17 lipca 2017, 09:51

Wraca kaucja na napoje butelkowane. Ekolodzy zadowoleni

Młodsi czytelnicy nie pamiętają, ale starsi owszem. Jeszcze w latach 90. kupując butelkowane napoje oprócz ceny płaciliśmy też kaucję, która była zwracana, gdy butelkę oddawaliśmy sprzedawcy. Teraz to rozwiązanie ma wrócić. Ekolodzy są zachwyceni.


Fot. Pixabay.com / Hans.

Z pewnością każdy z nas natknął się na zużyte plastikowe butelki rozrzucone po lasach, rowach i wszędzie tam, gdzie być ich nie powinno. Osoby śmiecące w każdym miejscu, gdzie się pojawiają, chyba zapominają, że butelka PET rozkłada się aż po upływie tysiąca lat i jeśli oni jej nie wyrzucą do śmietnika, to będzie ona leżeć i zanieczyszczać nasze krajobrazy przez następne pokolenia.

Jak informuje "Rzeczpospolita" ministerstwo środowiska wpadło na pomysł, który może ograniczyć zaśmiecanie przyrody. Co można zrobić, aby butelki plastikowe i szklane nie walały się gdzie popadnie? Trzeba ludzi zachęcić zwrotem kaucji. Takie rozwiązanie z czasach PRL było na porządku dziennym.

Jeszcze w latach 90. kupując oranżadę w szklanej butelce wypijało się ją na miejscu, w sklepie, bo każdy chciał, aby zwrócono mu kaucję, czyli to, co zapłacił oprócz standardowej ceny. Ten, kto nie oddał butelki, nie pobierał kaucji i na tym tracił. Dzięki tej zachęcie butelki nie były wyrzucane do lasów, a jeśli się to okazyjnie zdarzyło, to zbieracze natychmiast je zbierali i zanosili do skupu, licząc na małe, ale jednak zyski.

Aż trudno uwierzyć, że w Polsce wciąż nie ma kaucji na butelki wzorem naszych sąsiadów, gdzie u Czechów czy Niemców podobne rozwiązanie funkcjonuje od lat i wszyscy je sobie chwalą. W nowej wersji prawa, które przygotowuje Ministerstwo Środowiska, kaucja miałaby objąć co najmniej opakowania plastikowe, szklane i aluminiowe.

Po wypiciu napoju moglibyśmy je zwrócić już nie u ekspedientki czy do skupu, jak dawniej, lecz do specjalnego automatu, który zwracałby nam kaucję. Na szczegółowe rozwiązania jeszcze musimy poczekać, bo w resorcie środowiska wciąż trwa analiza tego pomysłu, aby zmniejszył on zaśmiecanie środowiska, ograniczył wytwarzanie opakowań z tworzyw sztucznych i jednocześnie nie doprowadził do podwyżki cen napojów.

Co więcej, to chyba pierwszy pomysł ministerstwa nadzorowanego przez Jana Szyszkę, który bardzo podoba się przedstawicielom organizacji ekologicznych. Mamy więc nadzieję, że szybko zostanie wprowadzony w życie i wszyscy na tym skorzystamy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Rzeczpospolita.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Grzegorz K | 2017-07-17, 15:20

Dobry pomysł

Super pomysł. Oby tylko na pomyśle się nie skończyło...

Paweł | 2017-07-17, 14:52

Butelki.

W Chorwacji działa to doskonale. Kaucja za butelkę Pet to 50 Lipa czyli około 30 groszy. Przy dużych sklepach są punkty gdzie butelki są odbierane . Widziałem nie raz jak miejscowi wyjmowali z koszy przy plaży butelki pet i odwozili w workach do punktów skupu. Pozdrawiam.

BigM | 2017-07-17, 12:40

Dramat...

Ci wszyscy ekolodzy na odstrzał...

Rico | 2017-07-17, 16:23

Odp: Dramat...

Siebie odstrzel najpierw , pewnie należysz do tych osób co potrafią przynieść ciężkie rekalmowki z piwskiem do lasu ale posprzatac to już się nie chce

indlvarn | 2017-07-17, 17:13

Odp: Dramat...

Raczej to co napisałeś się do tego nadaje...

BigM | 2017-07-18, 08:53

Odp: Dramat...

Oho, ekoterroryści. Nie, nie zostawiam po sobie śmieci. Wszystko ładnie wyrzucam. Plastik tu, metal tam, szkło siam. Segregacja odpadów, mówi wam to coś? Po co więc jeszcze ta kaucja? Żebym latał do sklepu z dziesiątkami, zapewne niezgniecionych, butelek? Opamiętajcie się i dajcie ludziom żyć.

mirek | 2017-07-17, 11:55

Naprawde

Wpadlo na pomysł? przeciez to nie powinno byc zmieniane od lat 80. I tak jak kiedys mielismy buteli na wymiane, tak samo i dzis powinnimy tak robic. I to w butelkach szklanych. Gdyz one sa najbardziej eko a plastik nie przedostaje się do zywnosci

Max | 2017-07-17, 11:25

Pety

Dobra sprawa,choć w de nie wszystkie butelki są z kaucją,troche dziwne.U nas powinni wprowafzić na wszystkie pety+ puszki po piwskach i napojach