12 sierpnia 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Sobota, 12.08

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:55
12.08.2017
    Spadająca gwiazda i wschodzący Księżyc

Patrzycie z nami w niebo? My już naliczyliśmy kilka fantastycznych Perseidów i oczywiście obowiązkowo wypowiedzieliśmy życzenia. Jeden meteor przemknął nam przed obiektywem, tuż obok wschodzącego Księżyca. A Wy widzieliście już "spadającą gwiazdę"?

22:12
12.08.2017
    Możesz pomóc ofiarom nawałnic

Caritas uruchomił zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic, które przeszły ubiegłej nocy nad Polską. Aby pomóc poszkodowanym, można wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 - z dopiskiem WICHURA. Skala strat jest ogromna i wciąż trudna do oszacowania. Zginęło 6 osób, 34 zostały ranne, 2 tysiące budynków straciło dachy, część domów jest zalana, inne mają powybijane szyby. Prosimy o pomoc.


Zerwany dach z budynku mieszkalnego w Bydgoszczy. Fot. Bogusław Białas.

22:01
12.08.2017
    20-stopniowa różnica temperatury

O tym dlatego burze są tak gwałtowne, świadczy poniższa mapka maksymalnych temperatur, które dzisiaj odnotowano w większych miastach Polski. Na zachodzie zrobiło się bardzo chłodno, ponieważ temperatura m.in. w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim nie była w stanie przekroczyć 17 stopni. Spłynęło tam chłodne powietrze polarno-morskie. Dla porównania na wschodzie, gdzie front atmosferyczny zepchnął upalną masę podzwrotnikowego powietrza, w Terespolu i Włodawie, przy granicy z Białorusią, zmierzono aż 33 stopnie w cieniu.

21:35
12.08.2017
    Kiedy obserwować Perseidy?

Zachęcamy Was do obserwacji meteorów z roju Perseidów. Najbardziej korzystna pogoda panuje teraz na zachodzie kraju. Na wschodzie obserwacje lepiej odłużyć na następną noc, ponieważ chmurzy się, w dodatku miejscami przechodzą burze, które mogą być niebezpieczne. Najlepszy czas na obserwacje "spadających gwiazd" przypada między godziną 22:00 a świtem, jednak z uwagi na to, że ciemność nieba może osłabiać Księżyc, warto rozpocząć obserwację jeszcze przed jego wschodem. O której on nastąpi? Poniżej szczegółowe dane o wschodzie i zachodzie Księżyca w poszczególnych miejscowościach... Dowiedz się więcej

20:02
12.08.2017
    Tragiczny bilans serii nawałnic

Poważne liczby po przejściu burz. W sumie w ciągu kilku ostatnich dni strażacy interweniowali już 17 tysięcy razy. Jest ponad 2 tysiące uszkodzonych dachów na budynkach, 40 tysięcy hektarów powalonych drzew, setki zniszczonych aut, w szczycie nawałnic bez prądu było pół miliona odbiorców. Bilans jest tragiczny, bo zginęło 6 osób, a 36 zostało rannych... Dowiedz się więcej

19:06
12.08.2017
    Tak się rodziła zabójcza burza

Tak wyglądała potężna burza, która przetoczyła się wczoraj nad Dolnym Śląskiem. Ta sama burza z biegiem godzin przybrała na sile i poczyniła zniszczenia w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu.

18:23
12.08.2017
    Setki pozrywanych dachów

Wiatr, który miejscami przekraczał 100 km/h, nie tylko łamał drzewa, ale też zrywał dachy z budynków, zarówno domków jednorodzinnych, jak i bloków mieszkalnych. Tak było m.in. w Bydgoszczy, gdzie straty idą w setki tysięcy złotych.

17:02
12.08.2017
    W nocy spadną łzy św. Wawrzyńca

Najbliższych nocy zapowiada się nieziemski spektakl na niebie i to nie z powodu błyskawic, lecz meteorów z roju Perseidów. Spadną na nas kosmiczne kamyki nazwane łzami św. Wawrzyńca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować? Mamy dla Was specjalny poradnik... Zobacz

perseid meteor shower

16:16
12.08.2017
    Na zachodzie chłód, na wschodzie żar

Mamy dzisiaj skrajnie różne masy powietrza nad Polską, a więc również mocny kontrast termiczny. Do wschodnich regionów wciąż napływa upalna masa podzwrotnikowa, za sprawą której temperatura w Terespolu sięga aż 34 stopni. Z kolei do zachodnich regionów pływa już dużo chłodniejsze powietrze polarno-morskie, które obniżyło temperaturę do zaledwie 14 stopni w Gorzowie Wielkopolskim. Między krańcem zachodnim i wschodnim różnica w temperaturze sięga aż 20 stopni. Tak prezentuje się aktualne subiektywne odczucie termiczne:

15:25
12.08.2017
    Wiele parków to istne pobojowisko

Tak, jak na poniższym nagraniu z Wrześni w Wielkopolsce, wygląda nie jeden park po przejściu nawałnic. Najbardziej ucierpiały tereny zielone m.in. Wielkopolsce, na Kujawach i wschodnim Pomorzu. Nie do poznania są parki miejskie w Gnieźnie, Chojnicach czy Bydgoszczy.

Niestety, trudny los czeka właścicieli setek samochodów:

14:40
12.08.2017
    Apogeum żywiołów na Pomorzu

Wczoraj pogoda pokazała to, na co ją stać. Te najgwałtowniejsze zjawiska wystąpiły poza oficjalną siecią stacji meteorologicznych, które jest dziurawa jak ser szwajcarski. Między stacjami odległość sięga dziesiątek kilometrów. Jednak rozmiar nocnych nawałnic był tak duży, że na kilku stacjach odnotowano spektakularne rekordy. Na przykład w Elblągu w woj. warmińsko-mazurskim poryw wiatru sięgnął 151 km/h. Z kolei w Lęborku w woj. pomorskim odnotowano jedną z największych prędkości wiatru i jednocześnie największą ulewę. Podmuchy dochodziły do 112 km/h, a w ciągu mniej niż 2 godzin spadło 60 mm deszczu, z czego 34 mm w 60 minut.

13:08
12.08.2017
    Katastrofa klimatyczna coraz bliżej

Najnowsze odkrycie amerykańskich geologów uświadamia nam, że nasza planeta może szybko i niespodziewanie zgotować nam potworną zagładę. Autorzy artykułu opublikowanego w Earth and Planetary Science Letters donoszą, że pod zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych odkryli gigantyczne depozyty dwutlenku węgla i pary wodnej. Mówimy tutaj o obszarze o powierzchni 1,8 miliona kilometrów kwadratowych, który znajduje się na głębokości 350 kilometrów pod powierzchnią ziemi. To odkrycie determinuje ponowne przeszacowane pokładów węgla i wody wewnątrz naszej planety... Zobacz cały artykuł

12:41
12.08.2017
    Burze na Waszych zdjęciach

Porcja zdjęć od czytelników z burz, które przeszły i nadal przechodzą nad Polską.


​Burza między Świeciem a Elblągiem. Fot. Info Meteo Elbląg.


Skutki nawałnic między Świeciem a Elblągiem. Fot. Info Meteo Elbląg.


​Skutki nawałnic między Świeciem a Elblągiem. Fot. Info Meteo Elbląg.


​Połamane drzewa w Wałdowie w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Danek.


Chmura burzowa w Krakowie. Fot. Katarzyna.

12:04
12.08.2017
    Niesamowity spektakl nad Bydgoszczą

Minionej nocy Bydgoszcz nawiedziła potężna burza. Porywy wiatru osiągały aż 95 km/h. Tym razem jednak nie będziemy informować o szkodach, lecz o tym, co działo się na niebie. Niesamowity spektakl możecie zobaczyć na filmiku przygotowanym przez naszego czytelnika @Bogusława.

11:30
12.08.2017
    Bow echo, fenomen, który siał zniszczenie

Raz na kilka lat przez Polskę przechodzą burze, które powodują olbrzymie zniszczenia. Jednak z nich właśnie nas nawiedziła. Jest wiele ofiar i szkód. Za kataklizm odpowiada Mezoskalowy Układ Konwekcyjny (MCS). Dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne?... Zobacz cały artykuł

roswell spaceship

10:17
12.08.2017
    Zwierzęta niemal ugotowały się żywcem

Trudno uwierzyć, ale wciąż zdarzają się takie przypadki. Dzisiaj warszawski Ekopatrol uwolnił zwierzęta z samochodu zaparkowanego na Al. Jerozolimskich w pełnym słońcu przy temperaturze w cieniu rzędu 33 stopni. W środku znajdowały się dwa duże psy i dwa koty. Temperatura zmierzona w pojeździe sięgała aż 60 stopni! Zwierzęta ledwie dyszały. Zwłoka mogła ich kosztować życie. Pupile trafiły do Schroniska na Paluchu, a kierowca samochodu został zgłoszony policji, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.


Fot. Ekopatrol Warszawa.

09:35
12.08.2017
    Dlaczego burze są tak niszczycielskie?

Wiele ofiar, gigantyczne zniszczenia i kolosalne straty materialne. Z biegiem lat burze są w Polsce coraz gwałtowniejsze i kosztowniejsze. Czy to tylko okresowe zjawisko, które przeminie, czy też nowa rzeczywistość, do której musimy się przyzwyczaić?... Zobacz cały artykuł

09:00
12.08.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko na wschodzie kraju utrzymuje się jeszcze słoneczna, bezchmurna i bardzo ciepła pogoda. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a w pasie od Żuław przez Ziemię Łódzką po Górny Śląsk i Małopolskę przechodzą deszcze, które mogą być miejscami ulewne i połączone z gwałtownymi burzami. Ostrzegamy przed porywistym wiatrem i gradem. Temperatura wynosi od 15 stopni na zachodnim Pomorzu do 25 stopni na  Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

08:28
12.08.2017
    Wyjątkowo ciepła noc na wschodzie

Miniona noc na wschodzie kraju była wyjątkowo ciepła. O północy miejscami na Mazowszu i Warmii temperatura wynosiła aż 26 stopni. Poniżej 25 stopni nie chciała spaść nawet do godziny 2:00. Nasz czytelnik @Janusz nie mógł spokojnie zasnąć, więc wybrał się na nocną przejażdżkę rowerową. Drogę oświetlał mu Księżyc po pełni.


Gorąca noc na Podkarpaciu. Fot. Janusz.

07:50
12.08.2017
    4 osoby zginęły, 30 jest rannych

Najpotężniejsze burze w tym sezonie w pasie od Dolnego Śląska po wschodnie Pomorze siały zniszczenie. Są zerwane dachy, połamane drzewa i podtopienia. Niestety, są też ofiary. Zginęły 4 osoby, a 30 zostało rannych. To nie koniec. Dziś burze wrócą. Gdzie?... Zobacz cały artykuł

07:21
12.08.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie przez cały dzień rosnąć. W tej chwili wynosi ono od 1007 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1013 hPa (w normie) na Dolnym Śląsku.

00:44
12.08.2017
    Olbrzymie szkody po burzach

Burze, które przetoczyły się w nocy, były najpotężniejszymi w tym sezonie. W pasie od Dolnego Śląska po wschodnie Pomorze nawałnice poczyniły duże szkody. Są zerwane dachy, połamane drzewa i podtopienia. To nie koniec. Dziś burze wrócą. Gdzie?... Zobacz cały artykuł

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Dariusz Lewicki | 2017-08-12, 16:56

Niebezpieczne drzewa

Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew? Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach? Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast? Drzewa w parkach, lasach