10 sierpnia 2017, 18:21

Temperatura sięgnie niemal 40 stopni. W których regionach?

Niewykluczone, że piątek przyniesie największą falę upałów od początku roku. Termometry mogą pokazać niemal 40 stopni w cieniu. Czy padną historyczne rekordy temperatury? W których regionach kraju będzie najgoręcej? Sprawdźmy najnowszą prognozę.

Do Polski płynie bardzo gorące powietrze podzwrotnikowe, które sprawia, że miejscami termometry pokazują w cieniu powyżej 35 stopni. W czwartek (10.08) mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ silniejszy wiatr, zwiększone zachmurzenie i miejscowe opady i burze spowodowały, że temperatura tam, gdzie miała być najwyższa, rosła powoli.

W efekcie upał okazał się nieco mniejszy, niż się wcześniej spodziewaliśmy, ale był ekstremalny. Najwyższą temperaturę na stacjach IMGW zmierzono w miejscowości Borusowa, na północno-wschodnim krańcu woj. małopolskiego. Temperatura o godzinie 15:00 sięgnęła tam 36 stopni. Byłoby jeszcze goręcej, gdyby nie opady i burze, które spowodowały lekkie ochłodzenie.

Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie przy 34 stopniach w cieniu wilgotność względna powietrza dochodziła do 42 procent, co oznaczało, że temperatura odczuwana przez receptory zawarte w skórze (indeks Humidex) sięgała aż 41 stopni.

Żar lał się z nieba w południowej, południowo-wschodniej i centralnej części kraju, gdzie odnotowano przeważnie od 32 do 34 stopni. Bez upału było na zachodzie i północy kraju, gdzie po nocnych i porannych burzach wilgoć w powietrzu była tak duża, że zahamowała gwałtowny wzrost temperatury. Notowano tam na ogół od 23 do 26 stopni.

To oznacza, że ten najgorętszy dzień w tym roku możemy mieć w piątek (11.08), o ile oczywiście znów nie pojawią się chmury i opady, a te spodziewane są przede wszystkim nad zachodnimi, północnymi i centralnymi województwami. Żar nie dotrze jedynie do krańców zachodnich i północnych, ale także tam będzie powyżej 25 stopni.

Im dalej w kierunku centrum i południa, tym będzie cieplej. Termometry w tej części kraju wskażą późnym popołudniem, między godziną 15:00 a 17:00, powyżej 35 stopni. Biegunem ciepła będzie Małopolska, gdzie temperatura może dojść lokalnie do 37-38 stopni, choć niewykluczone, że będzie nawet 39 stopni.

Są to wartości, które w regionie należy uznać za ekstremalnie wysokie, w wielu miejscowościach za najwyższe w całej historii pomiarów meteorologicznych. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że gdzieś padną rekordy, być może stanie się to w Krakowie, który ma być jednym z najbardziej upalnych miast w Polsce.

Rekord ogólnokrajowy, który wynosi 40 stopni, a został odnotowany najpierw 1921 roku w Prószkowie koło Opola, a następnie w 1994 roku w Słubicach, raczej nie zostanie pobity.

W sobotę (12.08) po gwałtownych burzach, które przejdą nad całą wschodnią połową Polski, upał odejdzie nad krańce wschodnie i tylko tam temperatura może dochodzić do 30-31 stopni. Na pozostałym obszarze mocno się ochłodzi do zaledwie 20-22 stopni i może słabo popadać.

W niedzielę (13.08) po upale już nigdzie w Polsce nie będzie już śladu. Temperatura będzie umiarkowana, jak na sierpień, i wyniesie przeważnie od 21 do 23 stopni, jedynie nad morzem będzie chłodniej, od 18 do 20 stopni. Prawie wszędzie może słabo i przelotnie popadać, najczęściej na zachodzie, północy i w centrum, a najmniejsza szansa na deszcz obejmować będzie regiony południowe i południowo-wschodnie.

