14 kwietnia 2017, 10:04

Satelita zrobił nowe zdjęcie Ziemi w nocy. Zobacz na nim Polskę

Efekty obecności człowieka widoczne są z ziemskiej orbity. Chociaż wydaje się, że w nocy najmniej rzuca się to w oczy, to jednak właśnie wtedy, kiedy zapadają ciemności, ujawnia się to ile nas jest i jak bardzo jesteśmy rozproszeni po świecie. Zobaczcie to na zdjęciu.


Ziemia w nocy w 2016 roku. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

5 lat czekaliśmy na zupełnie nowe zdjęcie satelitarne Ziemi w mrokach nocy. Powstało ono w ubiegłym roku z bardzo wielu mniejszych zdjęć, które przez supernowoczesnego satelitę Suomi NPP wykonywane były w czasie, gdy niebo nad danym obszarem było bezchmurne. Potem pozostała już tylko żmudna praca łączenia zdjęć aż naszym oczom ukazało się zupełnie inne oblicze świata, te które widzą satelity i astronauci, gdy my śpimy.

Głównym elementem tego zdjęcia są oczywiście małe, białe punkciki rozsiane po różnych regionach Ziemi, ale to dzięki nim możemy określić między innymi nasze preferencje względem panującego klimatu czy też stopień rozwoju gospodarczego... Zobacz duże zdjęcie

Aż trudno uwierzyć, że niemal 140 lat po wynalezieniu przez Tomasza Edisona żarówki, aż tak wiele regionów planety, zamieszkanych przez człowieka, jest wciąż pogrążonych w ciemnościach.


Poszczególnie półkule w nocy w 2016 roku. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Ciężko powiedzieć czy to dobrze, czy też źle, ponieważ dawniej walczyliśmy o światło, a dzisiaj jego nadmiar sprawia, że aż 83 procent ludzkości mieszka w strefie tzw. zanieczyszczenia świetlnego, nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba.

W sumie daje to aż 4,5 miliarda ludzi, którzy przestają patrzeć w nocne niebo, bo niczego nie widzą. Do najbardziej zanieczyszczonych światłem krajów, biorąc pod uwagę ich populację, należy Singapur, a w dalszej kolejności Kuwejt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. To świetliste punkty na mapie nocnego nieba.


Europa w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Spoglądając na zdjęcia, które zamieszczamy w artykule, dowiemy się, że najbardziej oświetlonym kontynentem jest Europa, a w niej obszar krajów Beneluksu oraz Anglia.


Kraje Beneluksu, Anglia i północna Francja w nocy. Fot. NASA.

W Polsce najbardziej zanieczyszczony światłem jest Górnośląski Okręg Przemysłowy z Katowicami na czele. Problem z dostrzeżeniem wszystkich gwiazd mają zwłaszcza mieszkańcy całej południowej i środkowej części naszego kraju. Najmniej zanieczyszczone światłem są dzielnice wschodnie, a zwłaszcza północny wschód, i oczywiście góry.


Polska w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Pośród niezliczonych światełek pojawiają się większe skupiska światła, czyli nic innego jak wielkie miasta. W Rosji charakterystyczne świetlne gałęzie, to główne drogi i szlaki kolejowe, z których większość prowadzi z Moskwy na wschód. To między innymi szlak Kolei Transsyberyjskiej.


Moskwa i szlak Kolei Transsyberyjskiej w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Wśród krajów, które są najbardziej świetliste, znajduje się Japonia. Na Tajwanie z kolei światło dominuje wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy. Mnóstwo świateł zobaczyć można także w Indiach. Jednym z najciekawszych miejsc jest Egipt, gdzie światła pojawiają się dokładnie wzdłuż Nilu.


Egipt w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Są też kraje, które z powodu specyficznego ustroju politycznego na oświetlenie ulic i domów nie mogą sobie pozwolić. Ciemności mają ograniczać nocne życie mieszkańców, tym samym ich dyscyplinując.

Tak jest między innymi w Korei Północnej, która pozostaje ciemną plamą na nocnej mapie Ziemi. Tak było w 2012 roku, gdy powstało poprzednie zdjęcie, nie zmieniło się to również 2016 roku. Kontrastem jest dla niej sąsiednia Korea Południowa, która oświetlona jest niemal w całości.


Półwysep Koreański w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Spoglądając na Stany Zjednoczone od razu dowiadujemy się, że najgęściej zaludniona jest ich wschodnia część. Kule światła występują w rejonach największych metropolii, takich jak Nowy Jork, Los Angeles czy Chicago. Na Karaibach w świetle tonie głównie Portoryko, czyli wyspa stowarzyszona z USA.


Stany Zjednoczone w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Do najmniej oświetlonych kontynentów należy Australia i Afryka. Na Saharze, w sercu Czarnego Lądu, czy w interiorze krainy kangurów pojawiają się tylko osamotnione punkty. Najciemniej jest jednak na obszarach polarnych.


Sahara w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Źródłem światła są tam jedynie stacje badawcze, ale są one tak niewielkie, że na mapie ich nie można dostrzec. Być może w przyszłości, gdy ludzkość zacznie się osiedlać na ocieplającej się Arktyce i Antarktydzie, źródeł światła będzie więcej.


Grenlandia i Islandia w nocy. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / EOSDIS / GSFC.

Naukowcy z NASA zapowiadają, że jeszcze przed końcem tego roku każdy z nas będzie mógł śledzić to, co dzieje się na Ziemi w mrokach nocy, w każdej chwili, dzięki zdjęciom wykonywanym w czasie rzeczywistym przez satelitę Suomi NPP. Badacze opracowują właśnie specjalny algorytm, który na tworzenie takich zdjęć pozwoli.

Zanieczyszczenie światłem jest poważnym problemem dzisiejszego, silnie zurbanizowanego, rozświetlonego neonami świata. Ci z nas, którzy mieszkają w dużych miastach mogli nigdy nie mieć szansy zobaczyć pięknego nieba pełnego gwiazd.

Wszystkiemu winna jest charakterystyczna pomarańczowa łuna unosząca się nad miastami, która osłabia czerń nieba. To efekt nadmiernego używania energii elektrycznej, począwszy od lamp ulicznych po tablice reklamowe. W największych metropoliach, gdzie ludzie od młodości po starość niemal nie ruszają się z miejsca, miliony ludzi nigdy nie widziało gwiazd.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Paweł | 2017-04-15, 09:17

A gdzie ekolodzy

Pytam się gdzie przypinający się łańcuchami ekolodzy? Zdechłą wiewiórkę to potrafią znaleźć ale jakoś tematem zanieczyszczenia światłem nie mogą się zająć. Bo to nie ekolodzy tylko ideolodzy niestety.

:-( | 2017-04-15, 00:04

Oświetlenie a ptaki

Mieszkam na osiedlu, obok którego parę lat temu powstał zakład obróbki kamienia. Założyli tam bardzo mocne oświetlenie, które nie wiedzieć po co, skierowane jest nie tylko na teren zakładu, ale i na pobliską okolicę, m.in. w kierunku osiedli. Walą nam w okna bardzo mocne lampy. Ptaki w okolicy zgłupiały, często nocą można usłyszeć ich śpiew...

Gos | 2017-04-14, 14:09

ciekawe

Ciekawe. Wygląda na to, że w krajach o łagodnym klimacie światła są rozproszone, jaki skupiska ludzkie a zwarte, punktowe i duże w zimnym klimacie.

Wojtek Sobota | 2017-04-18, 09:25

Odp: ciekawe

szczególnie w Egipcie ....