10 sierpnia 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Czwartek, 10.08

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:13
10.08.2017
    Nawałnica zmierza od strony Czech

Olbrzymi mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS), który widoczny jest na poniższym zdjęciu radarowym, zrodził się w ostatnich godzinach nad pograniczem Węgier i Austrii. Chwilę temu przyniósł potężną ulewę i wiatr przekraczający 90 km/h m.in. w Wiedniu. Obecnie układ przesuwa się na północ z prędkością 80-100 km/h w kierunku Dolnego Śląska. Mieszkańców regionu prosimy w drugiej połowie nocy o zachowanie ostrożności w związku ze spodziewanymi nawałnicami.


Fot. RadarEu.cz

22:20
10.08.2017
    Nawałnica nad Górnym Śląskiem

Nad Górnym Śląskiem przeszła gwałtowna burza z ulewnym deszczem, a miejscami także z gradem i porywistym wiatrem. Jest mnóstwo interwencji strażackich. Oto okazała błyskawica uwieczniona nad Gliwicami przez tamtejszego mieszkańca.

21:11
10.08.2017
    Wał szkwałowy nad Białymstokiem

To jest właśnie potęga przyrody. Spektakularna chmura szelfowa (wał szkwałowy) nad Białymstokiem. Takie widok zachwycał, ale też straszył mieszkańców stolicy Podlasia w dzisiejszy poranek. Później nadszedł silny wiatr, ulewny deszcz i błyskawice.

 

Post udostępniony przez @zlotniki

20:37
10.08.2017
    Odczuwalnie było aż 41 stopni

Dzisiaj mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ silniejszy wiatr, zwiększone zachmurzenie i miejscowe opady i burze spowodowały, że temperatura tam, gdzie miała być najwyższa, rosła powoli. W efekcie upał okazał się nieco mniejszy, niż się wcześniej spodziewaliśmy, ale był ekstremalny. Najwyższą temperaturę, 36 stopni w cieniu, zmierzono na stacji IMGW w miejscowości Borusowa, na północno-wschodnim krańcu woj. małopolskiego. Byłoby jeszcze goręcej, gdyby nie opady i burze, które spowodowały lekkie ochłodzenie. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie przy 34 stopniach w cieniu wilgotność względna powietrza dochodziła do 42 procent, co oznaczało, że temperatura odczuwalna sięgała aż 41 stopni... Dowiedz się więcej

19:15
10.08.2017
    Chiny: Tragiczna lawina i trzęsienie

23 osoby zginęły w osunięciu ziemi, do którego doszło w chińskim Syczuanie. Masy ziemi i kamieni schodzące ze zbocza górskiego zniszczyły ponad 70 domów. Kataklizm był jednak początkiem serii feralnych zdarzeń. Zaledwie 3 dni później ten sam region nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi o sile M6.5. Wtorkowy wstrząs zabił 19 osób i zranił 250 kolejnych. W gruzach legło kilkadziesiąt tysięcy domów. Ewakuowano setki tysięcy ludzi, w tym 30 tysięcy turystów z całego świata.

18:40
10.08.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju nadal przechodzą chmury burzowe, które niosą ulewne deszcze, a miejscami także grad i porywisty wiatr. Kolejna fala burz, które mogą być znacznie gwałtowniejsze i powodować szkody, wkracza powoli znad Czech nad Śląsk. To już ostatnie chwile na przygotowanie się na nadejście intensywnych zjawisk. Na pozostałym obszarze Polski jest na ogół słonecznie. Temperatura mimo wieczoru wciąż jest bardzo wysoka. Na południu, wschodzie i w centrum utrzymuje się upał nawet do 33 stopni w cieniu. Chłodniej jest na północy, około 20 stopni.


Zdjęcie satelitarne w dniu 10 sierpnia 2017 o godzinie 18:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

17:21
10.08.2017
    Jak się zabezpieczyć przed burzami?

