20 marca 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Poniedziałek, 20.03

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:19
20.03.2017
    Piękno wschodzącego Księżyca

Noce mają w sobie coś niezwykłego. Zobaczcie wschodzący Księżyc pośród smug lotniczych.

22:21
20.03.2017
    Ziemia w pierwszy dzień wiosny

Codziennie o godzinie 6:00 rano czasu lokalnego Słońce, Ziemia i każdy satelita geosynchroniczny tworzą kąt prosty, w wyniku czego zdjęcia satelitarne ukazują Ziemię w połowie zaciemnioną. Między oświetloną a zaciemnioną częścią tarczy ziemskiej przechodzi tzw. linia terminatora. Tak wygląda Ziemia w pierwszy dzień astronomicznej wiosny:


Fot. NASA / EUMETSAT.

Dla ciekawskich mamy też filmik, który ukazuje ten sam widok, ale przez cały rok. Widać, jak zmienia się kąt oświetlenia Ziemi w zależności od pory roku:

21:18
20.03.2017
    Gradobicie na Wyspach Kanaryjskich

Nie tęgie miny mają turyści, którzy postanowili przełom zimy i wiosny spędzić na wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich. Zamiast słonecznej i ciepłej aury zastali tam gwałtowne burze z ulewami i gradobiciami. Padało tam mocno, że ulice popularnych kurortów zmieniły się w rwące nurty, którymi płynęła zarówno deszczówka, jak i roztapiający się grad.


Fot. Twitter / @manueljosmelian.

Ale nie zabrakło też atrakcji. Gdy niebo wreszcie się rozpogodziło, turyści licznie ruszyli w góry, żeby zobaczyć pokryte gradem stoki, które na rajskich wyspach nie należą do częstych widoków.

20:00
20.03.2017
    Niesamowity rekord studenckiej rakiety

Studenckie projekty udowadniają, jak niesamowity potencjał drzemie w młodych inżynierach, którzy w przyszłości zasilą szeregi agencji kosmicznych i pozwolą ludzkości jeszcze szybciej podbijać kosmos. Najlepszym tego przykładem jest studencka Rakieta Fanthom II. Została ona wystrzelona 4 marca 2017 roku ze Spaceport America i osiągnęła pułap 44 kilometrów. Prawdopodobnie to rekord w wysokości lotu rakiety studenckiej. Lot obserwowało ponad 70 członków USC Rocket Propulsion Laboratory, uczestniczących w pracach przy rakiecie. Co ciekawe, poprzedni rekord lotu rakiety tego zespołu wynosił ponad 19 kilometrów, więc to duże osiągnięcie. W naszym kraju również odbywają się starty takich rakiet. Projekty prowadzone są przez Polskie Towarzystwo Rakietowe, Sekcje Rakietową Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej oraz działania studenckie Z AGH Space Systems w Krakowie. Na poniższym filmie możecie zobaczyć nagranie z kamerki zainstalowanej na rakiecie.

19:37
20.03.2017
    Jaka będzie pogoda w nocy?

Nic nigdzie mrozu nie przyniesie. Na południu kraju będzie pogodnie i bez opadów. Na pozostałym obszarze nadal będzie padać, szczególnie na krańcach północnych i północno-wschodnich. Termometry pokażą od 3 stopni na Podlasiu do 8 stopni na Pomorzu.

19:20
20.03.2017
    Uniknął lawiny, którą sam spowodował

W sieci pojawił się kolejny filmik, na którym możemy zobaczyć, jak lekkomyślny narciarz Norbert Salva, podciął lawinę śnieżną. Tylko dlatego, że w ostatniej chwili odbił i zatrzymał się na krzewie, lawina go ze sobą nie porwała i uszedł w życiem.

18:52
20.03.2017
    Niezwykłe zjawisko nad Brazylią

Kamery w brazylijskim mieście Campina Grande, które na co dzień są wykorzystywane przez astronomów do rejestrowania bardzo jasnych bolidów, uwieczniły niesamowite zjawisko, nie związane z kosmicznymi skałami wlatującymi w ziemską atmosferę. Był to niebieski dżet (blue jet), czyli wciąż nie do końca opisane zjawisko, które w przeciwieństwie do błyskawic doziemnych nie uderza od chmury do ziemi, lecz tworzy się nad chmurami burzowymi i sięga stratosfery, aż do wysokości 50 kilometrów. Jedna z teorii mówi, że są to niebieskie lub bliskie ultrafioletowi linie emisyjne utworzone z neutralnego i zjonizowanego azotu cząsteczkowego. Co ciekawe, mimo iż na poniższym filmiku wygląda, że zjawisko pojawiło się dość blisko, to w rzeczywistości chmura burzowa znajdowała się wówczas nad miastem Taperoá, oddalonym aż o 103 kilometry.

17:40
20.03.2017
    Najróżniejsze początki wiosny

Jaki był pierwszy dzień astronomicznej wiosny? Oj, zdania są mocno podzielone. Mieszkańcy wschodnich regionów kraju zamiast wiosny widzieli dzisiaj zimę, która pojawiła się po dłuższej przerwie, przynosząc śnieg i mróz. Nawet po południu na północnym wschodzie nie było więcej niż 5 stopni. Dla porównania na południowym zachodzie kraju wiosna rozpoczęła się dużo cieplej, bo temperaturą dochodzącą na Dolnym Śląsku do prawie 15 stopni. Jednak zabrakło Słońca.

Wiosna potrafi się rozpoczynać bardzo różnie, co jest dowodem, że 20 marca to tylko data umowna, nie mająca nic wspólnego z pogodą panującą za oknem. Czasem zdarza się jednak, że nadejście wiosny pokrywa się z kalendarzem. Tak było w 2014 roku, gdy na zachodzie i południu kraju termometry pokazały nawet 20 stopni w cieniu. Było nie tylko ciepło, ale też słonecznie. Czego chcieć więcej o tej porze roku?

Rok wcześniej wiosna rozpoczęła się zupełnie inaczej, bo na zimowo i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo na północy i w centrum kraju mieliśmy całodobowy mróz. Po porannym nawet 6-stopniowym mrozie, po południu w Gdańsku czy Białymstoku nie było cieplej niż minus 2 stopnie. Jedynie na południu kraju temperatury były trochę wyższe, ale trzeba zaznaczyć, że niemal w całym kraju leżał śnieg, na Suwalszczyźnie były go nawet 34 centymetry.

16:23
20.03.2017
    Wiosna zaczyna się mrozem i upałem

W Europie wiosna zaczyna się zarówno mrozem, jak i niemal upałem. W najcieplejszym momencie dnia w północnej Finlandii było minus 8 stopni. Tymczasem na południu Hiszpanii i w Bośni i Hercegowinie w tym czasie zmierzono przyjemne 27 stopni. Czy rzeczywiście zaczęła się wiosna? Bo mapka pokazuje, że na północy wciąż trwa zima, a na południu jest już lato.

15:09
20.03.2017
    Pada, pada i wcale nie chce przestać

Na przeważającym obszarze kraju w ciągu 3 dni spadło między 10 a 20 mm deszczu. Były jeszcze bardziej deszczowe miejsca. W Elblągu, Świnoujściu i Zgorzelcu odnotowano blisko 30 mm deszczu. Dla porównania miesięczna norma opadów wynosi 30-40 mm.

14:38
20.03.2017
    Dwie pasje, wspaniałe fotografie

Santiago Borja jest miłośnikiem fotografii i awiacji. Obie swoje pasje realizuje jako pilot Boeinga 767, zza kokpitu którego fotografuje niesamowite zjawiska w ziemskiej atmosferze. Jego ulubione zdjęcia ukazują malownicze wschody i zachody Słońca oraz potężne chmury burzowe.

14:11
20.03.2017
    Rekordowe tornado w superkomputerze

Przy pomocy superkomputera naukowcom udało się stworzyć trójwymiarową animację tornada o największej średnicy w dziejach pomiarów, które w maju 2013 roku nawiedziło okolice Oklahoma City. Jego ofiarą stał się m.in. profesjonalny łowca burz Tim Samaras... Zobacz cały artykuł


Najszersze tornado w historii z 31 maja 2013 roku w rejonie Union City.

13:02
20.03.2017
    Wiosna na ulicach Hagi w Holandii

@Paweł donosi nam, że w Hadze w Holandii widoczne są już pierwsze oznaki wiosny.


Wiosna w Hadze w Holandii. Fot. Paweł Bogdan.

12:06
20.03.2017
    Zdjęcia wiosny, które radują serce

Z okazji początku wiosny zobaczcie fantastyczne zdjęcia rozkwitającej przyrody w ostatnich latach.

11:28
20.03.2017
    Rozpoczęła się astronomiczna wiosna!

