12 sierpnia 2017, 10:21

Katastrofalny bilans nawałnic, które szalały od kilku dni

Najpotężniejsze burze w tym sezonie przez kilka ostatnich dni siały zniszczenie w wielu regionach kraju. Są zerwane dachy, połamane drzewa, zniszczone auta i podtopienia. Niestety, bilans jest tragiczny, ponieważ zginęło 6 osób, a 34 zostały ranne.

Tragiczny bilans niszczycielskiego rajdu gwałtownych burz od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy aż po wschodnie Pomorze, który trwał między wieczorem a późnymi godzinami nocnymi. Burzom towarzyszyły ulewne deszcze, gradobicia i wichury.

Zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych. Najwięcej ofiar jest w miejscowości Suszek w Borach Tucholskich, gdzie drzewa łamały się jak zapałki i upadały na namioty obozu harcerskiego. Zginęły dwie harcerki w wieku 13 i 14 lat, a ponad 20 kolejnych uczestników obozu zostało rannych. Dojazd na miejsce był utrudniony, ponieważ w regionie wichura powaliła całe hektary lasu. Ratownicy ewakuowali stamtąd ponad 170 przerażonych, nastoletnich harcerzy.

Kolejne trzy ofiary też odnotowano w okolicach Borów Tucholskich, w rejonie Chojnic. W Konarzynach 56-letnia kobieta zginęła w swoim domu przygnieciona przez dach i komin, na które runęło drzewo. Z kolei 49-letni mężczyzna z Warszawy poniósł śmierć, gdy drzewo upadło na jego namiot w Małych Swornegaciach. Piątą ofiarą śmiertelną jest 48-letni mężczyzna przygnieciony przez konar w Zaporze.

Pojawiają się pogłoski, że nad regionem przeszła trąba powietrzna, jednak nie jest to jeszcze zweryfikowana informacja. Z pomiarów na stacjach IMGW-PIB wynika, że mógł być to wiatr prostoliniowy (szkwał). W wielu miejscach na Kujawach i Pomorzu porywy wiatru przekraczały 100 km/h. Lokalnie mogło wiać nawet powyżej 150 km/h. To wystarczy, aby zniszczenia były rozległe.


Skutki przejścia nawałnicy. Fot. Małgorzata Stysiak.

Największy poryw odnotowano na stacji w Elblągu-Milejewie, gdzie o godzinie 23:40 osiągnął on aż 151 kilometrów na godzinę. W Chojnicach i Lęborku podmuchy miały prędkość 112 km/h, w Gnieźnie 108 km/h, a w Bydgoszczy i Wrześni 94 km/h.

Największą aktywność burze osiągnęły między godziną 21:00 a 22:00, gdy wędrowały nad Wielkopolską i Kujawami. Wówczas w ciągu jednej minuty system detekcji wyładowań notował aż 1700 piorunów. W ciągu godziny niebo przecinało od 50 do nawet 100 tysięcy błyskawic.


​Skutki przejścia nawałnicy. Fot. Małgorzata Stysiak.

Szkody poczynione przez nawałnice są bardzo duże. Są miejscowości usłane powalonymi drzewami, podtopione i pozbawione prądu. Mieszkańcy w jednej chwili stracili dach nad głową, ponieważ szkwał pozrywał dachy z ich domów. W sumie uszkodzonych zostało blisko 2 tysiące budynków, w tym 1,5 tysiąca domów. Bez prądu w szczycie awarii pozostawało aż pół miliona odbiorców, głównie na Kujawach i Pomorzu.

Strażacy interweniowali 12 tysięcy razy. W województwie kujawsko-pomorskim najwięcej szkód jest w powiatach: sępoleńskim i tucholskim. W woj. pomorskim najbardziej ucierpiały powiaty: człuchowski, bytowski i kościerzyński. W woj. wielkopolskim poważne zniszczenia są w powiecie złotowskim.

W sumie w ciągu kilku ostatnich dni strażacy interweniowali już 17 tysięcy razy. Jest ponad 2,5 tysiąca uszkodzonych dachów na budynkach, w tym na 2 tysiącach domów, 15 tysięcy hektarów powalonych drzew, setki zniszczonych samochodów, w szczycie nawałnic bez prądu było pół miliona odbiorców. Bilans jest tragiczny, bo zginęło 6 osób, a 45 zostało rannych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ciepło | 2017-08-12, 23:39

potężne burze.

Widzę, że zwolennicy zimna twierdzą, że rzekomo tam gdzie było najgoręcej przeszły najpotężniejsze burze i nawałnice. Całkowicie nieprawda. Na południowym wschodzie było najgoręcej do 33-35 stopni w czwartek i w piątek i było ogólnie spokojnie. W czwartek jakieś tam burze rano przeszły, ale znacznie słabsze niż wczoraj. Wczoraj na SE Polski przez cały dzień było bezchmurne niebo i słońce przy ponad 35-stopniowym upale, a w pasie od SW Polski do N, NE Polski, gdzie przebiegała trajektoria układu MCS z "bow echo", który narobił wiele zniszczeń było 23-30 stopni. Ogólnie to wszystko przez to, że z zachodu słynął chłód polarno-morski, a także pojawił się płytki niż nad Polską i to chłodne PPm zderzyło się z gorąco PZ na wschodzie. Gdyby była taka blokada cyrkulacji strefowej jak w sierpniu 2015 to takich burz wielokomórkowych (MCSów) z bow echo i derecho by nie było.

snajper | 2017-08-13, 07:40

Odp: potężne burze.

Dlatego kolego,zwolenniku ciepła,w naszej czesci Europy tak ekstremalne temperatury sa czyms nienormalnym i niebezpiecznym...W miejscu,gdzie scieraja się masy powietrza zwrotnikowego i polarno-morskiego skutkuje to własnie takimi tragediami, jaka zdarzyła się obecnie...

Ciepło | 2017-08-13, 22:22

Odp: potężne burze.

@snajpier Kolego jak by nie napierało PPmch z niżami i frontami atmosferycznymi zza zachodu Europy to nie mielibyśmy takich katastrofalnych w skutkach potężnych układów burzowych tylko słoneczną i suchą, spokojną pogodę przy tmax ponad 30 stopni.

marianos | 2017-08-13, 23:26

Odp: potężne burze.

@Ciepło, a Ty dalej swoją propagandę takie warunki jakie piszesz to nie jest trwały układ dla nszej części Europy. już nie mówiąc o tym jak szkodliwy dla naszej roslinności Nawet w sierpniu 2015 podczas słynnej fali upałów - której towarzyszyła susza, zdarzały się mało przyjemne burze.

kacper mroz | 2017-08-12, 19:57

zar leje sie z nieba

Wreszcie po tygodniu skwaru piekielnego nie do wytrzymania dzisiaj o godzinie 18 w Zamosciu temperatura spadla do 23 st podobno w okolicach przeszly burze schlodzilo to powietrze mozna wreszcie odetchnąc jeszce przydalo by sie zeby troszke popadalo bo sucho niemilosiernie pozdrawiam z pieknego miasta Zamosc.

Pies | 2017-08-12, 22:06

Odp: zar leje sie z nieba

@kacper mroz Ty w Zamościu na stałe czy przejazdem?

B.R | 2017-08-12, 17:23

niech przestanie lać

Ostatnie 3 dni w bardzo suchym zwykle Toruniu przedstawiają się tak https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12250&ano=2017&mes=8&day=12&hora=8&min=0&ndays=30 Mam nadzieję na okres stabilnej, bezdeszczowej pogody ale chyba w te wakacje już się takiego nie doczekam

Ert | 2017-08-12, 18:58

Odp: niech przestanie lać

No co Ty. Albert i Lucas by ogłosiliby stan klęski zywiołowej. A na poważnie stabilności w pogodzie to nie pamiętaj nawet najstarsi górale. U mnie tego lata tygodni z ładna, ciepła i sucha pogoda mozna policzyc na palcach jednej ręki.

przemek | 2017-08-12, 17:16

dramat w kujawsko-pomorskim

Burza która przetoczyła się przez moje województwo wczoraj w nocy była chyba najsilniejszą jaką kiedykolwiek miałem okazję oglądać a mam ponad 30 lat. Ulewy ulewami ale ten wiatr który niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. Masakra. Ta burza będzie dla mnie odniesieniem do wszystkich następnych jakie w przyszłości u mnie będą, ale wątpię żeby jakakolwiek burza miała szanse się z nią równać. Nie przeżyłem nawet takiej mieszkając na zwykle bardziej burzowym południu kraju w Tarnowskich Górach ani nigdzie indziej

B.R | 2017-08-12, 17:10

katastrofalna w skutkach burza między Toruniem a Grudziądzem

Między Toruniem a Grudziądzem gdzie mieszkam przetoczyła się w nocy potężna burza. Myślę że nie muszę tutaj szczegółowo opisywać tego wszystkiego bo filmików w necie jest pełno. Z mojego ogrodu burza zrobiła istne pobojowisko, okolice to obraz nędzy i rozpaczy - same poobalane drzewa i mnóstwo walających się śmieci. Już dwa dni temu pisałem że przetoczyła się u mnie duża burza która przyniosła 40 mm deszczu, natomiast tamta burza w porównaniu do tej to był pikuś. Już długo nie widziałem tak huraganowego wiatru i takiego festiwalu błyskawic na niebie. Jak na razie sierpień jest u mnie wybitnie wilgotny i burzowy, w trzy dni już spadło ponad 70 mm deszczu, wolałbym już chyba szalone upały jakie panują na SE kraju niż takie burzowe spektakle jak wczoraj. Widząc za oknem co się dzieje nie zdziwiło mnie wogóle że ta mega burza przyniosła tyle zabitych i rannych...niestety

Edyta Edip | 2017-08-12, 15:45

Upalnie!

Strasznie ciepło w Lublinie. Gdzie te burze? Czekam z niecierpliwością.

artur | 2017-08-12, 14:43

Upały i skutki

Już kilka dni temu pisałem że radzę nie wyczekiwać tak tych morderczych upałów i kolejnych rekordów temperatury bo skutki mogą być śmiertelne.NW Polski morderczy upał ominął więc i burze były słabsze ,w Szczecinie ledwo pomruczało ,obyło się też bez wichury i b.dobrze .

Paweł, Kraków | 2017-08-12, 16:21

Odp: Upały i skutki

A w Małopolsce upalnie i słonecznie a groźnych burz przy tym jak na lekarstwo. I super.

Ciepło | 2017-08-12, 23:32

Odp: Upały i skutki

@Artur I tu się mylisz. Wbrew twojej propagandzie właśnie na SE Polski gdzie było upalnie do 35 stopni było pogodnie i słonecznie bez groźnych burz i nawałnic. Potężne burze siejące zniszczenia - układ MCS z bow echo i derecho przeszły w pasie od Dolnego Śląska, Opolszczyznę przez Wielkopolskę, Kujawy aż po Warmię i Mazury. W tych regionach było 23-30 st.C czyli nie było upałów. Także nie manipuluj i nie kłam, bo widzę, że jesteś fanem zimna.

Ciepło | 2017-08-12, 23:42

Odp: Upały i skutki

Że niby upały przynoszą zawsze groźne burze? Przypomnij sobie sierpień 2015, lipiec 2006 to zobaczysz, że wtedy była długotrwała fala upałów przy słonecznej i suchej pogodzie bez burz.

Darek Wuk | 2017-08-13, 08:44

Odp: Upały i skutki

na NW praktycznie nie było burz, po za jakimiś lokalnymi nawałnicami ale to tydzień temu. Co jest dziwne, że ostatnio wszystkie fronty nie przechodzą tradycyjnie - tzn prosto z zachodu na wschód (często nabierając siły w centralnej Polsce). Tylko przechodzą z SW na N lub NE. W ten sposób omijają SE które mimo że jest upalne to nie ma tam burz.

Artur | 2017-08-13, 11:45

Odp: Upały i skutki

To ze akurat na SE nie było burz nie świadczy o tym ze ich niszczycielska siła nie jest wywołana napierajacymi gorącymi masami .Wiadomo że dokładnie mówiąc najgorsze są różnice temperatur itp ale gdyby nie było np.37 stopni nie byłoby tych różnic .

Ert | 2017-08-12, 13:50

Koniec lata

Chyba każdy normalny człowiek ma już na północy dosyć tej imitacji lata. Ciągle leje, wieje, duchoty, wilgotno, a sezon burzowy najaktywniejszy niestety od lat, nawet silniejszy niż rok temu. Marzę już o jesieni, bo naprawdę taka pogoda nie jest do nikomu potrzebna. Oby ta gehenna się skończyła w najbliższych tygodniach.

artur | 2017-08-12, 15:48

Odp: Koniec lata

Podpisuję się pod tym.

Michał | 2017-08-12, 22:58

Odp: Koniec lata

Masz słuszną rację. Ja osobiście przez niszczycielskie burze nienawidzę lata. Jak ma być niszczycielskie to lepiej niech go wcale nie będzie.

Darek Wuk | 2017-08-13, 08:50

Odp: Koniec lata

Ja bym nie przesądzał tego lata. W tamtym roku Lipiec też był na zachodzie i północy taki sobie, a I i II dekada Sierpnia do kitu (mimo że bez burz) ale w III dekadzie Sierpnia i we Wrześniu przyszło ciepłe, bezdeszczowe i słoneczne lato a nawet upały się trafiały we Wrześniu. I wszystko bez niszczycielskich burz. http://klimat.pogodynka.pl/img/climate-maps/%5BMapy_2016%5D/Mean_Temperature_2016/2016_09_MeanTemp_Actual.jpg

Lucas wawa | 2017-08-12, 10:59

Po spokojnych kilku dniach, za niespełna tydzień „powtórka z rozrywki”???

Wygląda na to, że już od niedzieli 13.08 aura się uspokoi, a przy tym zacznie się robić coraz pogodniej i to przy suchej (a nie parnej) aurze. Z początku ma być chłodniej z Tmax przeważnie nieco ponad 20°C i Tmin nieco ponad 10°C. Jednak od świątecznego wtorku (15.08) – gdy wyż zapewniający poprawę pogody umacniać się zacznie nad W Rosją – rozpocznie się ponownie adwekcja cieplejszej masy z SE. Niewykluczone, że od czwartku 17.08, a zwłaszcza w piątek 18.08, Tmax miejscami przekroczy 30°C. Największe na to szanse będą ponownie we E części kraju, gdzie gorąco-upalna masa powietrza może utrzymać się najdłużej. Jednak dopóki będzie sucho, aura nie powinna być jeszcze aż tak bardzo męcząca i niebezpieczna. Najgorzej może ponownie zrobić się wraz z napieraniem od W kolejnych zatok niżowych. I tu pojawia się pytanie: czy, gdzie i na jak długo wyż rosyjski zablokuje niże znad Europy W? Może wszystko „przejdzie gładko”, ale może być i tak, że przez pewien czas fronty zatrzymają się nad Niemcami lub (co gorsza) Polską, co skutkować może ponownie wyraźnym kontrastem termicznym i niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi… Jak będzie faktycznie dopiero się okaże, ale takiego biegu zdarzeń nie można wykluczyć, zwłaszcza że kolejne ocieplenie (choć może trochę słabsze od kończącego się) od wtorku-środy (15-16.08) jest już właściwie pewne. A póki co, dzisiaj ostatni z tej serii dzień z burzami i ulewami nad Polską, tym razem głównie we E części kraju – choć na szczęście (prawdopodobnie) już słabszymi od minionych. A od jutra więcej pogodnego nieba i spokojniej nareszcie w CAŁYM kraju:-)

Pies | 2017-08-12, 14:55

Odp: Po spokojnych kilku dniach, za niespełna tydzień „powtórka z rozrywki”???

Mam nadzieję, że jednak "powtórki z rozrywki" nie będzie, choć modele konsekwentnie wskazują na znaczne ponowne ocieplenie po 15.08. Liczę na to, że im bliżej września-października, tym większe szanse na uspokojenie pogody.

Lucas wawa | 2017-08-12, 15:50

Odp: Po spokojnych kilku dniach, za niespełna tydzień „powtórka z rozrywki”???

@Pies Też mam taką nadzieję. Przydałaby się teraz taka wersja ocieplenia (jeżeli nadejdzie, przed trwalszą jesienią) jak we wrześniu ub.r.

miguel | 2017-08-12, 08:47

Burza Górny Śląsk

W Katowicach i okolicach po 5 była burza i w sumie do teraz jeszcze słychać grzmoty (jest 9), ale wreszcie można mieszkanie solidnie przewietrzyć- pada i jest 16 stopni,

Paweł R.Śl. | 2017-08-12, 09:20

Odp: Burza Górny Śląsk

Nie zapomnij o tej nocnej około godziny pierwszej też grzmiało. Zarówno podczas tej nocnej jak i tej porannej kilka piorunów uderzyło w linię kolejową przebiegającą obok osiedla. Na ułamek sekundy przed grzmotem słychać było trzaski jakby zwarcie instalacji elektrycznej. Noc mam nie przespaną niestety. Przez nasz region burze szły jedna po drugiej ciurkiem z południa.