12 maja 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Piątek, 12.05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:10
12.05.2017
    Droga Mleczna nad Tatrami

Droga Mleczna mknie nad Tatrami i położonym u ich stóp rozświetlonym Poroninem.

22:31
12.05.2017
    Trąba pyłowa szalała w Krakowie

Wczoraj w Krakowie na terenie budowy pojawiła się okazała trąba pyłowa. Zawirowanie zaczęło unosić tony pyłu i piasku na wysokość kilkudziesięciu metrów. Do podobnego zdarzenia doszło w kwietniu 2008 roku na skrzyżowaniu al. Krasińskiego i ul. Kościuszki. Trąba pyłowa powstaje zazwyczaj w pogodny, bezwietrzny dzień, gdy promienie słoneczne intensywnie ogrzewają powierzchnię ziemi. W momencie, gdy nad ogrzany grunt nagle napływa dużo chłodniejsze powietrze, dochodzi do intensywnej konwekcji, a więc oddawania ciepła przez grunt atmosferze. Zaczyna się formować kolumna ciepłego powietrza, a wraz z nią tworzy się niewielki ośrodek niżowy, które wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Gdy masa jest przenoszona bliżej ośrodka rotacji to zachowany zostaje moment pędu, co nasila zjawisko... Dowiedz się więcej


Fot. Tomasz Anysz / Marcin Jednaki / Severe Weather Europe / Facebook.

21:23
12.05.2017
    Na wybrzeżu najcieplej od 1,5 miesiąca

Z każdym dniem jest coraz cieplej, ale nie wszędzie temperatura była dzisiaj przyjemna. Najzimniej było na wyspach Uznam i Wolin oraz na przeciwległym krańcu Polski, a więc na Podkarpaciu, gdzie termometry pokazały 12 stopni. Najbardziej ocieplenie odczuli mieszkańcy Śląska i Ziemi Lubuskiej, gdzie odnotowano nawet 24 stopnie w Słubicach. Z kolei na wybrzeżu było najcieplej od 1,5 miesiąca, zaś nieco dalej od plaż, np. w Koszalinie, od miesiąca.

20:15
12.05.2017
    Rosjanie badają atmosferę Słońca

Grupa rosyjskich astronomów opublikowała właśnie artykuł, w którym pojawiają się wyniki pierwszych obserwacji poczynionych z pomocą urządzenia zwanego Siberian Radioheliograph (SRH), które pozwolić ma nam na dużo lepsze poznanie atmosfery Słońca... Zobacz cały artykuł

19:06
12.05.2017
    Co się dzisiaj działo na niebie?

Piątek, zielona trawka, niebieskie niebo, a na nim białe kłębki - czegoż chcieć więcej?!

18:42
12.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zdjęciu satelitarnym widoczne są niegroźne chmury kłębiaste Cumulus i pierzaste Cirrus. Wyjątkiem są regiony południowe, gdzie piętrzą się chmury burzowe Cumulonimbus, które przynoszą pioruny, ale również ulewy, a nawet gradobicia i porywiste wiatry.


Zdjęcie satelitarne w dniu 12 maja 2017 o godzinie 18:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

18:03
12.05.2017
    Tysiąc nowych drzewek każdej minuty

Lasy Państwowe każdego roku sadzą pół miliona drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w Polsce wynosi obecnie 30 procent, a tuż po drugiej wojnie światowej wynosiła niespełna 21 procent. Pod względem powierzchni lasów (9 tysięcy hektarów) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2,5 miliona metrów sześciennych) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tysiącach hektarów. W miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się około 13 młodych... Dowiedz się więcej

17:12
12.05.2017
    Historyczne powodzie w Ameryce Płn.

Amerykańskie stany Missouri i Arkansas oraz kanadyjska prowincja Quebec nawiedzone zostały przez największe powodzie w swojej historii. Poziom wody w rzekach przekraczał miejscami 9 metrów. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości. Ewakuowano tysiące ludzi. Na pomoc mieszkańcom, po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej, ruszyło wojsko.

16:00
12.05.2017
    Do których krajów lepiej nie jechać?

Niebawem rozpocznie się okres wakacyjnych wyjazdów. Zanim wyruszycie do kraju, którego dobrze nie znacie, zasięgnijcie o nim informacji na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), gdzie znajdziecie najbardziej aktualne ostrzeżenia dla poszczególnych krajów. W ostatnim czasie do listy niebezpiecznych miejsc dołączonych zostało 5 państw... Dowiedz się więcej


Fot. Pixabay.com / Unsplash.

15:30
12.05.2017
    Zagadkowe różowe jezioro w Australii

U wybrzeży południowo-zachodniej Australii znajduje się wyspa Middle, która znana jest z tego, że znajduje się tam jezioro Hillier o niezwykłej barwie wody. Mimo, że odwiedza się ją już od ponad 200 lat, to jednak zagadka jasno różowej wody w jeziorze dotąd nie została wyjaśniona. Zmieniło się to, gdy naukowcy pobrali próbki wody i dokładnie przebadali je w laboratorium. Wtedy okazało się, że jezioro jest równie słone, co Morze Martwe. To niesprzyjające dla większości fauny i flory środowisko zamieszkują jednak glony, które chroniąc się przed intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym wytwarzają karotenoid, a więc barwnik, który zabarwia wodę na nietypowy różowy kolor. Świetnie widoczne jest to na poniższym filmie... Zobacz zdjęcie satelitarne

14:18
12.05.2017
    Tak się przygotowuje skały wspinaczkowe

Miejscowość Chulilla (zobacz zdjęcie) w Walencji oferuje najlepsze skały wspinaczkowe w całej Hiszpanii. Pedro Pons, który przygotowuje ściany na tegoroczny sezon wspinaczkowy, udrażnia szlak powodując obryw skalny. Zobaczcie to spektakularne zjawisko.