Ochrona przed upałem:

1. Spożywaj jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.

2. Ograniczy picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ odwadniają organizm.

3. Noś przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest chłodniej.

4. Nie noś ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.

5. Zakładaj czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

6. Unikaj przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawaj w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

jorgi | 2017-08-11, 11:04

W obronie lipca

Tak może trochę z innej beczki, ale przewija się dość często na forum pogląd, jakoby sierpnie w ostatnich latach ,,przynosiły lepszą aurę od lipca" Nie umiem zrozumieć skąd taki pomysł. W XXI wieku mieliśmy 16 pełnych sezonów wakacyjnych (2001-2016) Wg tutiempo sierpień był ciepleszy od lipca jedynie w latach 2003, 2004, 2011 i 2015. Oznacza to, że w 3/4 przypadków nadal to lipiec jest miesiącem cieplejszym. Ponad to często się wspomina nieudane lipce jak np w latach 2004 i 2011, a znacznie rzadziej np sierpnie 2005 i 2006, które były od nich zimniejsze. Oczywiście to nie są oficjalne dane i dotyczą tylko mojego miasta, więc jak w skali kraju jest inaczej to proszę o poprawkę, ale ja specjalnie ,,ochłodzenia lipca" w ostatnich latach nie zauważam.

Marcin Bielsko | 2017-08-11, 09:18

wakacje

W tym roku 30 lipca wiedząc już na pewno, że upały wleją się do mojego miejsca zamieszkania w Bielsku, w kilka chwil załatwiłem mojej rodzince kwatery w Jastarnii i w nocy tam uciekliśmy. Kiedy tu zar lał się z nieba, my mieliśmy komfortowe 20-23 w pełnym nieraz słońcu na plaży. Cudowne rzeskie powietrze kazdego dnia, bryza znad morza. Polskie wybrzeże w tamtym rejonie to coś pieknego. Po powrocie po tygodniu o 00:30 w nocy, po wyjściu z samochodu na parkingu znów w me nozdrza wpadła ta stęchlizna, syfiate podbeskidzkie powietrze :(

alewis27 | 2017-08-11, 08:31

nocne burze na południu

Dzięki nim noc była z przyzwoitą temperaturą jeszcze przed północą - wieczorna burza zbiła temperaturę z 28 do 19 stopni i taka temperatura utrzymywała się w zasadzie przez całą noc. O 7:00 rano było 18 stopni. Takie "ciepłe noce" to ja lubię. Bez tych burz by był gorąc do 23-24 godziny, czego naprawdę NIE lubię. Dzisiaj od rana słońce, temperatura wzrośnie grubo powyżej 30 stopni, możliwe że nawet powyżej 35 w najcieplejszych regionach kraju. A w weekend ogromny spadek temperatury, ciekawe co się będzie działo. Pamiętam co było 15.08.2008 roku, kiedy nad Podkarpacie napływało ekstremalnie ciepłe powietrze zwrotnikowe (T850 nawet powyżej 23 stopni) a od zachodu wdzierała się już dużo chłodniejsza masa. Tamten dzień zapamiętam jako chyba najbardziej parny i duszny w życiu, u mnie było tylko 27 stopni ale punkt rosy dochodził do 23-24 stopni. Burze i gradobicia były wtedy naprawdę porządne.

Dżefors | 2017-08-11, 10:09

Odp: nocne burze na południu

Nie pamiętasz co wtedy wyrabiało ? kilka wsi na opolszczyznie tornado wręcz zrównało z ziemią :/ Czy tego oczekujesz i tym razem? Lepiej żeby się bez tego obeszło.Jedna burza taka dosyć mocna przeszła u mnie w nocy .Mi to wystarczy.Dzisiaj ładna sloneczna pogoda , oby tylko znowu jakieś burze się nie przywlokły.Po co po co po co ?

lulek czarny | 2017-08-11, 08:05

dobrze pamiętamy zimę

W końcu trochę ciepła ...

Z Mazur | 2017-08-10, 23:30

Obrona

W te lato Północ i Północny Wschód chyba znowu obronią się przed ekstremalnymi upałami. Ostatnie sezony letnie niemal wszędzie przynosiły nowe rekordy ale nie tu. Obroniliśmy się nawet w sierpniu 2015, kiedy jednego dnia zanotowałem w głębokim cieniu 35 st. Do Suwałk mam jakieś 50 km. W tym roku jakoś zadziwiająco omijają nas te już przesadzone fale upałów. Tylko ciekawe czym zapłacimy za takie komfortowe lato. Zapewne jeszcze przyjdzie sprawiedliwość.

Staszek | 2017-08-11, 10:33

Odp: Obrona

Racja u mnie w Szymbarku w Pomorskim jak na razie najwyższa temperatura to 26.4*C. A w 2015 roku temperatura tylko raz ledwo przekroczyła 30 stopni.

pila | 2017-08-10, 21:38

żar z nieba

Dzisiaj w Łódzkim a konkretnie w Piotrkowie Trybunalskim, była niezła żarówa, po porannej burzy niebo się rozpogodziło i praktycznie żar lał się z nieba aż do zachodu słońca. Temp. w cieniu jakieś 33 stopnie a w tej chwili 24,5, mam już dość tego skwaru, mam nadzieję że mapki które przewidują ochłodzenie od niedzieli się sprawdza i będziemy mieć nie 33 a 23 stopnie zdecydowanie o wiele przyjemniejsza temp. Domyślam się że miłośnicy takiej żarówy pewnie będą nie zadwoleni z mojego komentarza, ale sprawiedliwość musi być dla obu stron

Impuls | 2017-08-10, 21:29

W dzień upał

W nocy zaś burza - dla mnie idealne połączenie na lato - szkoda, że do nas dociera powietrze zwrotnikowe chociażby przez 30% czasu.

Staszek | 2017-08-11, 10:36

Odp: W dzień upał

A u mnie odwrotnie w dzień zachmurzenie a w nocy bezchmurnie Północ ma nie za dobre warunki na wypoczynek ale jak do pracy to w sam raz.

Pies | 2017-08-10, 21:25

Upał

W Zamościu dziś Tmax 34,3 stopnia, co nie jest najwyższą wartością w tym roku, jutro będzie pewnie więcej, ciekawe czy przekroczy 34,8 stopni z 1 sierpnia. Za to duchota niemożliwa. Jest 21.00, a okien w mieszkaniu nie da się otworzyć, bo na dworze znacznie cieplej niż w domu i nie ma sensu podgrzewać jeszcze chłodniejszych pomieszczeń. Mam jedynie nadzieję, że sobotnie ochłodzenie nie będzie wiązało się z jakimiś dramatycznymi nawałnicami. Trzeba przyznać, że po chłodniejszym, choć całkiem przyjemnym i słonecznym lipcu, sierpień podgrzewa nas w tym roku konkretnie.

Dżefors | 2017-08-11, 10:13

Odp: Upał

pies powiem ci że lepiej żebys sie cieszył tym latem bo jak znowu przyjdzie jesien a pozniej ta przekleta zima to bedziesz tęsknil za tymi letnimi chwilami.Tymbardziej że i u ciebie na E i u mnie na S zima potrafi dać ostro w d..e.Aż ma się jej po dwoch dniach dosć! pamiętam Pazdziernik 2016 albo Styczen 2017 , armagedeon.Never again.

Pies | 2017-08-11, 17:00

Odp: Upał

@Dżefors, ja akurat z tych bardziej cieplolubnych, zimy, a w szczególności mrozów nie znoszę. Za to żaden upał mi nie przeszkadza, im jestem starszy tym lepiej je znoszę. Po ostatniej zimie, która na wschodzie konkretnie dała w kość cieszę sie ładnym, ciepłym latem. Trzeba się wygrzać, bo kto wie, co będzie. Byle bez nawałnic i gradobic.

zamarznięty mieszkaniec wybrzeża | 2017-08-10, 18:05

Jak zwykle bez upału nad Zatoką Gdańską

Jak zwykle Gdańsk letnim biegunem zimna. Przeklęta, zimna dziura :/

Basia | 2017-08-11, 17:15

Odp: Jak zwykle bez upału nad Zatoką Gdańską

Chętnie się zamienię,:) jestem z małopolski,mam dośc tych upałów,w mieszkaniu 30 stopni ,na polu w cieniu 38 to jakas masakra!

slunzak | 2017-08-10, 17:49

susza straszna

susza straszna w centrum slaska te upaly poteguja susze a deszcu brak