9 maja 2017, 09:11

3,5 metra śniegu na Kasprowym. Zobacz unikatowy film

Nasz czytelnik Artur przekazał nam unikatowy film z 15 kwietnia 1995 roku. Ukazuje on rejon Kasprowego Wierchu w Tatrach. Nie byłby on nadzwyczajny gdyby nie fakt, że właśnie tego dnia odnotowano najwyższą pokrywę śnieżną w historii polskiej meteorologii.

15 kwietnia 1995 roku był niezwykłym dniem w historii polskiej meteorologii. Odnotowano wtedy najwyższą pokrywę śnieżną na terytorium naszego kraju i jednocześnie w górach.

Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach leżało aż 355 centymetrów białego puchu. Dla porównania średnia roczna wysokość pokrywy śnieżnej wynosi "tylko" 86 centymetrów, a w tym sezonie maksymalnie było jej 236 cm (więcej o tym).

Nasz czytelnik Artur właśnie tego dnia wybrał się wraz z rodziną na Kasprowy. Szusujących po gigantycznych ilościach śniegu narciarzy uwiecznił na kamerze VHS. Nagranie trafiło na całe lata do rodzinnego archiwum.

Artur jeszcze wtedy nie miał świadomości, że jest świadkiem historycznego wydarzenia, które nie powtórzy się aż po dziś dzień. Dopiero po przeczytaniu naszego artykułu przypomniał sobie, że ma nagranie z tego dnia. Dzięki temu możecie je teraz zobaczyć.

Na powyższym filmie najpierw widoczni są turyści wjeżdżający na szczyt Kasprowego Wierchu słynną już kolejką linową, wtedy jeszcze przed generalnym remontem, który przeszła w 2007 roku.

Następnie pojawiają się piękne krajobrazy najwyższych polskich gór, na czele z rekordowo zasypanym śniegiem szczytem i górną stacją kolejki. Wreszcie naszym oczom ukazuje się obserwatorium meteorologiczne i narciarze korzystający z mas śniegu.

Na koniec ujęcie, które przeszło do historii, a mianowicie tablica informacyjna, a na niej podana aktualna wysokość pokrywy śnieżnej sięgającej 355 cm, 10 cm świeżo spadłego śniegu za poprzednią dobę, temperatura na poziomie minus 3 stopni i wiatr o prędkości 10 m/s.

Zapraszamy więc na lot w przeszłość, która dla wielu z nas, zwłaszcza narciarzy, mogłaby się czym prędzej powtórzyć, chociażby już w przyszłym sezonie zimowym.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz