11 sierpnia 2017, 10:32

Grenlandię trawi największy pożar w spisanej historii

Pod koniec lipca pilot przypadkiem dostrzegł pożar, który w ciągu kilku dni tak się rozprzestrzenił, że stał się największym pożarem jaki kiedykolwiek wybuchł na pokrytej lodem wyspie w historii tamtejszego osadnictwa. Jest tak duży, że widać go z kosmosu.


Zdjęcie satelitarne dymu z pożarów torfowisk na Grenlandii. Fot. Landsat-8 / NASA.

Gigantyczny pożar od blisko 2 tygodni trawi okolice Sisimiut, drugiego pod względem liczby ludności miasta na Grenlandii, położonego na jej zachodnim wybrzeżu, nad Cieśniną Davisa. Słupy dymu unoszą się na wysokość kilku kilometrów i są rozwiewane silnym wiatrem w różnych kierunkach.

Grenlandia w znacznej mierze jest pokryta lądolodem o średniej grubości 3 kilometrów. Jednak na jej wybrzeżach, za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego, lodu nie ma i dominuje szata roślinna charakterystyczna dla tundry, czyli drobne mchy, porosty i murawy. Pożar trawi najprawdopodobniej torfowiska.

To niezwykle trudny do opanowania żywioł, ponieważ torf tli się głęboko pod powierzchnią gleby, a przez to nie sposób do niego dotrzeć i go ugasić. Tego typu pożary potrafią trwać całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Żywioł daje się we znaki lokalnej społeczności, ponieważ na skutek gryzącego dymu, który drażni oczy i nos, powoduje także problemy w oddychaniu, utrudnione są polowania na dziką zwierzynę oraz wypas reniferów.


Zdjęcie satelitarne dymu z pożarów na Grenlandii. Fot. Sentinel 2b / Pierre Markuse / ESA.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcom nie uda się go ugasić, ponieważ nie dysponują oni żadnym odpowiednim do tego sprzętem. Ratunkiem mogą się okazać niskie temperatury i opady deszczu, a następnie śniegu, które nawilżą torf i w naturalny sposób ugaszą ogniska pożaru.

Naukowcy, którzy przyglądają się żywiołowi za pośrednictwem satelitów meteorologicznych, są zdania, że takiego pożaru w erze obserwacji satelitarnych jeszcze nie obserwowano na Grenlandii. Co więcej, w ostatnich latach pożary wybuchają na wybrzeżach Grenlandii coraz częściej. Można je identyfikować i zliczać za pomocą czujników, w które wyposażone są satelity. Jest to detektor źródeł bardzo wysokiej temperatury, która jest charakterystyczna dla pożarów.


Lokalizacja pożarów na Grenlandii w sierpniu 2017 roku. Fot. Twitter / @StefLhermitte.

Według badaczy pożary na Grenlandii są bardzo niebezpiecznym i zarazem niepokojącym zjawiskiem, związanym z ocieplaniem się klimatu, które w Arktyce przebiega najszybciej w skali ogólnoświatowej. Po 2000 roku na obszarze, gdzie szaleją obecnie pożary, obserwuje się błyskawiczne zanikanie wiecznej zmarzliny. W jej miejsce zaczęła się pojawiać drobna roślinność, której górne fragmenty wysychając stają się łatwopalne.

Pożary uwalniają do ziemskiej atmosfery duże ilości dwutlenku węgla, metanu, tlenku azotu i tzw. czarnego węgla. Drobiny czarnych pyłów, efektów spalania, niesione przez wiatr osiadają na powierzchni lądolodu przyspieszając jego topnienie poprzez pochłanianie promieni słonecznych. Jest to swoista reakcja łańcuchowa, która może mieć dramatyczne konsekwencje w przyszłości.

Źródło: TwojaPogoda.pl / New Scientist.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

piekary ślunskie | 2017-08-11, 12:24

sadzą posypać

lądolód grenlandzki i antarktyczny i po kłopocie:-))))