17 czerwca 2017, 09:16

W Hiszpanii upał zmienił się w piekło. 45 stopni w cieniu

Turyści, którzy spędzają urlop w Hiszpanii, marzyli o przyjemnym cieple, jednak temperatura spłatała im psikusa, z każdym dniem rośnie i nie chce przestać. Wczoraj w Andaluzji termometry pokazały 45 stopni. Niewiele brakuje już do rekordu wszech czasów.


Fot. Pixabay.com / Ben_Kerckx.

Aż przez 16 godzin dziennie na południu Hiszpanii temperatura przekracza w cieniu 30 stopni, z czego przez 7 godzin jest przeszło 40 stopni. Żar leje się z nieba od wczesnego poranka aż po samą północ. Wczoraj (16.06) upał osiągnął swoje apogeum. W andaluzyjskiej miejscowości Kordowa zmierzono w cieniu aż 45 stopni.

To jedna z najwyższych temperatur kiedykolwiek mierzonych na Półwyspie Iberyjskim. Do rekordu wszech czasów brakuje tylko 2 stopni. Tyle odnotowano w Murcji w lipcu 1994 roku. Z kolei do rekordu upału dla całej Europy zabrakło 3 stopni. Pochodzi on ze stolicy Grecji, gdzie w lipcu 1977 roku zmierzono 48 stopni.

Piekielny żar panuje nie tylko na południu Hiszpanii, lecz również niemal we wszystkich regionach tego kraju. W Madrycie temperatura sięgnęła 39 stopni, a w Sewilli 43 stopnie. Chłodniej, ale powyżej 30 stopni, jest na śródziemnomorskim wybrzeżu.


Anomalie temperatury w dniu 17 czerwca 2017 roku w Europie. Ciepłe kolory - temperatura powyżej normy, zimne kolory - temperatura poniżej normy. Dane: ClimateReanalyzer.org

Upalne powietrze napływa nad Hiszpanię znad afrykańskiej Sahary, a dokładniej od strony Maroka, gdzie o tej porze roku panują nieznośne temperatury. Przy niskiej wilgotności powietrza i udziale lokalnych wiatrów, temperatura ma idealne warunki, aby rosnąć i to w piorunującym tempie.

Najmniej przyjemnie jest oczywiście na plażach, ponieważ za sprawą południowego wiatru, a więc morskiej bryzy, przy temperaturze 30-35 stopni wilgotność przekracza 60-70 procent. Jest bardzo parno i duszno. Nie są to warunki wymarzone do błogiego wylegiwania się w promieniach słońca.

Podczas fali największego żaru ulice nawet największych miast są popołudniami opustoszałe. Ludzie biorą sobie do serca ostrzeżenia służb publicznych, które zalecają pozostanie w domach między przedpołudniem a wieczorem. Czerwcowe słońce praży mocniej niż lipcowe czy sierpniowe. Groźnie jest, gdy temperatura przekracza 30 stopni, a co dopiero, gdy jest powyżej 40 stopni.


​Anomalie temperatury prognozowane na 5 następnych dni w Europie. Ciepłe kolory - temperatura powyżej normy, zimne kolory - temperatura poniżej normy. Dane: ClimateReanalyzer.org

W następnych dniach upał bardzo powoli będzie słabnąć, jednak co najmniej 40 stopni na południu i w centrum Hiszpanii będzie notowane jeszcze przez cały przyszły tydzień. Później ochłodzi się do 35-39 stopni, a więc o zimnie nie ma nawet mowy. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato w Hiszpanii będzie niezmiernie gorące i suche.

Hiszpania jest jednak odosobniona w fali upałów, ponieważ niemal na całym kontynencie notuje się przeważnie zaledwie od 20 do 30 stopni. Jednak strumień gorącego powietrza będzie powoli wędrować w kierunku północnym, a następnie wschodnim.

W weekend (17-18.06) upalnie zrobi się na zachodzie Europy, a w poniedziałek i wtorek (19-20.06) także u nas. Na zachodzie, południu i w centrum naszego kraju termometry wówczas pokażą 28-30 stopni. Nie będzie jednak fali upałów, bo od połowy tygodnia czeka nas duże ochłodzenie.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Z Mazur | 2017-06-18, 23:14

Co dalej?

A jednak klimat się nadal ociepla, ale ku zasmuceniu mieszkańców krajów międzyzwrotnikowych. Właśnie tam ociepla się najszybciej. No, no, jeżeli już w połowie czerwca temperatura dobija tu 45 st, to w połowie lipca może niebawem dobić do ponad 50. Ciekawe czy w te lato ten piekarnik się otworzy i u nas zagrzeje do 40? Albo zagrzeje cały miesiąc. Wspomnijmy kochany sierpień 2015.

alewis27 | 2017-06-18, 00:31

brzydki dzień

Zgodnie z prognozami mieliśmy dziś "patologicznie" brzydki dzień z temperaturą rzędu 11-12*C w środku dnia, do tego było bardzo pochmurno, padał deszcz i wiał zimny wiatr. Dzień naprawdę wyjątkowo zły. Taka pogoda to nawet zimą jest dno, bo co Ci po tych 12*C jak i tak leje i wieje. Ale to jest jeden rodzynek w całkiem przyzwoitym czerwcu. Nie ma więc co szczempić ryja na jeden taki dzień bo lepsza ostra patologia przez 1 dzień i dużo ładnych pozostałych dni, niż kilka (naście?) "umiarkowanie" brzydkich dni jak np. w lipcu 2016, który był wprawdzie ciepły ale niemal codziennie lało i było parno.

Lucas wawa | 2017-06-17, 23:17

W kolejnych dniach nadal przyjemne czerwcowe lato?

Prognozy na dalszych ok. 10-15 dni dla Warszawy: - Tmax: mniej więcej połowa dni 20/25°C i druga połowa 25/30°C, - Tmin: przeważnie 12/15°C, okresowo 15/18°C i na krótko ok. 10°C, - 70-80% dni bez opadów i z przewagą pogodnego nieba. Przynajmniej mi trudno na takie zapowiedzi narzekać. Takie lato mogłoby dla mnie trwać i trwać (z krótkimi przerywnikami na niezbyt długie fale upału i umiarkowanie chłodno-deszczowe dni).

jorgi | 2017-06-17, 21:48

Czerwiec 2017

Dzisiaj w Katowicach było maksymalnie ledwo około 13 stopni i jak do tej pory to zdecydowanie najgorszy dzień czerwca. Narazie czerwiec wzbudził na mnie bardzo pozytywne wrażenie, do dzisiaj temperatura maksymalna przeważnie wahała się w przedziale 20-25 stopni, usłonecznienie też całkiem całkiem. Prognozy też raczej nie najgorsze więc nie narzekam, bo zawsze mogło być dużo gorzej.

Lucas wawa | 2017-06-17, 23:08

Odp: Czerwiec 2017

W Warszawie w sobotę notowaliśmy za dnia nieco ponad 20°C, a i czasami pojawiały się przejaśnienia. A przy tym dzisiaj nie spadła ani kropla deszczu. Tak więc i tu się ochłodziło, ale niezbyt mocno i nie na długo. Jutro kolejny pogodny i przyjemnie ciepły dzień:-)

Meteo | 2017-06-17, 21:30

Burze są złe

Wasze argumenty mnie nie przekonują. Możecie sobie lubić co chcecie Panie Tropical i Ciepło. Dodam tylko że na Podlasiu ulewy i burze wielokrotnie powodowały szkody (zalania, połamane drzewa, zerwane dachy, zniszczone uprawy itd.). Taki spokojny deszczowy dzień to brak szkód tylko korzyści. I tak mam rację: burze są bardziej ponure i bardziej szkodliwe od opadów ciągłych. Tak samo jak czas zimowy jest lepszy od letniego. A to że większość woli co innego to nie znaczy że ma rację. Miłej niedzieli.

Ciepło | 2017-06-17, 22:49

Odp: Burze są złe

@Meteo I vice versa. Twoje argumenty o opadach ciągłych również nie przekonują. Jak zwykle odwraczas kota ogonem bo jesteś niereformowalny i bardzo arogancki. Nie muszą burze i przelotne przechodzić na Podlasiu ale w innych regionach kraju owszem. Przeztań o tej "ponurości" podczas burz bo to śmieszne argumenty. Burz są tylko na kilkadziesiąt minut a nie cały dzień. Przed burzami jest zawsze słońce a po burzach rozpogdzenia dzenia i przejaśnienia a taka jesienna pogoda z niskimi chmurami i opadami może się utrzymać nawet tydzień czy więcej. Czas zimowy "lepszy" od letniego? Czyżbyś narzekał na długie dni? Kolejny dowód twojego ponuractwa.

Obserwator | 2017-06-17, 22:52

Odp: Burze są złe

Podaj przynajmniej 3 zalety czasu zimowego. Ja ci podam, że takowy nie ma zalet, a letni je ma (optymalnie by było w półroczu ciepłym mieć UTC + 3h): 1) Przy czasie zimowym miałbyś widno w czerwcu już o 3 w nocy a pierwsze oznaki wschodu byłyby po 2. I po co? Skoro 99% osób wtedy śpi? 2) Wieczorem przy czasie zimowym by było ciemno już bardzo wcześnie. O ile w czerwcu i lipcu zachód byłby w okolicach 19.30 - 20.00, o tyle np początkiem września byłoby to już o patologicznej godzinie 18.15. Czyli człowiek wróci z pracy, zrobi sobie zjeść, zje, odpocznie 30min, wychodzi na dwór, a to już zaczyna się robić ciemno. Cudowna sprawa, serio... 3) Przy czasie zimowym od listopada do stycznia ciemno jest praktycznie przez cały czas jak się idzie do pracy i jak się z niej wraca. Czas letni uratowałby przynajmniej tę godzinę po pracy, a końcem lutego w miarę widno byłoby jeszcze kolo 19. 4) Większe rachunki za prąd dzięki 'cudownemu' czasowi zimowemu 5) Pogorszone samopoczucie przez niedosyt witaminy D. Nie dość, że zimno, to jeszcze ciemno. Jak to ma wpływać pozytywnie na organizm? Teraz proszę bardzo, jakie są zalety czasu zimowego? Tylko uprzedzam, że nie przyjmuję argumentu, że za długo byłoby widno, bo po 1. przy najdłuższych dniach byłoby to ok 22 - 22.30, po 2. komu to przeszkadza, skoro większość osób nie chodzi tak wcześnie spać, a po 3. nawet kiedy chcą iść spać, to w domu przecież istnieje taki wynalazek jak rolety lub zasłony.

Meteo | 2017-06-18, 11:58

Odp: Burze są złe

Obserwator, wiesz co: napiszę tyle: kocham czas zimowy. Dla mnie mógłby być zachód słońca w grudniu o 14.00. Ale osoby dla których najważniejsze jest w życiu spędzanie czasu na zewnątrz nigdy nie zrozumieją domatorów. A z Twoimi argumentami się nie zgadzam.

Ciepło | 2017-06-18, 13:22

Odp: Burze są złe

@Meteo To chyba codziennie ludzie muszą spędzać na zewnątrz 8-9 h jak pracują w terenie i nie tylko. Nikt nie siedzi 24 godziny w domu .

Tomasz krk | 2017-06-17, 21:24

W Hiszpani ogromne upały a u nas pogodowa porażka

Jak tak sobie czytałem powyższy artykuł to aż zrobiło mi się żal, że podczas gdy w Hiszpanii panuje prawdziwe lato to u nas jest taka ogromna zimnica. Dzisiaj było u mnie w najcieplejszej porze dnia zaledwie 14- 15 stopni. Przecież jest to jakaś pogodowa porażka, bo takie temperatury potrafią być z powodzeniem w listopadzie lub marcu. Gdy weźmiemy ekstrema temperatury to temperatury rzędu 14- 15 stopni, czyli takie jakie były dzisiaj u mnie to są możliwe nawet w miesiącach zimowych. Najlepszym tego przykładem jest zima 2015/2016, kiedy przez wszystkie zimowe miesiące, czyli przez: grudzień, styczeń i luty maksymalne temperatury u mnie oscylowały w granicach 15 stopni. Natomiast teraz w czerwcu, czyli w pierwszym miesiącu meteorologicznego lata to jest jakaś drwina pogodowa. Normalnie kicha, a nie lato. Całe szczęście od jutra będzie się systematycznie ocieplać i w pierwszej połowie przyszłego tygodnia zrobi się nam prawdziwie letnia aura. Jest jednak jedno ale. Niestety ocieplenie nie będzie trwałe i w polsatowskiej prognozie pogody widziałem, że druga połowa przyszłego tygodnia przyniesie zdecydowane ochłodzenie. To jest jakaś pogodowa porażka, że jeszcze nie nastąpiło ocieplenie a już w perspektywie prognoz pogody widać kolejne ochłodzenie. W poprzednich komentarzach pisałem, że chciałbym żeby po takiej lodowatej zimie jak ostatnia lato nas wygrzało. Tymczasem dotychczasowa pogoda tego lata zawodzi te nadzieje. Dotychczas był u mnie tylko jeden dzień z upałem tego lata. W związku z tym zaczynam mieć obawy, że tegoroczne lato okaże się nieudane pod względem pogodowym. Ostatnie zimne lato mieliśmy w 1998 roku i intuicyjnie czuję, że tegoroczne lato będzie pierwszym zimnym latem od tego okresu.

Lucas wawa | 2017-06-18, 00:13

Odp: W Hiszpani ogromne upały a u nas pogodowa porażka

"Ostatnie zimne lato mieliśmy w 1998 roku i intuicyjnie czuję, że tegoroczne lato będzie pierwszym zimnym latem od tego okresu." >>> A pamiętasz np. czerwiec 2004 r.? Bo z tego wpisu wnioskuję, że nie... (piszę na razie tylko o czerwcu, bo dopiero mamy 17.06).

lekki | 2017-06-17, 19:42

w Polsce upały w lipcu?

Niewiele wskazuje że Polskę jeszcze w czerwcu czekała jakaś fala upałów. Niby prognozy pokazują jednodniowe upały lokalnie, ale nie wiadomo czy to się sprawdzi. Wszystko jest jeszcze jednak możliwe i pod koniec miesiąca może być ponad 30 w większości kraju, ale wątpię. Myślę że nastąpi to w lipcu. Nawiązując do rekordowych upałów przypomnę że w Polsce mieliśmy w sierpniu 2015 rekordowo wysokie temperatury 38-39 stopni, ale podobna sytuacja miała miejsce sierpniu 2013 i wcześniej na samym początku sierpnia 1994 oraz w sierpniu 1992. Za każdym razem temperatura ociera się o 39 stopni. Wg mnie rekordowe temperatury dopiero nas czekają i nastąpi to raczej w lipcu a nie w sierpniu. Ostatnimi czasy apogeum upałów następują w sierpniu a nie w lipcu, ale wynika to z okoliczności a nie z potencjału. w 1959 roku w lipcu podczas krótkiej fali upałów w połowie miesiąca temperatura przekroczyła 38 stopni. Gdybyśmy mieli wielodniowe albo nawet 2 tygodniową falę upałów w lipcu mógłbym się założyć że temperatura byłaby w stanie przekroczyć 40 stopni tylko powinno być to powietrze zwrotnikowe suche (kontynentalne) jak w sierpniu 2015 czy 1992 a nie dość wilgotne i głównie morskie jak w lipcu 2006 roku. Potencjał lipca pod tym względem oceniam na ok. 0.5 do 1 stopnia wyższy niż w sierpniu

Lucas wawa | 2017-06-17, 21:53

Odp: w Polsce upały w lipcu?

Na pewno przekroczenia 30°C (a nawet 35°C) będą wyraźnie częstsze, niż "ocieranie się" o rekordy rzędu 40°C [to mniej więcej tak jak porównywanie zimą spadków poniżej -15°C (-20°C) i poniżej -30°C]. Pierwsze przekroczenia progu 30°C w skali więcej niż lokalnej przewiduję już w 3. dekadzie czerwca, albo najpóźniej w 1. dekadzie lipca.

Marek | 2017-06-17, 19:17

Upały są szkodliwe

Bardzo dobra pogoda do pracy i odpoczynku. Zrozumcie, że dużo ludzi pracuje w soboty i nie ma urlopu w miesiące wakacyjne, a praca w upale jest ciężka. Wszystkim miłośnikom upału proponuję wyjazd do Europy południowej lub wręcz Afryki. Polska jest krajem w rejonie północnym Europy i upały u nas nie są normą.

Ciepło | 2017-06-17, 19:36

Odp: Upały są szkodliwe

@Marek Coś ci się pomyliło. Polska leży w Europie środkowo-wschodniej, a nie północnej. Posil się tym swoim jesiennym chłodem, bo od jutra już będzie cieplej, a poniedziałek i wtorek temperatura dobije do 30 stopni. :D

Tropical Guy | 2017-06-17, 19:36

Odp: Upały są szkodliwe

"Zrozumcie, że dużo ludzi pracuje w soboty i nie ma urlopu w miesiące wakacyjne, a praca w upale jest ciężka" Praca na mrozie jest jeszcze cięższa niż przy 40*C. Praca w temp. 0 do 5 to też tragedia. Poza tym tam mało kto w ciągu tych upałów pracuje. W biurach mają klimę a pod gołym niebem sjestę.

jasiek | 2017-06-17, 19:39

Odp: Upały są szkodliwe

W arcymroźnej Jakucji praktycznie każdego roku pojawiają się w lecie temperatury powyżej +30 stopni, a Ty piszesz, ze u nas upały nie są normą o tej porze roku. Szkoda słów.

