3 czerwca 2017, 07:27

Trawy pylą na potęgę. Alergicy nie mają chwili wytchnienia

Najwięcej alergików w naszym kraju jest uczulonych na pyłki traw, dlatego jest to najtrudniejszy okres w całym roku. Sprawdźmy w których regionach Polski alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie i czy pogoda będzie im sprzyjać.

Trawy weszły właśnie w okres swojego maksymalnego pylenia na tle całego roku. Aż do końca pierwszej dekady lipca stężenie pyłku traw w powietrzu będzie bardzo wysokie, zwłaszcza na terenach miejskich i podmiejskich.

Im pogodniejsza, suchsza i cieplejsza jest pogoda, tym większe jest zagrożenie, że pyłki zaczną wywoływać reakcje alergiczne. Najmniej pyłków w powietrzu jest podczas deszczowej aury.

Pamiętajmy, aby udawać się do parku na spacer nie później niż 30-60 minut po opadach deszczu, ponieważ wtedy pyłków jest zdecydowanie najmniej. Po godzinie od kresu opadów pyłków znów zaczyna przybywać.

>>> Sprawdź pogodę dla alergików

Jeśli więc mamy taką możliwość i nie obawiamy się deszczu, to warto wziąć parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy i udać się na spacer podczas opadów. Alergicy mogą wtedy przebywać wśród traw i nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Najlepszą porą na spacery lub jakąkolwiek aktywność poza domem dla uczulonych na pyłki traw jest przedpołudnie i noc, zwłaszcza podczas opadów i krótko po nich. Natomiast najgorzej jest o poranku i między popołudniem a wieczorem, kiedy pyłków jest najwięcej, powietrze najbardziej suche, a temperatura najwyższa.

Trawa jest najczęściej uczulającą rośliną w naszym kraju, ale to wcale nie znaczy, że tylko nią alergicy powinni się przejmować. Obecnie obserwujemy wysokie pylenie babki, szczawiu i pokrzywy oraz zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz