11 sierpnia 2017, 08:30

Setki zerwanych dachów, tysiące połamanych drzew

Skutki gwałtownych burz, które od kilkudziesięciu godzin przechodzą nad Polską, są coraz poważniejsze. To już nie tylko straty materialne wynikające z ulew, gradobić i wichur, ale także poszkodowane osoby. Poznajmy najnowszy bilans nawałnic nad Polską.

Bilans gwałtownych burz przechodzących nad Polską nieustannie się powiększa. Tylko minionej nocy, gdy burze przechodziły nad regionami południowymi, zachodnimi i centralnymi, wyjeżdżali do wezwań aż 400 razy. Najwięcej szkód żywioł poczynił na Śląsku, Mazowszu i Ziemi Lubuskiej.

Nawałnice pozrywały dachy z 16 budynków, głównie domów. Do tej pory bez prądu pozostaje 26,5 tysiąca odbiorców, najwięcej w województwie śląskim (10 tysięcy), łódzkim (6 tysięcy) i mazowieckim (6 tysięcy). Na Dolnym Śląsku ranna została 1 osoba.

Jeśli wziąć cały okres występowania burz, to według Straży Pożarnej aż 19 tysięcy strażaków uczestniczyło w ciągu minionych kilkudziesięciu godzin w 4,5 tysiącach interwencji. Niemal pół tysiąca budynków straciło dachy, w tym 300 domów. Najwięcej uszkodzonych zabudowań jest na Ziemi Łódzkiej (powiatr pabianicki i łowicki) i Mazowszu (powiat płocki).

Nawałnice połamały i powaliły tysiące drzew, w niektórych miejscach setki drzew łamało się w ciągu zaledwie kilku sekund. Usłane nimi były drogi, trawniki, chodniki i posesje. Zniszczonych zostało kilkadziesiąt samochodów. Nie obyło się też bez podtopień, które są stałym elementem burz.

Deszczówka zalała drogi, zabudowania i posesje. Strażacy byli 700 razy wzywani do odpompowywania wody. Złamane drzewa upadały na linie energetyczne i je zrywały, odcinając od prądu kolejne miejscowości. W szczycie awarii bez prądu pozostawało aż 180 tysięcy odbiorców.

Najsilniejsze burze przeszły w pasie od południowego zachodu przez centrum na północny wschód. Najmniejszą aktywność burzową lub jej brak mieliśmy na Pomorzu oraz w regionach południowo-wschodnich, co świetnie obrazuje poniższa mapa z lokalizacją wyładowań atmosferycznych.

Niestety, są też te tragiczne informacje, ponieważ zginęła 1 osoba, a 3 zostały ranne. 1 osoba utonęła po tym, jak wichura przewróciła łódkę na Narwi w rejonie miejscowości Kania Polska w woj. mazowieckim. 3 osoby zostały ranne. Jedna doznała poparzeń w wyniku pożaru budynku gospodarczego w rejonie Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim, w który uderzył piorun. Druga osoba została zraniona przez fragment dachu w miejscowości Bromierzyk k. Płocka na Mazowszu. Trzecia osoba ranna została na Dolnym Śląsku.

Bilans tegorocznego okresu letniego będzie znacznie poważniejszy niż np. ubiegłorocznego. Od 1 czerwca strażacy interweniowali już w związku z burzami przeszło 40 tysięcy razy, najczęściej w województwach zachodnich, południowych i centralnych, z kolei najrzadziej na północy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Państwowa Straż Pożarna.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

piekary ślunskie | 2017-08-11, 12:31

dwie burze

ok. 21.00 i po północy ok 2.00 z pierwszej spadło 1mm a z drugiej 5 mm :-))) obie przywlekły ogromne wiatrzysko nikomu do niczego niepotrzebne

alewis27 | 2017-08-11, 17:05

Odp: dwie burze

W Katowicach suma opadu 11,2 mm. Ani to mało ani dużo, dobrze że popadało trochę.

Meteo | 2017-08-11, 09:35

Optymalne miesiące i pogoda

Aż żal o tym czytać i oglądać relacje w telewizji. Współczuję oczywiście ofiarom i tym, co stracili swoje dachy i samochody. Kolejne lato i kolejna masa zniszczeń. Ale rozumiem, że takie są uroki optymalnego klimatu Polski. Niech ten sezon burzowy się już skończy! Nie ma się co dziwić, że o wiele bardziej podoba mi się lato, jakie jest Kanarach (stabilna temperatura, dużo słońca, sucho, bez burz). W Polsce to ja najbardziej lubię wiosnę i jesień, a konkretnie kwiecień, wrzesień i październik, a czasem nawet marzec i listopad. Wtedy pogoda jest z reguły najspokojniejsza. Lato to ja lubię, ale wtedy, gdy pogoda jest stabilna i ładna. We wtorek była piękna i w najbliższy poniedziałek i wtorek ma być świetna: komfortowe 20-24 stopnie, dużo słońca, sucho i rześkie noce. Na pewno dużo lepsza od parnej burzowej pogody.

Pies | 2017-08-11, 12:43

Odp: Optymalne miesiące i pogoda

Zgadzam się. Lato w wersji kanaryjskiej jest super - bardzo ciepło ale sucho i bez wściekłych burz, które nikomu do szczęścia nie są potrzebne. U nas, niestety, każde wieksze ciepło wiąże sie z sauną, nerwowym spogladaniem w niebo i nawałnicami. Cóż, uroki klimatu przejściowego. Ja też czekam na wrzesień i pazdziernik, może w końcu będą spokojnie ciepłe. I tez lubię kwiecień, czasami maj i jesien, bo są spokojne.