Punktualnie o godzinie 11:28 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Nastąpiło to w momencie, gdy Słońce znalazło się w tak zwanym punkcie Barana, czyli w punkcie równonocny wiosennej. W okolicach początku astronomicznej wiosny dnia przybywa najszybciej w całym roku, o całe 4 minuty na dobę. Ziemia na swej orbicie oddala się od Słońca o około 40 tysięcy kilometrów każdego dnia. Kwitnąca pora roku potrwa jak zwykle do dnia przesilenia letniego, a więc do 21 czerwca do godziny 6:24. Dlaczego kalendarzowa wiosna zaczyna się dopiero jutro?... Dowiedz się więcej

10:42
20.03.2017
    20 uczniów zginęło podczas nawałnicy

Gwałtowna burza przetoczyła się nad rejonem wodospadów Kintampo w afrykańskiej Ghanie. Porywisty wiatr powalił i powyrywał z korzeniami dziesiątki masywnych drzew do rzeki, w której pływali uczniowie szkoły średniej. 20 uczniów zginęło, w tym 18 na miejscu, a 2 po przewiezieniu do szpitala. 11 uczniów przeżyło kataklizm.


Fot. Twitter.

10:17
20.03.2017
    Przybędzie nam pół miliarda drzew

Smutno się robi na widok wycinanych drzew, które zapewniają świeże powietrze, przyjemnie szumią na wietrze i uspokajają wzrok soczystą zielenią. Jednak jest dobra wiadomość, do końca roku przybędzie w naszym kraju pół miliarda nowych drzew. Jak to możliwe?... Zobacz cały artykuł

09:10
20.03.2017
    Lodowe szlaki okiem satelity

Rzeka MacKenzie w Kanadzie w porze zimowej służy mieszkańcom, jak i kierowcom ciężarówek, jako system lodowych dróg. Dzięki jeździe po zamarzniętym korycie rzeki można szybciej dostać się do sąsiednich miejscowości. Jednak lodowe szlaki mają swoje minusy, bo można je przemierzać jedynie przez kilka najzimniejszych miesięcy w roku, w dodatku pojazd nie może ważyć więcej niż 10 ton, w przeciwnym razie lód może się załamać. Pod koniec tego roku ukończona zostanie nowa droga, która zapewni mieszkańcom komunikację przez okrągły rok, w każdych warunkach atmosferycznych. Na poniższym zdjęciu satelitarnym możecie zobaczyć, jak piękny jest to kawałek świata, gdzie delta rzeka i otaczające ją tereny podmokłe kontrastują z ośnieżonymi górami.


Zdjęcie satelitarne delty rzeki MacKenzie w Kanadzie. Fot. NASA / Landsat-8.

08:44
20.03.2017
    Nadchodzi wiosna? A może zima?

Pod osłoną nocy, najpierw na północy, a potem także na wschodzie kraju, deszcz przeszedł w śnieg, a krajobrazy zaczęły się zabielać. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Pomorza, Warmii, Mazur, Mazowsza, Kielecczyzny i Lubelszczyzny mogą zobaczyć na oknami swych domów iście zimowe widoki i to w pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Spadły 1-2 cm białego puchu. Nowa pora roku przyjdzie jednak o czasie, a jeszcze dzisiaj śnieg roztopi się.


Fot. Angelika Mączka / @angelika_m / Twitter.


Fot. Joanna Łasocha / @lasochaa / Twitter.

08:30
20.03.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju niebo przejaśnia się, ale również bardzo mocno wieje, do 50-60 km/h. Na pozostałym obszarze jest pochmurno i mokro. Pada głównie deszcz, jednak na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu przechodzi on w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura jest mocno zróżnicowana i wynosi od 1 stopnia na Lubelszczyźnie do 11 stopni na Dolnym Śląsku.

07:25
20.03.2017
    Wichura zrywa dach z budynku

Jeśli wiatr przekracza 70 kilometrów na godzinę zaczyna stwarzać zagrożenie. Może łamać gałęzie i zrywać dachy z budynków. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak wichura zrywa niemal cały dach z budynku mieszkalnego. Na szczęście w momencie katastrofy nikogo na podwórku nie było.


Fot. Club Meteo / Vk

07:01
20.03.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nad ranem ciśnienie przestało spadać, obecnie zaczęło rosnąć i tak będzie do końca dnia. W tej chwili ciśnienie wynosi od 1002 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1009 hPa na Podkarpaciu.

06:41
20.03.2017
    Barwny pierścień wokół Słońca

Taki widok to zasługa promieni słonecznych i kryształków lodowych unoszących się w postaci ławic chmur pierzastych. Zjawisko optyczne nazywane jest halo słoneczne i niejednego wprawia w osłupienie. Nad Ziemią Łódzką uwiecznił je wczoraj nasz czytelnik @Hubert.


Halo słoneczne w Radomsku w woj. łódzkim. Fot. Huber Dróżdź.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz