektarów lasu. 800 hektarów zostało doszczętnie zniszczonych.


Zniszczony las w Rudach Raciborskich z lotu ptaka.

Masę drewna do uprzątnięcia oszacowana została na około 300 tysięcy metrów sześciennych, co w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla czterech nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Bea | 2017-08-15, 02:19

Po Borach Tucholskich zostały tylko zdjęcia :(

Żałuję, ze wybrałam się dziś na wycieczkę rowerową w rejony, które nawiedził kataklizm (okolice Dziemian). Żywioł wszystko nam zabrał : najpiękniejsze kompleksy leśne w Polsce - miejsca wypoczynku dla ludzi z Trójmiasta, obfitujące w grzyby i jagody, wspaniałe trakty rowerowe. Zniszczony ośrodek i stadnina koni Kaszubski Bór. Olbrzymie połacie lasu zrównane z ziemią, pozostały tylko smutne kikuty z sosnowego lasu. Czuję się tak jakby ktoś wyrwał mi serce!

aa | 2017-08-14, 14:09

Drzewo

Może opał będzie tańszy w tym roku?

Beattrix | 2017-08-15, 02:06

Odp: Drzewo

Człowieku, płakać się chce nad Twoim durnym komentarzem. Dziś oglądałam te zniszczenia. Był las, nie ma lasu. Wystające kikuty drzew z ziemi. Ptaki szukające swoich gniazd, przestraszone sarny.... Poryczałam się!!!!

Adam | 2017-08-14, 12:56

Gdzie ekoterroryści ???

I co na to ekoterroryści i Komisja Europejska. Kto ukarze burze ??? Czy ekoterroryści pomogą w sprzątaniu lasu, czy tylko potrafią protestować ? Czy ekoterroryści zasadzą nowy las ?A co będzie jak wybuchnie wulkan, kto zapłaci za emisję CO2.....