11 sierpnia 2017, 17:50

Zapierające dech chmury na Dolnym Śląsku. To Asperitasy

Nad Wrocławiem dziś kilkukrotnie pojawiały się chmury Asperitas, które po raz pierwszy sfotografowano zaledwie w 2005 roku, a sklasyfikowano na łamach Międzynarodowego Atlasu Chmur dopiero 5 miesięcy temu. Ich widok po prostu zapiera dech. Zobaczcie zdjęcia.


Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Marcin Kiklica.

W 2005 roku Witta Priester w regionie Canterbury w Nowej Zelandii, sfotografowała zadziwiającą chmurę, której darmo było szukać w Międzynarodowym Atlasie Chmur. Serwisy społecznościowe zawrzały, bo nie brakowało opinii, że zdjęcie "podkręcono" w Photoshopie.

Jednak rok później Jane Wiggins podobną chmurę uwieczniła nad Cedar Rapids w stanie Iowa w USA. Wieści o kolejnych zdjęciach zaczęły napływać z różnych stron, zarówno z USA, jak i świata. Widywano je także nad Polską, m.in. w sierpniu 2011 roku nad Warszawą, w lipcu 2012 roku nad Poznaniem oraz kwietniu 2015 i we wrześniu 2016 roku nad Łodzią. Dzisiaj (11.08) kilkukrotnie pojawiały się one nad Wrocławiem.


​Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Sławomir Rokosz.

Dzięki tym obserwacjom jest już jasne, że zagadkowe zjawisko nie jest mistyfikacją. Tematem zainteresował się Gavin Pretor-Pinney, założyciel Towarzystwa Oceny Chmur. Postanowił on wprowadzić zmiany w oficjalnej klasyfikacji chmur, ale nie było to wcale proste.


Chmury Asperitas dzisiaj w Długołęce w woj. dolnośląskim. Fot. Czytelnik.

Jako że chmura przypominała wzburzone i falujące morze, zdecydowano się na nazwę Undulatus Asperatus, która na łamach Atlasu Chmur została skrócona do Asperitas. Ta odmiana dotyczy chmur Altocumulus i Stratocumulus.


Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Tornadowinter

Najbardziej rozpowszechnioną teorią, tłumaczącą powstawanie tych chmur, jest działalność gwałtownych prądów powietrznych. Jednak trafić też można na teorie spiskowe, które tłumaczą, że asperitasy to efekt działalności człowieka, a dokładniej skutek rozpylania przez samoloty chemicznych substancji, tzw. chemtrails lub też działalności anten HAARP, co tłumaczyłoby fakt, że są stosunkowo nowym zjawiskiem.


Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Adrian Gedek.

Asperitasy występują poniżej wysokości 2000 metrów, a także wyżej wraz z altocumulusami. Wiadomo też, że nie niosą opadów, jednak lubią pojawiać się podczas burzowej pogody, jak ma to miejsce dzisiaj (11.08) na Dolnym Śląsku.

Problem polega jednak na tym, że wciąż zagadką pozostaje, jak te chmury powstają. Pomóc może w tym pierwszy filmik poklatkowy, wykonany 7 lipca 2014 roku w Lincoln w Nebrasce w USA.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Tadek | 2017-08-11, 22:27

Piękne i straszne

Jak na morzu tyle ,że do góry nogami :)

MISIA | 2017-08-11, 21:22

coś pięknego

WITAM U NAS TAKIE CHMURY POJAWIAŁY SIE JUŻ W CZERWCU.WIDOK PRZEPIĘKNY

feonmen | 2017-08-11, 20:20

wszystko jasne

Wiecie dlaczego pojawiają się taki chmury? otóż przez nachalne wydobywanie gazu z łupków. USA przechwytują tylko 2% tego gazu reszta ulatnia się przez glebę co skutkuje niesamowitymi kataklizmami jakie ostatnimi laty są wszędzie! jeszcze trochę i zamiast kropel będziemy mieli grad wielkości kilku kg a nie jak obecnie malutkie perełki. nie wierzycie? zróbcie doświadczenie z bryłą lodu jaka spada z nieba, sprawdźcie stężenie gazu jakie znajduje się w tej zamrożonej kropli wody.

Obserwator | 2017-08-11, 23:55

Odp: wszystko jasne

Powiem ci tyle - bredzisz niesamowicie. Kolejny, który wierzy w to, że człowiek ma niesamowity wpływ na klimat...