16 czerwca 2017, 09:26

Kąpiel w morzu lub jeziorach? Sprawdź, które są najcieplejsze

Na bałtyckich plażach pojawili się pierwsi plażowicze, którzy chcą zażyć kąpieli słonecznej jeszcze przed najazdem urlopowiczów. Jednak czy woda w morzu jest już na tyle ciepła, aby można się w niej było trochę popluskać? A może cieplejsza jest w jeziorach?

Nie ma się co oszukiwać, woda w Bałtyku nawet, gdy jest najcieplejsza w sezonie, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie ma się co równać z ciepłymi wodami w popularnych kurortach południowej Europy.

Nic dziwnego, bo w szczycie lata temperatura wody wynosi przeważnie między 15 a 20 stopni, a więc jest średnio o 10 stopni niższa od tej mierzonej u wybrzeży Hiszpanii, Włoch czy Grecji. W dodatku woda tam ogrzewa się nawet na kilka metrów w głąb, a nie jak w Bałtyku, tylko w swej warstwie powierzchniowej.

Nasze morze nie będzie tak gorące, jak Morze Śródziemne, chyba, że temperatury powietrza przez wiele dni będą przekraczać 30 stopni i woda zdąży się ocieplić, na co raczej nie mamy co liczyć jeszcze długo. Pozostaje nam krótkie orzeźwiające popluskanie się, aniżeli dłuższa kąpiel.

W ostatnich sezonach wakacyjnych woda w Bałtyku była cieplejsza niż zwykle, właśnie za sprawą podwyższonych temperatur powietrza. Zdarzyło się, że w niemal stojącej wodzie Zatoki Puckiej dochodziła do 25 stopni.

Obecnie wszystko wróciło do normy i temperatura warstwy powierzchniowej oscyluje w granicach normy wieloletniej. To oznacza, że woda jest po prostu zimna i raczej nie nadaje się do kąpieli, o ile nie jesteśmy morsami.

Jak wynika z dzisiejszych (16.06) porannych pomiarów IMGW-PIB, woda u wybrzeży polskich miejscowości ma przeważnie od 15 do 18 stopni. Najcieplejsza jest w Zatoce Puckiej, a najzimniejsza u wybrzeży miasta Hel.

Jeziora zwykle są cieplejsze, a im mniejsze i płytsze jezioro lub staw, tym jego temperatura jest wyższa. W większości jezior woda ma od 17 do 20 stopni. Jezioro Mikołajskie i Mamry ogrzane są do 17 stopni, Drawsko i Śniardwy do 19 stopni, a w Nidzkie do 20 stopni.

Zdarzają się jednak wyjątki. Na przykład jeziora Hańcza i Łebsko mają tylko 15 stopni, a jeziora Gopło i Niesłysz aż 21 stopni. Niech nikomu nie przyjdzie do głowy kąpiel w Morskim Oku w Tatrach, bo woda ma zaledwie 11 stopni. Pamiętajcie, aby nie wchodzić do wody po długotrwałym przebywaniu w pełnym Słońcu, z ogrzanym ciałem, bo grożą nam szok termiczny i skurcze, które mogą doprowadzić do utonięcia.

>>> Sprawdź prognozę na 2 tygodnie dla plażowiczów

W najbliższych 2 tygodniach nie spodziewamy się większych fal upałów, dlatego szansa, że woda zdecydowanie się ogrzeje, nie jest duża. Przynajmniej do początku lipca temperatura powierzchni Bałtyku będzie się wahać między 17 a 20 stopni, więc woda wciąż będzie dość zimna.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

zmarzluch | 2017-06-17, 15:16

Zero kąpieli

W Polsce nie ma "najcieplejszych" zbiorników wodnych. Są tylko najmniej zimne.

alewis27 | 2017-06-16, 13:22

zimna woda

Pamiętam wczasy w Juracie, 2004 rok, zimne lato (JEDEN dzień powyżej 20*C, reszta poniżej). Temperatura wody w morzu: 14, czasami 14.5*C. Zimna jak cholera, prawie nikt się nie kąpie. Ale ja musiałem, 14-letni himen pełen hormonów i niezbyt mądrych pomysłów udawałem ze jest ciepła i przyjemna :D Późniejsze wczasy na szczęście nie kazały mi się kąpać w takiej lodówce. W lipcu 2006 w Darłówku było 19-20*C w morzu. Do tego wiatr wiał często znad rozpalonego upałami lądu, to morze było jak jezioro, zero fal. Trochę lipa bo lubię się bujać na wysokich falach. Podobnie musiało być w sierpniu 2015, też była pełna lampa i 30 stopni codziennie.

ZIELAK | 2017-06-16, 19:12

Odp: zimna woda

Zimne morze w darłówku to było 3 czy 4 lata temu na zewnątrz 30 *C a w morzu 10*C