27 maja 2017, 08:15

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.


Mniszek lekarski, nazywany potocznie dmuchawcem. Fot. TwojaPogoda.pl

Żółte mniszki lekarskie, w okresie wydawania owoców nazywane przez nas potocznie dmuchawcami, były wraz z łopianem i słonecznikami, magnoliami, rutowatymi (łącznie z cytrusami), dereniami i astrowatymi, przez kilka lat obserwowane przez naukowców z Uniwersytetu Humboldta w Niemczech.

Prześledzili oni wpływ temperatury powietrza na te rośliny. Wówczas okazało się, że podczas upałów wydzielają substancje chemiczne, które zwiększają zawartość ozonu przy powierzchni ziemi nawet o 60 procent. W przypadku temperatur zbliżonych do normy wieloletniej, produkcja ozonu jest dużo mniejsza i waha się między 6 a 20 procent.

Rośliny przy bardzo wysokich temperaturach emitują izopren, monoterpeny i seskwiterpeny, które wchodzą w reakcję z tlenkami azotu. Powstaje wówczas tzw. ozon przygruntowy, który jest bardzo niebezpieczny dla człowieka i roślin.


Słoneczniki. Fot. TwojaPogoda.pl

Wnikając do organizmu ludzkiego powoduje zwiększone zagrożenie udarami, zwałami i atakami astmy, a także szkodzi spojówkom ocznym i powoduje opóźnienie rozwoju u dzieci.

Ozon przygruntowy jest produkowany nie tylko przez rośliny, poddane silnemu stresowi cieplnemu, lecz również przez człowieka, a dokładniej przez silniki samochodowe.

Tworzy się on w ciepłej porze roku z tlenków azotu i lotnych węglowodorów, pod wpływem bezwietrznej aury, silnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury powietrza, zwłaszcza w godzinach popołudniowych w dużych miastach, w pobliżu arterii komunikacyjnych.


Magnolie. Fot. TwojaPogoda.pl

Ratunkiem może być ograniczenie ruchu drogowego. Wówczas nie tylko oczyścimy powietrze, lecz również sprawimy, że tlenki azotu z silników samochodowych nie będą wchodzić w reakcję z ozonem produkowanym przez mniszki czy słoneczniki, dodatkowo nasilającym zanieczyszczenie powietrza. Jest o co walczyć, bo szacuje się, że ozon przygruntowy corocznie zabija na całym świecie aż 375 tysięcy osób.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Darek Wuk | 2017-05-28, 08:41

mniszków wszędzie pełno

Chyba najbardziej inwazyjna roślina która urośnie wszędzie i zawsze. Wegetuje przy niskich temperaturach. Pełno tego dziadostwa na nieużytkach, przy drogach czy łąkach. Na trawnikach jest zmorą działkowców z którą bez chemii trudno sobie poradzić. Chwast znosi koszenie bez problemu a korzenie mogą sięgać ponad pół metra w głąb ziemi co powoduje że nawet jak go mechanicznie usuniemy to po jakimś czasie z pozostałości po korzeniach odrośnie nie jeden a kilka mniszków.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-05-28, 10:40

Odp: mniszków wszędzie pełno

E tam, są znacznie bardziej inwazyjne rośliny, a poza tym nie pisz tak o nim bo to zarąbisty pożytek dla pszczół i nadaje łąkom niesamowitego charakteru gdy masowo kwitnie.

vespa crabro | 2017-05-27, 15:21

SZKODA SLOW

Czyzby kolejna bajeczka lewackich pseudonaukowcow? Ludzie pomalu orientuja sie, ze antropogeniczne ocieplenie klimatu to bzdura majaca na celu utapianie ciezkich pieniedzy w kieszeniach sterow swiata, to trzeba wymyslic nowa bajke? Zal. A co do ocieplenia klimatu to istnieje ono, ale jest cyklem naturalnym. A na nieistniejacej walce z "antropogenicznym" globalnym ociepleniem zarabia sie ciezkie miliardy.

indlvarn | 2017-05-27, 19:07

Odp: SZKODA SLOW

Kłania się czytanie ze zrozumieniem, ten artykuł nie jest o ociepleniu klimatu, tylko o substancjach wydzielanych przez rośliny, które w reakcji z tlenkiem azotu tworzą ozon.

Paweł | 2017-05-27, 09:16

A sosny?

O ile pamiętam to to samo się dzieje w lasach sosnowych podczas upałów. Czyż nie tak?