10 sierpnia 2017, 17:29

Nawałnice już sieją spustoszenie, a to dopiero początek

1 osoba zginęła, 3 zostały ranne, setki połamanych drzew, pozrywane dachy, zalane drogi i budynki, tysiące odbiorców bez prądu. To efekt nawałnic, które przechodzą nad Polską. Jednak to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Burze mogą się pojawiać na przeważającym obszarze Polski, jedynie poza regionami północno-zachodnimi. Strefa tych najbardziej gwałtownych burz wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (10/11.08) ciągnąć się będzie od Śląska przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kujawy po Mazowsze, Warmię, Mazury i Podlasie.

W epicentrum burz może się znaleźć Dolny Śląsk. W strefie czerwonej w ciągu jednej godziny może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę nawet powyżej 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr do 110 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Ryzyko utworzenia się trąb powietrznych osiągnie podwyższony poziom.

>>> Gdzie są teraz burze? Śledź naszą mapę burzową na żywo

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

To dopiero początek, ponieważ przez kilkadziesiąt następnych godzin w gorącym i wilgotnym powietrzu będą się nad naszymi głowami kłębić potężne chmury burzowe. Będą one przynosić nie tylko błyskawice i ulewne deszcze, ale też gradobicia i wichury. Nie można także wykluczyć utworzenia się lokalnej trąby powietrznej.

Tragiczny bilans dotychczasowych burz

Pod osłoną nocy ze środy na czwartek (9/10.08) i w godzinach porannych front burzowy przeszedł od południowego zachodu przez centrum w kierunku północnego wschodu naszego kraju. Przed południem burze ostatecznie wygasły nad Mazurami i Podlasiem. Po południu ponownie zaczęło grzmieć na południowym wschodzie.


Poranna nawałnica w Łodzi.

Liczne komórki burzowe, które piętrzyły się w ciepłym i wilgotnym powietrzu, zaczęły się organizować w większą formację tworząc niebezpieczny mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS), który przyniósł na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Mazurach i Podlasiu wiatr przekraczający 80 km/h, ulewy, gradobicia i mnóstwo piorunów.


Gradobicie w Zawadzie k. Myślenic w woj. małopolskim. Fot. Dominik Wilk.

Straż Pożarna od drugiej połowy nocy interweniowała już ponad 3 tysiące razy, najczęściej przy usuwaniu z dróg i posesji połamanych lub powalonych drzew, a także przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i odpompowywaniu wody z rozlewisk. Dla strażaków to będą bardzo pracowite godziny, ponieważ teraz ich akcje koncentrują się głównie na Górnym Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu. Tymczasem wieczór i noc przyniosą kolejne nawałnice w wielu regionach.

1 osoba utonęła po tym, jak wichura przewróciła łódkę na Narwi w rejonie miejscowości Kania Polska w woj. mazowieckim. 3 osoby zostały ranne. Jedna doznała poparzeń w wyniku pożaru budynku gospodarczego w rejonie Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim, w który uderzył piorun. Druga osoba została zraniona przez fragment dachu z miejscowości Bromierzyk k. Płocka na Mazowszu. Trzecia osoba ranna została w Łodzi.


​Poranna nawałnica w Łodzi.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) bez prądu było w ostatnich godzinach prawie 200 tysięcy odbiorców, głównie w województwie łódzkim. Wichury uszkodziły dachy na 320 budynkach, w tym na 200 domach, głównie na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu.


Chmura szelfowa w Białymstoku. Fot. Darek.

Wśród miast wojewódzkich najwięcej interwencji strażacy mają w Łodzi, gdzie podmuchy wiatru mogły miejscami przekraczać 90 km/h, ponieważ ulice miasta były dosłownie usłane drzewami. Bez prądu w regionie było rano ponad 130 tysięcy odbiorców. W godzinach porannego szczytu komunikacyjnego sparaliżowany był ruch drogowy, tramwajowy i kolejowy. Skutki żywiołu są odczuwane do tej pory. Wszędzie widać ogrom szkód.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

ogrodnik | 2017-08-11, 08:01

imgw

Ten śmiszny instytucik utrzymywany z naszych podatków, system radarowy, serwis internetowy, sztab "ekspertów", a nie potrafią przewidzieć ani nawet ostrzec przed takimi zjawiskami. Dla łódzkiego przedwczoraj wydali ostzreżenie najniższego stopnia przed burzami i to dopiero przed północą po tym jak solidna burza z częstochowskiego przeszła nad łódzkie, a dla śląskiego nie było żadnego ostrzeżenia!!! Ostrzeżenie drugiego stopnia dla częstochowskiego/śląskiego wydali dopiero jak te poranne burze przetoczyły się już przez region!!! Ja pierd... wichura za oknem, deszcz zacina, trąba rzuca belkami i szkłem, dach Ci zrywa, a Ty wchodzisz na stronę pogodynka.pl ze słoneczkiem w logo, ryzykując uszkodzenim sprzętu komputerowego na skutek wyładowania elektrycznego, żeby sprawdzić czy jest już ostrzeżenie xD o nie ma! ...ufff... nie ma się czego bać - a pan "ekspert" nie wydał ostrzeżenia, bo śpi sobie smacznie w Warszwie czy Krakowie i śni o podwyżce z budżetu państwa. Ja pierd!!! Pamiętam, że w 2008 jak przechodziły te trąby w częstochowskim, to też wystawiali ostrzeżenia post factum. Ja nie wiem po co i dla kogo są te ostrzeżenia, chyba dla polonii w Stanach. Gdyby nie miliony z budżetu, to można byłoby machnąć ręką, że to jacyś łowcy burz, a tak to jest to poprostu banda niekompetentnych, opłacanych z publicznych pieniędzy nierobów i darmozjadów.

savalas | 2017-08-10, 23:26

Cisza przd burzą.

Nad Legnicą jeszcze względny spokój ale nad Czechami już mega burza jest , i to dojdzie do nas widać że to super komórka burzowa. Będzie się działo.

Impuls | 2017-08-10, 21:22

No i teraz prawidłowo

układa się strefa zbieżności wiatrów - przez Warszawę :D Rano burza swoją intensywnością mnie zaskoczyła, teraz szykuje się powtórka w nocy. Chciałbym bardzo powtórki z nocy 09/10.08.2013 - wtedy była najsilniejsza burza wszechczasów w Warszawie. Ale liczę na stroboskop.

alewis27 | 2017-08-10, 22:52

Odp: No i teraz prawidłowo

Dzisiaj była namiastka stroboskopu w Katowicach, łyskało się dość mocno i często ale burza w sumie była dość słaba. Główne uderzenie tej burzy poszło bokiem. Jak zawsze w tym roku. Ostatnia naprawdę mocna burzowa ulewa była u mnie w Boże Ciało. Wtedy porządnie lało chyba z 4 razy jednego dnia.

Pies | 2017-08-10, 21:15

Burze

Mam nadzieję, że Zamość te nawałnice ominą. Póki co, w tym roku nic niebezpiecznego jeszcze nie było ale upał ma u nas trzymać do soboty i w sobotę po południu może być nieciekawie.

alewis27 | 2017-08-10, 19:34

idzie superburza?

Na mapce burzowej widać jaki ogień zmierza znad Czech i leci prosto na Katowice. Czy tym razem nam się upiecze? Wszystkie duże burze nas omijają, jest sucho jak cholera! Mimo wieczoru wciąż jest upał, obecnie mam u siebie ok 31*C

piekary ślunskie | 2017-08-10, 23:45

Odp: idzie superburza?

no i się upiekło ! burza ominęła Piekary ! pokropiło przez godzinę od 21.00 do 22.00 spadło ze 1 mm , przed tym strasznym deszczem o 20.30 przeszedł przez kilka minut huraganowy wiatr , dawno takiego suchowieja nie było , skutecznie rozgonił burzę na die strony -jedna poszła na Katowice , sosnowiec i dąbrowę a druga przez zabrze na tarnowskie góry i dalej na częstochowę

Rafał z Konina. | 2017-08-10, 18:53

Zjawisko atmosferyczne:burza.Teraz to nawałnice....

Burze były ,są i będą.Zawsze takie same,tylko z różnym natężeniem.Pamiętam burze z huraganowym wiatrem,burze suche,z gradem....Cóż po upałach bywają bardzo gwałtowne.Nie jest to jednak armagedon i efekt zmian klimatycznych.Zauważyłem,że w mediach stawia się na straszenie ludzi...Lato już takie jest i trzeba się z tym pogodzić.

Lucas wawa | 2017-08-10, 18:53

W nocy 10/11.08 kolejne burze i nawałnice?

Coś się wydaje, że także jutro zamiast o nadzwyczaj wysokich Tmax [które na S/E Polski tak, czy inaczej będą bardzo wysokie], po raz kolejny uwagę będziemy koncentrowali głównie na skutkach burz i ulew. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom o przejściowym odsunięciu się takowych bardziej na NW, niewykluczone, że także w nocy 10/11.08 mogą zmierzać one wzdłuż linii Śląsk/Małopolska – Mazury/Podlasie. Zresztą na podglądach satelitarnych widać już jak od strony Czech rozkręca się kolejna (super)komórka burzowa… PS. Podczas, gdy u nas w części kraju upalnie, w Niemczech dla kontrastu miejscami nawet poniżej 15°C (nawet za dnia) i to w części nizinno-wyżynnej. Tam, jak i w ogóle w wielu miejscach na W Europy, sierpień jest średnio chłodniejszy od normy i tak ma być także w kolejnych dniach.

intel | 2017-08-10, 19:08

Odp: W nocy 10/11.08 kolejne burze i nawałnice?

Zapomnij, w Małopolsce takie burze w tym roku nie występują, nie pamiętam tak słabego roku burzowego jak jest obecnie.

Paweł, Kraków | 2017-08-10, 22:22

Odp: W nocy 10/11.08 kolejne burze i nawałnice?

I całe szczęście.

savalas | 2017-08-10, 17:09

Ta mapka się nie myli że Dolny Śląsk na czerwono

Dolny Śląsk ( okolice Legnicy ) parno i gorąco ale chmury człowiek chodzi spocony jak tu żyć a ta mapka o intensywności burz się nie myli bo by oznaczało że mieliśmy byśmy burze i to solidne wiatr do 110 km /h to huragan :O myślę że czegoś takiego nie będzie i że noc minie spokojnie oby ;)

piekary ślunskie | 2017-08-10, 16:01

susza trwa

wszystko poszło na zachód od Piekar , u nas o 5.00 się zachmurzyło zerwała się wichura i tyle! poszło na Warszawę , gdzie całe lato leje i deszczu nikomu nie potrzeba , a na Śląsku susza po byku , na metr gleba wyschła , rekordu ciepła +37 też nie będzie bo co jakiś czas przechodzą ławice wypadanych chmur z czech obniżając o 5 stopni temperaturę maksymalną , prognozy podawały w poniedziałek opady za czwartek , piątek i sobotę 90 mm a teraz zostało tylko 5 mm :-(((

Mati | 2017-08-10, 15:50

grzmot

Dzisiaj u sąsiada piorun zabił 3 krowy które schroniły się pod lipą 100 metrów od mojego domu.