6 sierpnia 2017, 09:16

W poniedziałek zobacz zaćmienie Księżyca Zbożowego

W poniedziałek będziemy świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego. Księżyc w pełni wejdzie w cień Ziemi, co spowoduje jego częściowe zaćmienie. Tarcza Srebrnego Globu wyraźnie pociemnieje. Gdzie, kiedy i jak obserwować? Mamy dla Was poradnik.


Tak będzie wyglądać maksymalna faza zaćmienia Księżyca. Fot. Lick Observatory.

W lutym mieliśmy okazję zobaczyć półcieniowe zaćmienie Księżyca. Nie było ono szczególnie widowiskowe, ponieważ nasz naturalny satelita zanurzył się jedynie w półcieniu Ziemi. W poniedziałkowy (7.08) wieczór będziemy mieli szansę podziwiać dużo bardziej spektakularne zaćmienie, ponieważ dolna część księżycowej tarczy wejdzie w główny cień Ziemi. Zachęcamy Was więc do obserwacji na świeżym powietrzu.

Zjawisko rozpocznie się o godzinie 17:50, jednak nie będziemy mogli tego obserwować, ponieważ będzie jeszcze zbyt jasno, a Księżyc znajdować się będzie pod horyzontem. Wzejdzie dopiero w trakcie trwania zaćmienia częściowego. Dlatego też najlepszym momentem na obserwację będzie godzina 20:21, gdy nastąpi apogeum zaćmienia.

Co wtedy zobaczymy? Tarcza Księżyca w pełni pociemnieje, w szczególności jego dolna część, która znajdzie się w głównym cieniu Ziemi. Srebrny Glob będzie wyglądał tak, jakby został od dołu nadgryziony. Po godzinie 20:21 Księżyc będzie systematycznie wznosić się nad horyzont i jednocześnie powoli opuszczać ziemski cień, a po 21:18 także półcień. Zaćmienie zakończy się o godzinie 22:50.

Jako, że zaćmienie będzie widoczne głównie przy wschodzie Księżyca, to z powodu złudzenia optycznego będzie się nam on wydawać większy niż w rzeczywistości. To będzie idealny cel dla fotografów. Warto korzystać z teleskopu lub lornetki, bo widok będzie niesamowity.


Powierzchnia Księżyca z opisanymi charakterystycznymi obszarami.

Poza zaćmieniem zachęcamy Was również do obserwacji księżycowej powierzchni. Ciemne obszary nazywane są "morzami". To nic innego jak tereny pojawiania się bazaltu, a więc ciemnej skały wulkanicznej. Bazalt na Księżycu to efekt uderzeń olbrzymich meteorytów, które wywołały wgłębienia w księżycowej glebie. Jaśniejsze obszary nazywane są wyżynami i górami, ponieważ wznoszą się ponad "morzami".

Głównym elementem jasnych obszarów są olbrzymie kratery uderzeniowe. Jeden z nich o nazwie Arystoteles znajduje się w pobliżu górnego brzegu tarczy Księżyca. Jednak najlepiej widoczny z Ziemi jest krater Tycho wznoszący się w dolnej części tarczy. Gołym okiem możemy zobaczyć system promieni wokół krateru, którego wiek szacuje się na ponad 100 milionów lat.

Czy pogoda będzie sprzyjać?

Najważniejsza podczas obserwacji jest pogoda. Mamy jednak dobre wieści. Na przeważającym obszarze kraju wieczór zapowiada się pogodnie. Tylko miejscami zachmurzenie będzie umiarkowane, jednak nie powinno poważnie utrudniać obserwacji. Jeśli będziecie cierpliwi i wytrwali, to z pewnością zobaczycie to wspaniałe zjawisko.

Pełnia Księżyca Zbożowego

W dawnej Polsce sierpniowa pełnia nazywana była Pełnią Księżyca zbożowego, ponieważ rozpoczynały się zbiory zboża. Mówiono o niej również Pełnia Jesiotrów, Pełnia Jęczmienia czy też Pełnia Zielonej Kukurydzy i Pełnia Czerwonego Księżyca. Nazwy związane były z pracami polowymi, a także wyglądem Srebrnego Globu wieczorami, gdy wracano z pól do domów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz