12 sierpnia 2017, 16:43

Nocą spadną na nas łzy św. Wawrzyńca. To będzie widowisko!

Najbliższych nocy zapowiada się nieziemski spektakl na niebie i to nie z powodu błyskawic, lecz meteorów z roju Perseidów. Spadną na nas kosmiczne kamyki nazwane łzami św. Wawrzyńca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować? Mamy dla Was specjalny poradnik.

Corocznie tuż przed połową sierpnia nocne niebo nad Polską przecinają "spadające gwiazdy", które z prawdziwymi gwiazdami nie mają nic wspólnego, jedynie poza efektem wizualnym. To nic innego, jak materiał wyrzucony z komety 109P/Swift-Tuttle, która w 1992 roku przeleciała obok Słońca.

Drobne pyłki i kamienie, wielkości nie większej niż kilka centymetrów, z olbrzymią prędkością wpadają z przestrzeni kosmicznej w atmosferę naszej Błękitnej Planety. Moment ich spłonięcia w atmosferze jest właśnie najbardziej emocjonujący. Samo zjawisko wygląda tak, jakby z kosmosu spadały ogniste kropelki deszczu, które zostawiają za sobą ślady.

99,9 procenta Perseidów nie dociera do powierzchni ziemi, jednak może się zdarzyć, że gdzieś większa bryła nie zdoła spłonąć w całości w atmosferze i spadnie na ziemię. Prawdopodobieństwo jest jednak niewielkie, więc nie ma się czym przejmować.

Perseidy obserwować można każdego roku mniej więcej o tej samej porze, czyli od połowy lipca niemal do końca sierpnia, z największym natężeniem między 10 a 14 sierpnia. Do ich ujrzenia nie potrzeba teleskopu, ani nawet lornetki, wystarczy gołe oko.

Najlepiej jest obserwować leżąc na kocu na plecach wpatrując się w zenit, obejmując wzrokiem całe niebo. Aby przyzwyczaić wzrok do ciemności nieba, potrzeba około 45 minut. Najlepszym czasem na obserwacje przypada między godziną 21:00 a świtem. Warto udać się za miasto, w miejsce, gdzie nie będzie nam przeszkadzać jasna łuna miejska. Im ciemniejsze będzie niebo, tym więcej Perseidów zobaczymy.

W podziwianiu spektaklu może nam przeszkadzać blask Księżyca, który zbliża się do ostatniej kwadry, a to oznacza, że wschodzi przed północną i zachodzi przed południem. W porze najlepszej widoczności Perseidów będzie rozjaśniać niebo południowe. Warto więc rozpocząć obserwacje nieco wcześniej przed godziną 22:00.

A co z pogodą? Niestety, ta będzie kaprysić. W nocy z soboty na niedzielę (12/13.08) na najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń będziemy mogli liczyć na zachodzie kraju, z kolei na wschodzie będzie najwięcej chmur niosących opady, co utrudni lub uniemożliwi obserwacje.

Lepiej zapowiada się noc z niedzieli na poniedziałek (13/14.08), kiedy to rozpogodzeń będzie zdecydowanie więcej i to na przeważającym obszarze kraju. Być może właśnie ta noc okaże się najbardziej sprzyjającą obserwacjom Perseidów.

Rok temu spadł "deszcz meteorów"

Przed rokiem mieliśmy wyjątkowe szczęście, ponieważ "deszcz meteorów" okazał się największy przynajmniej od 20 lat. W ciągu jednej sekundy niebo potrafiło przeciąć nawet kilka meteorów, niektóre spadały dosłownie pęczkami. W ciągu godziny można ich było naliczyć 200, a może nawet ponad 300, większych, mniejszych i tylko prawie widocznych.

Największą aktywnością meteory przejawiały się przed północą, ale również druga część nocy okazała się obfita w "spadające gwiazdy". Kilkanaście z nich było spektakularnych, bo pozostawiało po sobie grube smugi, które utrzymywały się przez dobre kilkadziesiąt sekund.

Bardzo jasny meteor przeleciał chwilę przed północą przez północno-wschodnie niebo. Jednak apogeum nastąpiło o godzinie 1:58, gdy niebo rozświetlił bardzo jasny bolid, niemal dorównujący blaskiem Księżycowi w pełni. Zrobiło się równie jasno, co podczas burzy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

miki | 2017-08-13, 21:52

miki

w tym roku bez rewelacji niestety