Nad wieloma regionami kraju będą przechodzić burze, które mogą być gwałtowne i powodować szkody materialne, jednocześnie stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak się przed nimi chronić? Zapoznajcie się z praktycznym poradnikiem... Zobacz poradnik


Fot. Pixabay.com

16:38
10.08.2017
    Ekstremalnie niebezpieczne burze!

Dzisiaj wieczorem i w nocy burze będą wędrować od Dolnego Śląska w kierunku Ziemi Łódzkiej i dalej ku Podlasiu. Ich intensywność będzie nadzwyczaj duża, dlatego prosimy o zapoznanie się z naszym artykułem. Ostrzeżeń w żadnym razie nie należy bagatelizować. W ciągu ostatniej doby burze zabiły już 1 osobę, a 3 kolejne zostały ranne... Zobacz cały artykuł

15:25
10.08.2017
    Grad jak piłeczka pingpongowa

Gwałtowne burze przechodzą nad Górnym Śląskiem i Małopolską. Choć nie mają one dużego zasięgu, to jednak wystarczy, aby ulewom towarzyszył grad wielkości piłek pingpongowych. Takie oto lodowe okazy spadły o godzinie 14:30 w Zawadzie koło Myślenic w Małopolsce.


Gradobicie w Zawadzie k. Myślenic w woj. małopolskim. Fot. Dominik Wilk.

14:40
10.08.2017
    Od iskry z kombajnu spłonęło pole

Ciepła i sucha aura sprzyja pożarom, często z winy człowieka. Jak informuje nas @Weronika, wczoraj na Wybrzeżu Dubieckim podczas żniw wybuchł pożar, który strawił 2,5 hektara pszenicy. Zboże zapaliło się od iskry z przejeżdżającego kombajnu. Pożar został opanowany po 40 minutach. Pamiętajcie, aby zachować ostrożność, zarówno na przesuszonym polu, jak i w lesie, ponieważ wystarczy niedopałek papierosa albo iskra z samochodu, aby wybuchł niebezpieczny pożar.


Pożar pola pszenicy na Wybrzeżu Dubieckim. Fot. Weronika Malinowska.

13:04
10.08.2017
    5 lat Curiosity na Marsie w 5 minut

Niemal równo 5 lat temu na Marsie wylądował najnowszy łazik NASA, Curiosity, i choć według pierwotnych założeń jego główna misja miała trwać 687 dni, to jeździ on po Czerwonej Planecie nadal przynosząc nam bezcenne dane. Jet Propulsion Laboratory postanowiło uczcić tę okazję szykując 5-minutowy filmik timelapse ukazujący te 5 lat... Zobacz nagranie

12:20
10.08.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i północy kraju chmurzy się, a na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Górnym Śląsku i Podkarpaciu przelotnie pada. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków słabo i umiarkowanie. Temperatura waha się od 19 stopni na Suwalszczyźnie do 32 stopni na Podkarpaciu.


Zdjęcie satelitarne w dniu 10 sierpnia 2017 o godzinie 12:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

12:09
10.08.2017
    Jak dbać o siebie podczas upału?

Chociaż wydaje się, że wiemy, jak radzić sobie z upałem, to jednak rzeczywistość, a zwłaszcza dane medyczne, wskazują, że nie jest to do końca prawdą. Przygotowaliśmy więc garść porad, które pomogą nam przetrwać te najtrudniejsze chwile... Zobacz poradnik


Fot. Pexels.com

11:17
10.08.2017
    Nawałnica spustoszyła Łódź

Takiej burzy nad Łodzią nie było od dawna. Około godziny 6:30 porywy wiatru przekraczały 80 km/h, a przy tym łamały drzewa, zrywały zadaszenia i unosiły w powietrze lżejsze przedmioty. Wiele ulic jest usłanych kanarami, doszło też do podtopień ulic i zabudowań.

Z powodu nawałnicy zamknięto dzisiaj ogród zoologiczny i botaniczny, ponieważ zwiedzającym zagrażają uszkodzone drzewa. Straż pożarna interweniowała na Ziemi Łódzkiej blisko 500 razy, a bez prądu jest ponad 130 tysięcy odbiorców. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

@Tomash informuje: "Miasto dosłownie sparaliżowane, mnóstwo połamanych drzew, stoją tramwaje, pociągi, z kamienic spadał tynk i kawałki dachu. Dawno czegoś takiego nie widziałem".

10:43
10.08.2017
    Wał szkwałowy na zdjęciach

Od centrum w kierunku północnego wschodu kraju przeszedł malowniczy wał szkwałowy, który był zwiastunem nawałnic. Niósł ze sobą porywisty wiatr, a zaraz za nim nadchodziły ulewy i błyskawice. Zobaczcie, jak pięknie prezentuje się na zdjęciach od naszych czytelników.


Chmura szelfowa w Białymstoku. Fot. Darek.


​Chmura szelfowa w Różanie w woj. mazowieckim. Fot. Paweł.


​Chmura szelfowa w Białymstoku. Fot. Marcin Czajkowski.


​Chmura szelfowa w Łomży w woj. podlaskim. Fot. Hubert.

10:11
10.08.2017
    W cieniu będzie niemal 40 stopni

Najbliższe dwa dni przyniosą największą falę upałów od początku tego roku. Termometry mogą pokazać niemal 40 stopni w cieniu. Czy padną historyczne rekordy temperatury? W których regionach naszego kraju będzie najgoręcej?... Zobacz cały artykuł

09:06
10.08.2017
    Nawałnice sieją spustoszenie

Druga połowa tygodnia miała być niespokojna, gorąca i burzowa. Pierwsze skutki nawałnic są poważne. 1 osoba została ranna, są setki połamanych drzew, pozrywane dachy i zalane budynki. To jednak dopiero początek tego, co czeka nas w najbliższych dniach... Zobacz cały artykuł

08:30
10.08.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i wschodzie kraju jest słonecznie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a w głębi kraju i na północy przechodzą opady deszczu, które chwilami są intensywne. Na Kujawach, Warmii, Mazowszu i Lubelszczyźnie opadom towarzyszą gwałtowne burze, lokalnie z gradem i porywistym wiatrem. Strefa burz wędruje w kierunku wschodnim i północno-wschodnim nad Mazury, Lubelszczyznę i Podlasie. Temperatura zaczęła rosnąć i wynosi już od 16 stopni na wschodnim wybrzeżu do 26 stopni we wschodniej Małopolsce.

08:01
10.08.2017
    Gwałtowna burza nad Warszawą

Gwałtowna burza przeszła przed godziną 8:00 nad Warszawą, w momencie porannego szczytu komunikacyjnego. Tak wyglądała stolica tuż przed nawałnicą:

A tak podczas niej. W kilkanaście minut spadło prawie 10 mm deszczu.


Fot. YouTube / Rondo TV.

07:44
10.08.2017
    Mezoskalowy układ konwekcyjny

Nad Polską przechodzi potężny mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS), który przynosi gwałtowne burze, ulewne deszcze, grad i porywisty wiatr. Zbiorowisko chmur burzowych świetnie widoczne jest na aktualnym zdjęciu satelitarnym w postaci wielkiego białego kłębka nad Polską. Najgwałtowniejsze zjawiska mamy teraz na Mazowszu, Kujawach i Warmii. Chwilę temu nawałnica przeszła nad Warszawą. Z Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Kujaw i Mazowsza nadchodzą do nas informacje o połamanych drzewach, uszkodzonych dachach i przerwach w dostawach prądu. Wiele dróg i zabudowań zostało podtopionych. Obecnie nawałnice kierują się na Warmię, Mazury, Podlasie i Lubelszczyznę.


Zdjęcie satelitarne w dniu 10 sierpnia 2017 o godzinie 7:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

07:23
10.08.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na Dolnym Śląsku do 1018 hPa (lekko podwyższone) na Podlasiu.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz