19 maja 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Piątek, 19.05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:50
19.05.2017
    Wielki Wóz nad naszymi głowami

Pogodna noc sprzyja podziwianiu rozgwieżdżonego nieba. Gdy spojrzycie w zenit, ujrzycie taki oto wspaniały widok Wielkiej Niedźwiedzicy, nazywanej potocznie Wielkim Wozem.

21:01
19.05.2017
    Uroki kończącego się dnia

@Paweł i @Gosia uwiecznili o zachodzie Słońca nad Małopolską niecodziennie wyglądające chmury pierzaste, które ułożyły się w coś na kształt grzebienia.


Chmury pierzaste o zachodzie Słońca w Skawinie k. Krakowa w woj.małopolskim. Fot. Gosia.


Chmury pierzaste o zachodzie Słońca w Kalwarii Zebrzydowskiej w woj.małopolskim. Fot. Paweł.

A tak wyglądał koniec dnia nad jednym z niewielkich jezior na Kujawach:


​Zachód Słońca w Radzimie w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Danek.

20:03
19.05.2017
    Australijczycy cieszą się z ulew

Pozasezonowe ulewy nawiedziły północno-wschodnią Australię i zostały przyjęte przez mieszkańców z otwartymi ramionami z powodu dramatycznej suszy. W ciągu zaledwie 72 godzin spadło nawet 240 mm deszczu. Dla porównania tyle deszczu spada na Warszawę przez pół roku. Ulewy spowodowały podtopienia, ale przede wszystkim zaczęły wreszcie napełniać zbiorniki retencyjne, które są głównym źródłem wody pitnej dla tysięcy mieszkańców.

19:22
19.05.2017
    Gwałtowne burze nad Niemcami

W Niemczech kończy się upalna pogoda. Dzisiaj po południu w Poczdamie termometry pokazały 31 stopni. Teraz u naszego sąsiada szaleją burze i to z prawdziwego zdarzenia, o czym świadczy aktualne zdjęcie satelitarne. Nad środkowymi Niemcami widoczna jest olbrzymia komórka burzowa rzucająca cień, która przynosi ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. Doszło do licznych podtopień, są pozrywane dachy i połamane drzewa. W nocy burze dotrą do zachodnich krańców Polski, ale na dobre wkroczą nad nasz kraj dopiero jutro, przynosząc na zachodzie duże ochłodzenie, nawet o 15 stopni.


Zdjęcie satelitarne w dniu 19 maja 2017 o godzinie 19:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

19:10
19.05.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

W nocy miejscami na krańcach południowych i zachodnich może przelotnie popadać i zagrzmieć. Termometry pokażą minimalnie od 11 stopni na wschodzie do 14 stopni na południowym zachodzie.

18:33
19.05.2017
    Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Na przeważającym obszarze kraju w lasach panuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Lasy Państwowe uprzedzają, że gdy wybierzemy się w weekend na wycieczkę po lesie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ponad 90 procent pożarów jest zaprószanych przez człowieka, a dokładniej przez jego nieostrożność i umyślne działanie. Mniej wysuszona jest ściółka na południu i północnym zachodzie kraju, gdzie zagrożenie pożarowe jest średnie i małe. Dotychczas z powodu mokrej i chłodnej aury zagrożenie pożarami było niewielkie. Dlatego też od początku roku wybuchło niecałe 300 pożarów, trawiąc powierzchnię prawie 80 hektarów, aż 3-krotnie mniejszą niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

17:45
19.05.2017
    30 stopni w cieniu w Słubicach

I pomyśleć, że jeszcze tydzień temu popołudniami temperatura ledwie przekraczała zero, a rano mieliśmy solidne przymrozki. Dzisiaj panuje zupełnie odmienna aura. Jest bardzo ciepło, a nawet gorąco. Przy bezchmurnym niebie odnotowano w cieniu 30 stopni... Zobacz cały artykuł

16:25
19.05.2017
    Bieszczady. Poza cywilizacją

W samym sercu Bieszczadów krajobrazy przypominają zupełnie inny kontynent. Możemy się poczuć, jakby nie obowiązywał nas czas, poza wszelką cywilizacją. Zobaczcie, jak pięknie tam jest:

15:44
19.05.2017
    Początek dnia na Ziemi Łódzkiej

Tak wyglądał dzisiejszy wschód Słońca na Ziemi Łódzkiej, w obiektywie @Przemysława.


Wschód Słońca w Brzeźnicy w woj. łódzkim. Fot. Przemysław.

15:12
19.05.2017
    Piękne zdjęcia polskich lasów

Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych przy nastrojowej muzyce i w rewelacyjnej jakości 4K.

14:30
19.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Utrzymuje się przepiękna, słoneczna, przeważnie bezchmurna pogoda. Jedynie miejscami nad Karpatami pojawiają się niegroźne obłoki kłębiaste. Wiatr wieje z południowego wschodu w porywach do 30-40 km/h, przynosząc trochę ochłody. Temperatura jeszcze rośnie i wynosi od 22 stopni na Lubelszczyźnie do 29 stopni przy granicy z Niemcami, oczywiście w cieniu.

13:50
19.05.2017
    Wielka ulewa nad greckimi wyspami

Wyjeżdżacie na upragnione wakacje na jedną z greckich wysp, a tu spotyka Was coś takiego. Tak wyglądały wczoraj ulice wyspy Kalimnos na archipelagu Dodekanezu po potężnej ulewie.


Fot. Facebook / MeteoEU.

13:04
19.05.2017
    "Wyjątkowo zimny maj" z 1991 roku

Z pewnością każdy pamięta śpiewany przez niezapomnianą Korę utwór "Wyjątkowo zimny maj". Maanam stworzył go w 1991 roku, zaledwie dwa miesiące po jednym z najzimniejszych majów w powojennej historii. Jak bardzo zimno było? Porównajmy... Zobacz cały artykuł


Majowy śnieg w Wielkopolsce. Fot. Ewelina.

12:19
19.05.2017
    Zagadkowe wzory na wodach jeziora

Satelita Landsat-8 uwiecznił dziwaczne wzory ciągnące się po powierzchni bezodpływowego jeziora Kara Bogaz Goł, dawnej zatoki Morza Kaspijskiego, u brzegów Turkmenistanu. Skąd się one wzięły? Według naukowców to najprawdopodobniej skutek mieszających się ze sobą wód o różnej temperaturze. Woda z płycizn jest zdecydowanie cieplejsza od tej znajdującej się w głębi jeziora, stąd ma inną gęstość, inne mikroorganizmy w niej żyją, ma też nieco inny kolor. W miejscach ścierania się tych zróżnicowanych wód rozkładający się plankton wydziela oleje i surfaktanty, które powodują, że woda traci swoje napięcie powierzchniowe, a to przy silnym wietrze sprzyja tworzeniu się gęstej piany. To właśnie ona tworzy te misterne wzory. Tego fascynującego zjawiska z powierzchni wody nie ujrzymy, ale dzięki satelicie już owszem.


Fot. NASA / Landsat-8.

11:25
19.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chmury widoczne są na błękitnym niebie tylko nad Bieszczadami. Promienie słoneczne intensywnie nagrzewają powierzchnię ziemi, a temperatura szybko rośnie. W tej chwili na termometrach jest od 21 stopni na wschodzie do 26 stopni na zachodzie kraju. Wiatr wieje z południowego wschodu w porywach do 30-40 km/h i niesie nieco ochłody.


Zdjęcie satelitarne w dniu 19 maja 2017 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

11:06
19.05.2017
    Polacy budują łódź napędzaną Słońcem

Polscy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują łódź napędzaną energią słoneczną. Solar Boat powstaje w ramach projektu zainicjowanego przez koło naukowe Eko-Energia oraz Akademicki Klub Żeglarski. Celem jest budowa w pełni ekologicznej łodzi, która weźmie udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych w Monako. Projektem zainteresowała się... Zobacz cały artykuł

10:17
19.05.2017
    "Palec Boży" nad Meksykiem

Poniższy filmik nagrany przedwczoraj w San Diego Linares w Meksyku uświadamia nam, że żywioł może nas nawiedzić w chwili, gdy najmniej się tego spodziewamy. Potężne tornado niemal nie ruszało się z miejsca, przy tym rujnując nawet murowane budynki, wyrywając z korzeniami drzewa i przewracając słupy energetyczne. Wystarczyło kilkadziesiąt sekund, aby krajobrazy zmieniły się nie do poznania, jakby doszło do bombardowania. Dlaczego ciemny lej zrujnował jedne domy, a inne oszczędził? Mieszkańcy mówią, że to palec Boży, a jego wyroki są niezbadane.

09:40
19.05.2017
    Powodzie roztopowe w Rosji

Aleksander Frołow, szef rosyjskiej służby hydrologiczno-meteorologicznej Roshydromet, jeszcze pod koniec marca ostrzegł, że nadzwyczaj ciepły początek wiosny w Rosji może się skończyć powodzią stulecia. Wszystkiemu winne są roztopy, które zazwyczaj są rozłożone w czasie na kilka wiosennych tygodni. Pierwsze ich skutki są już widoczne nad brzegami rzeki Iszym w obwodzie tiumeńskim w środkowo-południowej części Rosji. Pod wodą znalazło się 4 tysiące domów w mieście Iszym oraz okolicach. Władze otworzyły 12 centrów ewakuacyjnych, gdzie bezpieczne schronienie znalazło już ponad 2 tysiące mieszkańców.

09:11
19.05.2017
    Nowy ranking zabójczych żywiołów

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała listę najbardziej śmiercionośnych zjawisk atmosferycznych, od cyklonów tropikalnych przez tornada i błyskawice aż po gradobicia. Gdzie i kiedy one wystąpiły i ile ofiar mają na swoim koncie?... Zobacz cały artykuł


Fot. Pixabay.com / ractapopulous.

08:28
19.05.2017
    Wschodzący Księżyc w ostatniej kwadrze

@Andrzej dzisiaj przed świtem uwiecznił wschodzący Księżyc w ostatniej kwadrze.


Wschód Księżyca w Lublinie. Fot. Andrzej.

08:15
19.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

O piątkowym poranku niczego złego powiedzieć nie można, bo jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie, a do tego ciepło. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 12 stopni na południowym wschodzie do 18 stopni miejscami na zachodzie kraju.

07:35
19.05.2017
    Co działo się na niebie nad stolicą?

Co działo się na niebie nad Warszawą w ciągu ostatniego tygodnia? Zobaczcie fantastyczne chmury, które bez przerwy zmieniały kolory i kształty, a wszystko to na przyspieszonym filmie.

07:12
19.05.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie powoli spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1011 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz