3 kwietnia 2017, 08:39

Do najmroźniejszej wsi świata wreszcie dotarła odwilż

Mieszkańcy wsi Ojmiakon, leżącej we wschodniej Syberii, doczekali się wreszcie pierwszego prawdziwego powiewu wiosny. W miniony weekend po raz pierwszy od 6 miesięcy temperatura w cieniu była dodatnia. Jednak czy jest to już definitywny koniec surowej zimy?


Ojmiakon, biegun zimna północnej półkuli. Fot. amusingplanet.com

Ojmiakon nazywany jest biegunem zimna północnej półkuli, ponieważ właśnie w tej wsi odnotowano najniższą temperaturę powietrza, nie tylko w Rosji, lecz również w jakimkolwiek stale zamieszkanym miejscu na świecie. 6 lutego 1933 roku temperatura spadła do minus 67,8 stopnia.

Jednak to nie z powodu rekordowego mrozu mieszkańcy tego zakątku Syberii w weekend hucznie świętowali. W sobotę (1.04) wczesnym popołudniem na oficjalnej stacji meteorologicznej zanotowano 0,2 stopnia. Była to pierwsza dodatnia temperatura od 12 października, po półrocznej srogiej zimie.

Średnia dobowa temperatura powietrza w związku z tym była aż o 12 stopni wyższa wobec normy wieloletniej. A co mówi norma dla początku kwietnia? Że powinno być od minus 32 stopni w nocy do minus 11 stopni w ciągu dnia, a pierwsza dodatnia temperatura powinna się pojawić dopiero około 22 kwietnia.

Zarówno przedwczoraj, jak i wczoraj w Ojmiakonie zmierzono rekordowo wysokie temperatury maksymalne. Tym samym początek kwietnia zapisuje się tam najcieplej w całej historii pomiarów meteorologicznych.

Dni te są przełomem, gdyż z biegiem tygodni może być już tylko cieplej i cieplej, byle do lata. Dodatnia temperatura w pełni dnia, która zresztą utrzymywała się zaledwie kilkadziesiąt minut, nie oznacza wcale, że noce również są ciepłe.

Na rosyjskiej Syberii z powodu ukształtowania terenu, a są to obszary górzyste i jałowe, roczne oraz dobowe wahania temperatury bywają gigantyczne. Odwilż poprzedziła lodowata noc z temperaturą spadającą do minus 17 stopni. Mieszkańcy zupełnie nie spodziewali się ocieplenia.

Dopiero, gdy niebo się zachmurzyło i zaczął prószyć śnieg, byli pewni, że idzie ocieplenie. Po pierwszym ciepłym dniu nadeszła mroźna noc. Temperatura spadła aż do minus 26 stopni. Szybko zapomniano o przyjemnym cieple. Kolejne noce będą równie mroźne, bo znów się rozpogodzi.


Pomnik najniższej temperatury w Ojmiakonie. Fot. amusingplanet.com

Prognoza długoterminowa wskazuje, że przez następne 1,5 tygodnia nie ma co myśleć o powrocie odwilży. W ciągu dnia będzie od 5 do 10 stopni poniżej zera, a nocami będzie panować nawet 30-stopniowy mróz. Kolejne większe ocieplenie spodziewane jest dopiero za 2 tygodnie. To właśnie nocna, a nie dzienna temperatura sprawia, że wioska wciąż znajduje się na liście najzimniejszych miejsc na planecie.

Wyjątkowo ciepły kres zimy

Dobiegająca końca zima okazała się bardzo kapryśna. Grudzień zapisał się ciepło, ale również bardzo śnieżne, ponieważ spadło prawie dwukrotnie więcej śniegu niż powinno. Dla odmiany styczeń był dość zimny i lekko wilgotny. Luty, podobnie jak grudzień, był bardzo ciepły, ale też mokry, bo suma opadów została przekroczona dwukrotnie. Były dni, gdy średnia dobowa temperatura przekraczała normę o 20 stopni.

Jednak zdecydowanie najcieplejszy był marzec. Średnia miesięczna temperatura była wyższa od normy o równo 6 stopni. Do rekordu wszech czasów zabrakło dosłownie 0,3 stopnia, co czyni go jednym z najcieplejszych marców w historii. Dotychczasowy rekord ciepła tego miesiąca należy do 2009 roku.

Ocieplenie klimatu w najmroźniejszych zakątkach Syberii jest odczuwane niemal na każdym kroku. Styczeń 2015 roku był najcieplejszym w dziejach pomiarów, prowadzonych tam od ponad stulecia. Średnia temperatura była wyższa od normy aż o 8,3 stopnia. Coraz częściej miesiące zimowe zbliżają się do rekordów lub je pobijają i to zima po zimie.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Rafał z Konina. | 2017-04-04, 22:56

Rok temu było za to zimniej.

W Ojmiakonie wcale się nie ociepla.Rok temu była zima bardzo mroźna.Klimat trochę szaleje,ale to nie oznacza,że na stałe i w tym dodatni kierunku.Mamy za mało danych i bazujemy na bardzo krótkich pomiarach,które nie są na tyle wiarygodne,żeby coś stwierdzać definitywnie.A skoro nie można tego stwierdzić to wróżymy.Wróżenie zawsze źle się kończy i daje skutej odwrotny.Pogadamy za sto lat ;)

ciepłolubny | 2017-04-03, 17:38

Chory klimat

Ale mają przerąbane. Mimo ocieplenia klimatu nadal panują tam marsjańkie temperatury. Trzeba być megadesperatem, aby mieszkać w takiej lodowni.

Ciepłolubek | 2017-04-03, 15:07

miejsce marzeń

No dla co poniektórych i pewnych osób to miejsce pod względem klimatycznym i pogodowym byłoby zapewnie rajem na ziemi i marzeniem.

podlasianin | 2017-04-03, 18:59

Odp: miejsce marzeń

No co ty, zwariowałeś? Okres połowa czerwca-połowa sierpnia byłby istną męczarnią dla tych osób nawet w Ojmjakonie.

Meteo | 2017-04-03, 10:41

Ciepła Syberia, śnieżna Kamczatka

W wielu innych zimnych miejscach Syberii też na plusie. W Wierchojańsku było +5, w Jakucku +7, a nad Bajkałem (Irkuck nawet +18). Na uznanie zasługuje fakt, że w Pietropawłowsku Kamczackim wciąż prawie metr śniegu - dokładnie 96 cm. Niesamowite!

Albert-Wwa | 2017-04-03, 09:27

Znowu rekord ciepła w Warszawie... i to jaki !

Wczoraj oficjalna stołeczna stacja meteorologiczna (lotniska Okęcie) odnotowała 24,3°C. Tym samym, poprzedni rekord dla dnia 2 kwietnia (21,0°C z roku 1990) został nie tylko pobity, ale wręcz ZMIAŻDŻONY - bo różnica wyniosła aż 3,3 stopnia. To bardzo dużo, to jest "jakościowy skok w górę". Widok w stolicy nad Wisłą był zadziwiający - mnóstwo ludzi opalających się na plaży, niektórzy z nagimi torsami, słońce niemal prażyło, a w pobliżu - bezlistne drzewa. To, co się wczoraj stało, symbolicznie oznacza istotną zmianę klimatyczną dla Warszawy, czyli pokonanie kolejnej bariery - okazuje się, że temperatury równe średnim wieloletnim wartościom dla pełni sezonu letniego, są już tutaj możliwe od samego początku kwietnia, a nie dopiero od jego połowy, jak dotychczas.

Darek Wuk | 2017-04-03, 10:24

Odp: Znowu rekord ciepła w Warszawie... i to jaki !

Bzdury kompletne. Warszawa to nie cały kraj. W wieli regionach Polski temp. ok 25 st. na początku kwietnia zdarzają się częściej.

JK | 2017-04-03, 11:05

Odp: Znowu rekord ciepła w Warszawie... i to jaki !

Raz na farcie ciepło mieliście. Zachód jak zwykle najcieplejszy i najpiękniejszy dolny śląsk. Dziękuję pozdrawiam.

ciepłolubny | 2017-04-03, 17:42

Odp: Znowu rekord ciepła w Warszawie... i to jaki !

Rekord został zmiażdżony, bo poprzedni był beznadziejnie słaby. To zadziwiające, że 2 kwietnia w Warszawie nigdy nie potrafiło być cieplej niż 21°C.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-04-03, 22:35

Odp: Znowu rekord ciepła w Warszawie... i to jaki !

Właśnie, nawet 17 marca potrafiło być w Wawie 20 st.

Albert-Wwa | 2017-04-04, 09:12

Odp: Znowu rekord ciepła w Warszawie... i to jaki !

@ciepłolubny A więc u ciebie był o wiele lepszy? Jaki?