13 lipca 2017, 09:14

Wielka plama na Słońcu. Jest 10 razy większa od Ziemi

Mimo, że jesteśmy już po kolejnym szczycie aktywności słonecznej i aktywność Słońca powinna słabnąć, to jednak w ostatnich dniach na powierzchni najbliższej nam gwiazdy pojawiła się gigantyczna plama, w której mogłoby się zmieścić nawet 10 naszych planet.

W samym środku słonecznej tarczy znajduje się olbrzymi kompleks plam, który naukowcy oznaczyli kryptonimem AR2665. Liczba Woolfa wzrosła do 32. To najbardziej obszerny obszar aktywny od początku tego roku. Ma średnicę aż 120 tysięcy kilometrów, co oznacza, że w szeregu mogłoby się w nim zmieścić aż 10 naszych planet.

Plama jest widoczna gołym okiem, ale jedynie o wschodzie lub zachodzie Słońca. Pod żadnym pozorem nie patrzcie w Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu lub za pomocą lornetki, lunety lub teleskopu, ponieważ możecie poważnie uszkodzić sobie wzrok lub trwale oślepnąć.


Duży kompleks plam AR2665 w centralnej części słonecznej tarczy. Fot. NASA / SDO.

Konieczne jest użycie specjalnych filtrów ochronnych. Dlatego bezpieczne jest jedynie fotografowanie Słońca. Na zdjęciach, zwłaszcza tych wykonanych o zachodzie Słońca, duże plamy wychodzą najładniej.

Kompleks beta-gamma wygenerował w ostatnich dniach jeden rozbłysk promieniowania rentgenowskiego klasy M1.3. Nie doszło jednak do koronalnego wyrzutu masy (CME), więc w stronę Ziemi nie poleciała chmura naładowanych cząstek i nie spowodowała powstania spektakularnych zorzy polarnych.

Owszem, zorze się pojawiły, ale jedynie subtelne i niemal niewidoczne, ponieważ na obszarach polarnych wciąż przez większą część doby panuje dzień. Prognozy wskazują, że w najbliższym czasie aktywność geomagnetyczna nieco wzrośnie do poziomu Kp=4 (G0), a to oznacza nieco silniejsze zorze na dalekiej północy. Póki co szansy na zobaczenie zorzy polarnej z terytorium Polski nie ma.

Ostatnie zdjęcia z sondy SDO wskazują, że powyżej kompleksu plam AR2665 rodzi się kolejny, który obecnie jest dość rozproszony. Być możne wykształcą się z niego lepiej zarysowane plamy.


Moment rozbłysku rentgenowskiego klasy M1.3 na Słońcu. Fot. NASA / SDO.

Słońce jest już po szczycie aktywności w 24. cyklu, który miał miejsce w kwietniu 2014 roku i okazał się niezwykle mizerny, najmniej aktywny od 1805 i 1816 roku, a więc od okresu nazwanego Minimum Daltona. Od 3 lat aktywność słoneczna zmniejsza się, ale od czasu do czasu zdarzają się wyjątki, jak ma to miejsce obecnie.

Zbliżamy się do następnego minimum aktywności, które czeka nas około 2023 roku. Naukowcy prognozują, że będzie ono jeszcze słabsze niż to minione. Model komputerowy wyliczył, że dalszy spadek aktywności słonecznej, który może potrwać przez następne 50-100 lat, może spowodować globalne ochłodzenie o około 0,6 stopnia.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

ren | 2017-07-14, 17:35

dipol sloneczny

Dzięki za bardzo dobre omówienie sytuacji. Dane dotyczące słonecznego dipola są coraz bardziej interesujące. http://wso.stanford.edu/gifs/DipallR.gif