Veldrin | 2017-06-17, 20:48

Odp: Upały są szkodliwe

Nie ma to jak Polskę kopnąć na północ Europy :) Zimnolubni mają swoje preferencje, ok, rozumiem - ale zakłamywanie rzeczywistości jest trochę niepoważne. Niedługo Polskę pod koło podbiegunowe poślecie jak tak dalej pójdzie.

Obserwator | 2017-06-17, 22:53

Odp: Upały są szkodliwe

Upały w lecie są dużo mniejszą anomalią niż dzisiejsze patologiczne 13*C, albo 15*C w lipcu.

Ciepło | 2017-06-18, 01:03

Odp: Upały są szkodliwe

@Obserwator Oczywiście, że temperatury ok 15 stopni to znacznie większa anomalia w lecie niż upały

Lucas wawa | 2017-06-18, 07:39

Odp: Upały są szkodliwe

Jeżeli średnia Tmax jest rzędu 22,5°C (jak obecnie w wielu miejscach kraju), to podobną anomalią są temperatury za dnia rzędu 30°C i 15°C.

Fan klimatów kontynentalnych | 2017-06-18, 10:46

Odp: Upały są szkodliwe

Latem 45 stopniowy upał w Polsce byłby bardziej normalny niż temperatury 15 stopni i poniżej. Jest lato i niech grzeje. Na budowie lepiej się pracuje w gorącą pogodę niż w chłodną, bo cień zawsze się znajdzie a przy chłodnej pogodzie dłonie szybko grabieją.

Lukasz160391 | 2017-06-17, 19:04

Upały za tydzien dotrą także do Polski?

Prognozy GFS są coraz “gorętsze” – teraz 40 stopni jest w Hiszpanii, za tydzień tyle będzie we Francji, a później na Bałkanach. Co ciekawe upalne powietrze dotrze także do nas, w następny weekend może być u nas 30 stopni.

Lukasz160391 | 2017-06-17, 19:26

Odp: Upały za tydzien dotrą także do Polski?

Ta sama wieczorna aktualizacja (12z) prognozuje 36-37 stopni na zachodzie Polski 1 lipca, tyle że to jest jeszcze fus. Dla mnie temperatury przekraczające 35 stopni są już lekką przesadą. Lubię upały lekko ponad 30 stopni pod warunkiem jeśli są w wersji suchej i nie trwają za długo. Najbardziej latem lubię temperatury z przedziału 25-29 stopni

jasiek | 2017-06-17, 19:33

Odp: Upały za tydzien dotrą także do Polski?

No tak, +30 stopni w pierwszych dniach astronomicznego lata to rzeczywiście niespotykana anomalia, a poważnie mówiąc, to takie temperatury pojawiały się nie jeden raz w maju, a co dopiero w czerwcu.

jasiek | 2017-06-17, 19:33

Odp: Upały za tydzien dotrą także do Polski?

No tak, +30 stopni w pierwszych dniach astronomicznego lata to rzeczywiście niespotykana anomalia, a poważnie mówiąc, to takie temperatury pojawiały się nie jeden raz w maju, a co dopiero w czerwcu.

Lucas wawa | 2017-06-17, 21:47

Odp: Upały za tydzien dotrą także do Polski?

Dni 18-20.06 w części kraju gorące. A kolejne ocieplenie (po ochłodzeniu 21.06) przeczuwam, że przyniesie już dni upalne w skali większej, niż lokalnej. Rezerwuar dużego ciepła na S kontynentu coraz wyraźniejszy – wystarczy choć nieznaczna adwekcja z SW/S/SE i więcej niż 2-3 dni pogodniejsze…

Meteo | 2017-06-17, 17:55

Odnośnie burzy

Dziękuję za komentarze. Spodziewałem się takich odpowiedzi. No cóż, można się różnić. Ja tam od burzy 100 razy bardziej wolę ciągły deszcz czy mżawkę. Ale oczywiście najbardziej lubię słoneczną pogodę. A grunt to być sobą. A od jutra ciepłe słoneczne lato. Będziecie zadowoleni.

Ciepło | 2017-06-17, 21:22

Odp: Odnośnie burzy

No widz zostałeś rozgromiony. Hahaha