13:44
12.05.2017
    Największe wymrożenie winnic od 26 lat

Nadzwyczaj późne przymrozki, które nawiedziły wiele regionów Europy, będą dla rolników niezwykle kosztowne. W Szampanii, Bordeaux i Burgundii, a więc we francuskich regionach słynących z dobrej klasy win, spowodowały największe wymrożenie winnic od 26 lat. Straty wahają się od 20 do nawet 100 procent. Koszty kataklizmu mogą przekraczać 2 miliardy euro. Nie pomogło rozpalanie ognisk i ustawianie specjalnych gazowych grzejników.


Fot. Pixabay.com / jill111.

12:21
12.05.2017
    Dmuchawce mogą nas uczulić?

Mniszek lekarski nazywany jest potocznie dmuchawcem, ponieważ w okresie owocowania wystarczy dmuchnąć, aby nasiona rozniosły się na duże odległości. Jest to roślina wiatropylna i bardzo pospolita, która uznawana jest za znakomity lek na wiele przypadłości. Jednak może też powodować alergię wziewną. Dostanie się pyłku do dróg oddechowych może się skończyć katarem, kaszlem i drapaniem gardła. Mniszki zwie się też mleczami, ponieważ produkują w łodygach mleczko, które przy kontakcie ze skórą może spowodować miejscowe uczulenie w postaci wysypki. Trudno jednak uchronić się przed mniszkiem, gdy mamy taki dni jak obecnie, czyli wietrzne, które sprawiają, że pyłki unoszą się całymi chmarami.

11:03
12.05.2017
    W 2020 roku na Marsa polecą...

SpaceX poważnie myśli o pierwszym locie na Marsa, a także o załogowych misjach, budowie tam baz, kolonii i ostatecznie przemienieniu tej planety w drugą Ziemię. Ostatnio usłyszeliśmy, że plany te nieco się opóźnią, a to ze względu na zmienię priorytetów firmy i problemy z rakietami. Teraz dowiadujemy się, że w 2020 roku na Czerwoną Planetę mogą polecieć... Zobacz cały artykuł

10:25
12.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju utrzymuje się słoneczna, bezchmurna pogoda. Chmurzy się nad północnym i wschodnim Mazowszem, a także na południu kraju, gdzie pada deszcz, chwilami intensywnie. W Bieszczadach towarzyszą mu słabe burze. Z biegiem godzin strefa opadów i burz rozszerzy się na całe południe. Na pozostałym obszarze będzie sucho i pogodnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Temperatura błyskawicznie rośnie i wynosi już od 10-11 stopni na północy do 20 stopni na południowym zachodzie.


Zdjęcie satelitarne w dniu 12 maja 2017 o godzinie 10:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

09:39
12.05.2017
    Gdzie dzisiaj mogą przejść burze?

Dzisiaj w południowej części kraju mogą przejść słabe burze. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i wiatrem do 80 km/h.

09:13
12.05.2017
    Najbardziej mgliste miejsce świata

Mgła jest zjawiskiem stwarzającym atmosferę tajemniczości, zagrożenia i strachu, dlatego bywa idealnym tłem dla horrorów. Które miejsca na świecie przez większość dni w roku są zatopione w białej zasłonie? Odkryjcie rekordowe oblicze tego zjawiska... Zobacz cały artykuł


Fot. Pixabay.com / Winterseitler.

08:41
12.05.2017
    Pachnąca wiosna u stóp Tatr

Co z tego, że niebo się chmurzy? Wiosna u stóp Tatr jest nie tylko piękna, ale też pachnąca :)


Wiosna w Zakopanem. Fot. Maria W.

08:15
12.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Piątek na przeważającym obszarze kraju rozpoczyna się słonecznie, nawet bezchmurnie. Jednak nie wszędzie jest tak ładnie. Na południu jest pochmurno i deszczowo. Opady mają tam natężenie umiarkowanie i duże. Wkrótce pojawią się tam burze. Z kolei nad Mazowszem i okolicami utworzył się pas dużego zachmurzenia spowodowany wczorajszymi opadami w tym regionie i ich parowaniem. W następnych godzinach chmury będą ustępować. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu. Temperatura wynosi od 5 stopni na północy do 12 stopni na południu.

07:38
12.05.2017
    Chmury niczym wielkie bąble

Dzisiaj do Polski wracają burze. Na niebie mogą pojawić się towarzyszące im spektakularne chmury mammatus, które swych kształtem przypominają bąble. Są one oznaką gwałtownych prądów powietrznych w chmurach burzowych. Zobaczcie.

07:15
12.05.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostanie stabilne do wieczora, gdy rozpocznie się jego dość szybki wzrost. W tej chwili na barometrach mamy od 1004 hPa (lekko obniżone) na południowym zachodzie do 1014 hPa (w normie) na północnym wschodzie.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz