11 sierpnia 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Piątek, 11.08

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:05
11.08.2017
    1700 błyskawic w ciągu minuty

Niesamowite rzeczy dzieją się nad naszymi głowami. Olbrzymia burza wielokomórkowa podczas przechodzenia nad Wielkopolską i Kujawami generowała nawet 1700 piorunów w ciągu każdej minuty i zarazem ponad 50 tysięcy błyskawic w ciągu godziny. Niewątpliwie to najpotężniejsza burza w tym sezonie. Zmierza ona znad Kujaw w kierunku Pomorza Gdańskiego i Warmii.


Burza nad Elektrownią Konin w woj. wielkopolskim. Fot. Krzysztof Ignaszak.

22:20
11.08.2017
    Bydgoszcz i Toruń zdemolowane

95 km/h osiągały porywy wiatru w Bydgoszczy, nad którą niedawno przetoczyła się ekstremalnie silna burza z ulewnym deszczem i gradem. Ruch drogowy w mieście jest sparaliżowany z powodu podtopień i połamanych drzew. Część mieszkańców nie ma prądu. Podobnie sytuacja wygląda w Toruniu oraz w wielu regionach Kujaw. Strażacy bez przerwy wyjeżdżają do wezwań, których w ciągu ostatnich godzin było ponad 1100. Miejmy nadzieję, że nie ma ofiar. Wcześniej nawałnice przeszły przez Dolny Śląsk i Wielkopolskę. Bez prądu jest tam 150 tysięcy odbiorców. Poniżej nagranie z burzy nad Bydgoszczą:

21:13
11.08.2017
    Niszczycielska chmura szelfowa

Nawałnice przechodzą nad Wielkopolską i zmierzają w kierunku Kujaw i Ziemi Łódzkiej. Zobaczcie, jak wygląda chmura szelfowa (wał szkwałowy), który jest widoczny nad regionem, gdzie przechodzi burza. Tak wyglądała ona około godziny 20:00 w Ostrowie Wielkopolskim:

Przejście tej samej chmury  wcześniej nad Chrząstawą na wschodnim przedmieściu Wrocławia:

Tak wyglądała nawałnica, która przetoczyła się około 19:00 nad Wrocławiem:

20:08
11.08.2017
    Piątek rozpoczął się burzowo

Naoglądamy się dzisiaj błyskawic. Ten piękny spektakl miał miejsce przed świtem nad Kielcami:


Burza w Kielcach. Fot. Wojtek.

19:36
11.08.2017
    Po południu było nawet 36 stopni

Na południu, wschodzie i w centrum kraju piątek był niezwykle gorący. 36 stopni zmierzono po południu lokalnie w Małopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Lubelszczyźnie. W większych miastach najwyższa temperatura sięgnęła 35 stopni. Tak upalnie było m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Lublinie. 34 stopnie były z kolei w Kielcach i Katowicach. Na zachodzie i północy kraju upału nie było, tam odnotowano miejscami poniżej 25 stopni. Jutro upał już tylko na krańcach wschodnich. Na pozostałym obszarze odpoczniemy od gorąca.

18:45
11.08.2017
    Armagedon na Dolnym Śląsku

Nad Dolnym Śląskiem przechodzą od kilkudziesięciu minut nawałnice. Straż Pożarna interweniuje bez przerwy m.in. we Wrocławiu, gdzie ulice są usłane połamanymi drzewami. Temperatura spadła w kwadrans z 26 do 17 stopni, a porywy wiatru przekraczały 80 km/h. Część miasta nie ma prądu.


Chmura szelfowa w Oławie w woj. dolnośląskim. Fot. Anita.

Doszło do licznych podtopień ulic, parkingów podziemnych i zabudowań. Całkowicie sparaliżowany jest ruch. Gigantyczne korki utworzyły się również na autostradzie A4. Tak wygląda mapa natężenia ruchu we Wrocławiu i okolicach. Miasto stanęło...

Zalecamy pozostanie w domach do czasu uspokojenia się aury, co może potrwać jeszcze około godziny. Teraz burze zmierzają w kierunku Wielkopolski i Opolszczyzny. Zachowajcie ostrożność!

18:30
11.08.2017
    Coś niesamowitego na niebie

Dzisiaj nad Wrocławiem, przed nadejściem burzy, były widoczne niezwykłe chmury Asperitas, które przypominają wzburzone morze. Ich widok był po prostu niesamowity. Musicie zobaczyć filmik:

18:01
11.08.2017
    Zapierające dech Asperitasy

Nad Wrocławiem dziś kilkukrotnie pojawiały się chmury Asperitas, które po raz pierwszy sfotografowano zaledwie w 2005 roku, a sklasyfikowano na łamach Międzynarodowego Atlasu Chmur dopiero 5 miesięcy temu. Ich widok po prostu zapiera dech... Zobacz zdjęcia


Chmury Asperitas we Wrocławiu. Fot. Marcin Kiklica.

17:29
11.08.2017
    Nawałnice na Dolnym Śląsku

Olbrzymie komórki burzowe kłębią się nad pograniczem Polski, Czech i Niemiec, co możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym. Burze te wędrują z południa na północ, niosą ze sobą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i szkwał. Uprzedzamy, że lokalnie na Dolnym Śląsku, a następnie na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce może spaść grad o średnicy 5 cm, a wiatr przekraczać 100 km/h. Nawałnica może łamać drzewa i zrywać dachy, możliwe są też podtopienia i pożary od piorunów. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja. Należy zachować szczególną ostrożność.


Zdjęcie satelitarne z godziny 17:15. Fot. NOAA.

16:34
11.08.2017
    Arabia zmieni pustynie w metropolie

Arabia Saudyjska ropą stoi, jednak ceny czarnego złota spadają, a i kiedyś też skończy się, więc już teraz trzeba myśleć o utrzymaniu rozwoju kraju i inwestycjach na niewyobrażalną skalę. Dlatego władze tego pustynnego państwa przedstawiły niedawno 83-stronicowy plan o nazwie Saudi Vision 2030, w ramach którego w ciągu dekady chcą przemienić pustynie w futurystyczne metropolie i ośrodki. Oczywiście, kiedyś będą one zarabiały tyle, co dziś na ropie... Zobacz cały artykuł

15:02
11.08.2017
    Piorunujący spektakl w nocy

Świetne zdjęcie burzy, która w nocy przeszła nad Wrocławiem.

14:29
11.08.2017
    Pożary i wstrząsy ziemi w Chorwacji

Najpierw gigantyczne pożary, a teraz cała seria trzęsień ziemi, turyści w Chorwacji nie mogą liczyć na spokojny wypoczynek. W ostatnich tygodniach okolice Splitu nawiedziły masowe pożary lasów i wyschniętej na wiór roślinności. Zmusiły one do ewakuacji tysiące ludzi. Ogień strawił wiele domów. Gdy pożary udało się opanować, to pojawił się kolejny żywioł, tym razem trzęsienie ziemi, a nawet ich cała seria. W ciągu ostatnich 40 godzin kurort Rijeka nawiedziło 7 wstrząsów, które spowodowały, że turyści wpadli w panikę. Część z nich postanowiła wyjechać, inni z obawą kładą się każdej nocy spać, bo nie wiedzą, czy coś nie spadnie na nich podczas snu. Wstrząsy w Rijece nie są zjawiskiem nowym, bo miasto położone jest na uskoku tektonicznym, ale występują rzadko. Na tle historii zdarzały się gigantyczne trzęsienia. Największe miało miejsce 17 grudnia 1750 roku, gdy zginęły setki, a może nawet tysiące ludzi. Miasto niemal w całości legło w gruzach. Ostatni większy wstrząs pojawił się w 1976 roku. Nauka nie pozwala nam przewidywać trzęsień, możemy tylko snuć domysły czy obecna seria wstrząsów jest zapowiedzią czegoś większego, czy też nie.


Lokalizacja uskoków tektonicznych. Fot. Google Maps / USGS.

13:12
11.08.2017
    Diabełek na Lazurowym Wybrzeżu

Urlopowicze wypoczywający na francuskim Lazurowym Wybrzeżu przeżyli chwile grozy, gdy niespodziewanie nad plażą pojawiła się trąba pyłowa (diabełek pyłowy). Wir powietrzny zaczął demolować sprzęt plażowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Zobaczcie nagranie.

12:04
11.08.2017
    Asperitasy nad Dolnym Śląskiem

Nad Dolnym Śląskiem chwilę temu widoczne były niesamowite chmury Asperitas, przypominające wzburzone, falujące morze. Są to stosunkowo nowe obłoki, bo po raz pierwszy sfotografowano je w 2005 roku nad Nową Zelandią. Jak one powstają?... Dowiedz się więcej


Chmury Asperitas w Długołęce w woj. dolnośląskim. Fot. Czytelnik.


Chmury Asperitas we Wrocławiu. Fot. Tornadowinter

11:35
11.08.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i w centrum kraju chmurzy się, a na Dolnym Śląsku i Mazowszu przelotnie, ale chwilami intensywnie pada i grzmi. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków słabo i umiarkowanie, jedynie w czasie burz jest porywisty. Temperatura wynosi od 20 stopni na północnym zachodzie do 30 stopni na południu i południowym wschodzie. Rozpoczyna się tym samym upał.


Zdjęcie satelitarne w dniu 11 sierpnia 2017 o godzinie 11:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

10:39
11.08.2017
    Pioruny zabiły w Bułgarii trzy osoby

3 osoby zostały śmiertelnie porażone przez pioruny w Bułgarii, a kolejne dwie osoby doznały rozległych poparzeń. Nawałnice przetoczyły się po fali ponad 40-stopniowych upałów.

10:01
11.08.2017
    Duże zróżnicowanie sum opadów

Opady pochodzenia burzowego mają to do siebie, że bywają bardzo intensywne, ale przelotne. Tam, gdzie te deszcze nie przejdą, jest sucho. Stąd też tak duże zróżnicowanie sumy opadów w ciągu ostatnich 3 dni na terytorium naszego kraju. Są miejsca, jak np. Zielona Góra, gdzie w krótkim czasie spadło ponad 50 mm deszczu. Są jednak też takie, gdzie nie odnotowano kropli deszczu.

09:13
11.08.2017
    Kres dnia nad Jeziorem Sępoleńskim

Przepiękny wczorajszy zachód Słońca nad Jeziorem Sępoleńskim na Kujawach:


Zachód Słońca w Sępólnie Krajeńskim w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Kacper G.

08:44
11.08.2017
    Tragiczny bilans dotychczasowych burz

Skutki gwałtownych burz, które od kilkudziesięciu godzin przechodzą nad Polską, są coraz poważniejsze. To już nie tylko straty materialne wynikające z ulew, gradobić i wichur, ale także poszkodowane osoby. Poznajmy najnowszy bilans nawałnic nad Polską... Zobacz cały artykuł

08:03
11.08.2017
    Dziś przejdą kolejne nawałnice. Gdzie?

Pogoda nie da nam ani chwili wytchnienia. W piątek nie dość, że będzie gorąco, a miejscami upalnie, to jeszcze przejdą kolejne gwałtowne burze z ulewami, gradobiciami i porywistym wiatrem. Zjawiska znów mogą powodować szkody. Gdzie tym razem?... Zobacz cały artykuł


Nocna burza w Rybniku w woj. śląskim. Fot. Żaneta Eta / Facebook.

07:00
11.08.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju chmurzy się i przelotnie, miejscami intensywnie, pada deszcz. W Kotlinie Kłodzkiej i na Mazowszu przechodzą burze. Na południu, południowym wschodzie i w centrum jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Na Mazurach utrzymują się gęste mgły. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków, silny jest tylko w burzach i wysoko w górach. Temperatura wynosi od 16 stopni na Pomorzu do 22 stopni na Podkarpaciu.

06:39
11.08.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nad zachodnią częścią kraju przejdzie dziś płytki niż, dlatego ciśnienie szybko spada. W tej chwili znajduje się na poziomie optymalnym i wynosi 1011 hPa na południowym zachodzie do 1014 hPa na północy i wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz