14 lipca 2017, 17:03

5 lat po tornadzie, które zdewastowało część Pomorza

Dzisiaj mija 5. rocznica trąby powietrznej, która przeszła przez Kujawy i wschodnie Pomorze powodując śmierć 1 osoby i raniąc 10 kolejnych osób. Przypomnijmy sobie to, co wówczas się zdarzyło. Zobaczcie amatorskie nagrania i zdjęcia żywiołu.

14 lipca 2012 roku potężna burza i trąba powietrzna poczyniły zniszczenia w pasie prowadzącym z południowego zachodu na północny wschód, od okolic Międzyrzecza w woj. lubuskim, do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim, na długości 320 kilometrów.

Sama trąba powietrzna pokonała około 80 kilometrów, od okolic Tucholi po okolice Elbląga. Szerokość pasa zniszczeń wynosiła około 400 metrów. Lej przemieszczał się z prędkością 60 kilometrów na godzinę.

Na podstawie zniszczeń poczynionych przez lej można szacować, że trąba powietrzna miała siłę F2 w skali Fujity, co oznacza wiatr wiejący z prędkością od 180 do 255 kilometrów na godzinę.


Czerwona linia pokazuje ścieżkę zniszczeń. Fot. Goole Earth.

1,2 tysiąca strażaków wyjeżdżało do ponad 450 wezwań w trzech województwach (wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim). Uszkodzonych zostało około 100 budynków, z czego 46 to budynki mieszkalne.

W osadzie Wycinki w Borach Tucholskich zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. Wcześniej, jak i później rannych zostało przeszło 10 osób.


Zdjęcie satelitarne ścieżki trąby powietrznej w Borach Tucholskich.

Żywioł połamał i powalił aż 500 hektarów lasu w Borach Tucholskich. Zdjęcia satelitarne ujawniają jak zachowywała się trąba powietrzna. W jednych miejscach szerokość pasa zniszczeń jest większa, a w innych mniejsza. Czasem o tym, czy lej poczynił zniszczenia, decydowały zaledwie metry. Jedne zabudowania pozostały nienaruszone, a te obok zrównane z ziemią.


Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

Podczas gdy mieszkańcy Borów Tucholskich wyliczyli straty i zastanawiali się skąd wziąć pieniądze na odbudowę swoich domów, leśnicy zajęli się wielkim sprzątaniem uszkodzonego drzewostanu.


Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

W pewnym momencie drewna na rynku było tak dużo, że jego cena spadła aż o 30 procent. Zyskiwali na tym przede wszystkim klienci, a więc tartaki, firmy przetwórstwa drewna i branża energetyczna.

Trąba powietrzna minuta po minucie:

13:00 - Nad wschodnim krańcem Niemiec utworzyła się chmura burzowa, która wkroczyła nad terytorium Polski w woj. lubuskim.

14:00 - Chmura rozwinęła się do miana superkomórki burzowej i przechodziła nad północną częścią woj. lubuskiego. Przynosiła ulewny deszcz i silny wiatr w okolicach Międzyrzecza. Zniszczeń jednak jeszcze nie dokonała.

14:30 - Intensywność superkomórki zaczęła systematycznie wzrastać przechodząc nad pogranicze woj. lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

15:00 - Wichura pozrywała dachy z domów i linie energetyczne w Trzciance, a o 15:20 w Pile w woj. wielkopolskim. Krajobraz wyglądał jak po wojnie, wszędzie leżały połamane gałęzie. Wiatr powalił także betonowy mur przy stadionie żużlowym. Mieszkańcy mówią o zawirowaniach, ale nic nie wskazuje na to, aby wystąpiła tam trąba.

16:00 - Chmura burzowa nadal przesuwała się na północny wschód ponad Borami Tucholskimi.

16:30 - Nawałnica przetoczyła się nad Tucholą w woj. kujawsko-pomorskim. Wiatr połamał dziesiątki drzew, niektóre drogi leśne zostały zatarasowane przez konary. Chwilę później z chmur zeszła trąba powietrzna.

17:20 - Trąba powietrzna została pierwszy raz udokumentowana na zdjęciach przez mieszkańców i urlopowiczów przebywających nad Pojezierzem Południowopomorskim. Lej wędrował w pobliżu jeziora Kałębie.

W osadzie Wycinki zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. 5 kolejnych osób zostało rannych.

Zniszczenia w tej okolicy są zdecydowanie największe. Drzewa powalone zostały na odcinku o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, punktowo do 1 kilometra. Na podstawie tego można określić, że trąba powietrzna szła od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki.

17:30 - Trąba przeszła nad autostradą A1, na wysokości wsi Bobrowiec.

17:40 - Żywioł przekracza granicę woj. pomorskiego i dociera nad miasto Gniew.

18:00 - Lej sięgający powierzchni ziemi widziano w Sztumie i okolicach. W regionie 5 osób zostało rannych. Zniszczone zostały 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych.

18:20 - Trąba zaczęła słabnąć nad południowo-wschodnimi przedmieściami Malborka.

18:40 - Najprawdopodobniej trąba ostatecznie zanikła zanim dotarła do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

19:00 - Do tego czasu rozpadła się również superkomórka burzowa.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ciepło | 2017-07-15, 16:13

Tornado 2012 rok

Warto dodać że 14 lipca 2012roku nad Polską nie było PZ i upałów. Na północy Polski było ledwo 19-24°C i było Ppm a warunki utworzenia się trąby powietrznej były bardzo dobre. Dziwne nie? Bo niektórzy twierdzą że trąbe powietrzne tworzą się tylko PZ i upałach. A tu taka niespodzianka. Ta trąba powietrzna miała siłę F2 ,ale są szkody po F3.

Łukasz | 2017-07-14, 20:37

Co tu pisać... Robi wrażenie.

Jak w temacie.

WIKI | 2017-07-15, 10:28

Odp: Co tu pisać... Robi wrażenie.

ja tego nie widziałem, tamtego dnia byłem w szpitalu na zabiegu operacyjnym ale widziałem jak to wszystko wyglądało ale mnie tam nie było byłem w łodzi przeciez ale silna komórk była w łodzi lało i grzmotało kiedy te czasy wróca

Tropical Guy | 2017-07-15, 13:54

Odp: Co tu pisać... Robi wrażenie.

Na mnie nie robi to zbytnio wrażenia mimo że mieszkam kilka km od tej ścieżki tornada. Wrażenie to by na mnie zrobił 50 C upał a nie Tornado.