18 marca 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Sobota, 18.03

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:44
18.03.2017
    Pierścień wokół Księżyca w noc polarną

Noce polarne na Antarktydzie, mimo potwornego mrozu sięgającego nawet minus 80 stopni, dostarczają zimującym polarnikom pięknych krajobrazów. Jest nim między innymi halo księżycowe. Promienie słoneczne, odbite od Księżyca, załamują się na kryształkach lodowych unoszących się w mroźnym antarktycznym powietrzu. W efekcie wokół Księżyca pojawia się tęczowy pierścień. Podobne zjawisko można zobaczyć w ciągu dnia wokół Słońca. Gdy jeszcze opadają płatki śniegu z oddalających się chmur, krajobrazy zapierają dech.


Halo księżycowe na Antarktydzie. Fot. Li Hang.

21:50
18.03.2017
    O burzach i porywistym wietrze

Jeśli interesują Was szczegółowe dane o tym, gdzie wiało dzisiaj najmocniej i gdzie przeszły burze, to mamy dla Was specjalne mapy. Najpierw o tym, gdzie zagrzmiało, bo o tej porze roku jest to zjawisko niecodzienne. Jak wskazują czerwone punkty, czyli lokalizacje wyładowań atmosferycznych, grzmiało od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski przez Śląsk i Ziemię Łódzką po Kielecczyznę, Małopolskę i Podkarpacie. W sumie odnotowano kilka tysięcy błyskawic.

Najmocniej wiało w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, gdzie podmuchy wiatru przekraczały 85 km/h. W Poznaniu i Kaliszu wiało do nawet 90 km/h. Najsłabszy wiatr mieliśmy na północnym wschodzie, w porywach do 43 km/h... Dowiedz się więcej

teraz
18.03.2017
    Gdzie są w tej chwili burze?

Poniżej mapa obrazująca, gdzie teraz znajdują się burze. Czerwone kropki oznaczają najnowsze wyładowania, a kolejne kolory, coraz to wcześniejsze. Aby odświeżyć mapę, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 (aktualizacja co 5 minut): 

Dane: Burze.dzis.net

21:00
18.03.2017
    Mroczne niebo tuż po burzy

@Mag przesłała nam zdjęcie pięknego końca dnia tuż po burzy w Widzowie na Śląsku:


Tuż po burzy w Widzowie w woj. śląskim. Fot. Mag.


Tuż po burzy w Widzowie w woj. śląskim. Fot. Mag.

20:42
18.03.2017
    2 miesiące po zabójczej lawinie

Mijają dwa miesiące od zejścia lawiny śnieżnej na Hotel Rigopiano we włoskiej Abruzji. Zginęło wówczas 29 osób. Okazuje się, że akcja ratownicza była prowadzona z kilkugodzinnym opóźnieniem, ponieważ służby kryzysowe zlekceważyły informacje od mieszkańców. Media opublikowały dzisiaj pełny zapis rozmowy telefonicznej właściciela restauracji z urzędniczką sztabu kryzysowego. Mężczyzna przekazał wiadomość o katastrofie od swojego kucharza, który przeżył tylko dlatego, że tuż przed zejściem lawiny wyszedł wraz z rodziną z hotelu na parking. Urzędniczka stwierdziła, że słyszała o krążących plotkach o zawaleniu się hotelu, ale zapewniła restauratora, że nic się nie stało i wszyscy są cali i zdrowi. Gdy mężczyzna mimo to poprosił o pilną interwencję stwierdziła, że "kretynów nie brakuje" i odłożyła słuchawkę. Prokuratura prowadzi śledztwo, ponieważ istnieją przesłanki, że gdyby ratownicy dotarli na miejsce wcześniej, część gości hotelowych uwięzionych w hotelu pod śniegiem dałoby się uratować.

19:06
18.03.2017
    Burza nad Katowicami i Krakowem

Burza gradowa przechodzi nad Katowicami i Krakowem. Niebo błyska się, pada ulewny deszcz z drobnym gradem i wieje porywisty wiatr. Jak informuje @Monika: "wieś Bojszowy została pozbawiona na moment prądu. Wiatr był na tyle silny, że wyrwał wyłaz dachowy w moim domu i rzucił go kilkanaście metrów od posesji". Poniżej filmik z burzy w Krakowie... Dowiedz się więcej


Burza nad Krakowem. Fot. Katarzyna.

18:08
18.03.2017
    Wiatr osiąga w porywach 90 km/h

W ostatnim czasie najmocniej wiało w Poznaniu i Zielonej Górze, gdzie porywy osiągały od 85 do 90 km/h, a w Gorzowie, Lesznie i Świnoujściu od 80 do 85 km/h. @Sebastian przesłał nam zdjęcie drzewa powalonego na samochody w Szczecinie. Wiatr dochodził tam do 75 km/h. Czytelnicy donoszą nam o przerwach w dostawach energii elektrycznej. Kilka tysięcy odbiorców nie ma prądu, głównie w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i zachodnim Pomorzu.


Wichura powaliła drzewo na samochody w Szczecinie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Sebastian.

17:40
18.03.2017
    Chmury burzowe nad Polską

Popołudnie i wczesny wieczór mijają miejscami na Śląsku, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Kielecczyźnie pod znakiem burz z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Po nich przejściu niebo przecina tęcza. Nasi czytelnicy fotografują zjawiska, które najczęściej widujemy latem, ale jako że przysłowie mówi "w marcu, jak w garncu", to wszystko może się zdarzyć.


Chmura burzowa w Piaskach Wielkopolskich w woj. wielkopolskim. Fot. Tomasz Piecuch.


Chmura burzowa w Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Przemysław.


Tęcza po burzy w Kępnie w woj. wielkopolskim. Fot. Adam.


Tęcza po burzy w Ożarowie k. Wielunia w woj. łódzkim. Fot. Michał Owczarek.

16:02
18.03.2017
    Chmury burzowe na Dolnym Śląskiem

Nasz czytelnik @Nierob przesłał nam zdjęcie chmury burzowej, która przeszła niedawno nad Przemkowem, położonym na północnym krańcu Borów Dolnośląskich, przynosząc kilka błyskawic, ulewny deszcz, porywisty wiatr, a na koniec nieduży grad. Piękna chmura.


Chmura burzowa w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob.

15:19
18.03.2017
    Trąba lądowa na lotnisku w Brisbane

Port lotniczy w australijskim Brisbane nawiedziła trąba lądowa. Jej przejście uwieczniły kamery przemysłowe. Na szczęście nikomu nic się nie stało, żywioł nie spowodował też żadnych zniszczeń. Trąba lądowa tym się różni od typowej trąby powietrznej, że nie powstaje podczas burzy superkomórkowej, lecz na zwyczajnej komórce burzowej, w dodatku wiatr osiąga mniejsze prędkości, a zasięg zjawiska nie jest duży.

14:02
18.03.2017
    Biel i czerń zachodniej Ukrainy

Thomas Pesquet, francuski astronauta, z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, uwiecznił miasto Równe w północno-zachodniej części Ukrainy. Wokół ciemnej zabudowy, która przyspiesza roztapianie się śniegu, dominują białe krajobrazy.


Fot. Thomas Pesquet‏ / ESA / ISS.

13:17
18.03.2017
    Gigantyczny park narodowy w Chinach

Chiny, które nadal piastują niechlubny tytuł największego truciciela świata, przechodzą drastyczną, ekologiczną przemianę, także pod kątem świadomości społecznej. Kolejną jej oznaką może być ogłoszone otwarcie gigantycznego parku narodowego, który będzie aż 24 razy większy od największego w naszym kraju, Biebrzańskiego Parku Narodowego... Zobacz cały artykuł

zhangjiajie National Park - Hunan - China

12:00
18.03.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno i pada deszcz, a na Pomorzu deszcz ze śniegiem i śnieg. Jedynie na wschodzie jeszcze utrzymują się przejaśnienia, ale zaczynają one zanikać. Wkrótce dotrze tam deszcz. Z kolei na zachodzie opady słabną i zanikają, a niebo na coraz większym obszarze będzie się przejaśniać. Południowo-zachodni wiatr wciąż się nasila. Najmocniej wieje przy zachodniej granicy, do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od 1 stopnia na zachodnim Pomorzu do 8 stopni przy granicy z Niemcami.

11:31
18.03.2017
    Katastrofalna powódź w Peru

Dramatyczne powodzie w Peru w Ameryce Południowej. Według ostatnich bilansów żywioł pozbawił już życia blisko 70 osób. Zrujnowanych jest wiele miejscowości. Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak mieszkańcy uciekają przed nadciągającą falą powodziową. Nie wiemy czy udało im się przeżyć, bo rwący nurt przemieszczał się z zawrotną prędkością.

10:20
18.03.2017
    Po południu będzie porywiście wiało

W całym kraju nasila się południowy wiatr, który zaczyna skręcać na zachodni. Najmocniej wiało będzie po południu i wczesnym wieczorem w województwach zachodnich i centralnych, gdzie porywy mogą osiągać nawet 90 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Wichurze będą towarzyszyć obfite deszcze, a miejscami również burze, chwilami dość silne... Dowiedz się więcej

10:05
18.03.2017
    Elektrownia na sztucznej wyspie

Dania, Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania i Norwegia chcą wspólnymi siłami stworzyć ekologiczny raj na Ziemi. Będzie nim sztuczna wyspa o powierzchni 6 kilometrów kwadratowych, która wkrótce powstanie na wodach Morza Północnego... Zobacz cały artykuł


Projekt wyspy. Fot. TenneT.

09:12
18.03.2017
    Świecące glony jak w Avatarze

Kilka dni temu pokazywaliśmy Wam świecące na niebiesko morze u wybrzeży australijskiej Tasmanii, za co odpowiedzialny był wykwit glonów z rodziny bruzdnic, które potrafią emitować światło (bioluminescencja) w odpowiedzi na stres jakiego doświadczają. Aby glony zaczęły się jarzyć wystarczy wrzucić do wody kamień, dotknąć ją palcem lub po prostu do niej wejść. Choć niektórzy mogą stwierdzić, że to dręczenie "żywych organizmów", to jednak efekt tego zapiera dech. Zobaczcie kolejny fantastyczny filmik.

08:30
18.03.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i północnym wschodzie kraju jest pochmurno i deszczowo. Opady ustąpią tam dopiero po południu. Na przejaśnienia można jeszcze liczyć we wschodnich regionach, ale i tam będą one zanikać ustępując miejsca nadciągającym od zachodu opadom. Południowy i południowo-zachodni wiatr systematycznie nasila się, w porywach dochodzi do 30-40 km/h, a więc jeszcze nie jest groźny. Temperatura waha się przeważnie od 2 do 4 stopni.

08:01
18.03.2017
    Amerykanów pomysły podczas śnieżycy

Śnieżyca, która przeszła nad USA, nie wszystkich przyprawiła o depresję. Niektórzy byli zachwyceni chwilowym kataklizmem i postanowili wykorzystać gigantyczne ilości śniegu. Największą frajdę miały tradycyjnie najmłodsi Amerykanie:

Ale też tym starszym nie zabrakło pomysłów, chociażby na rozbawienie sąsiadów:

07:42
18.03.2017
    Mocno popada, powieje i się ochłodzi

Zapowiadaliśmy sztormowy weekend i taki też będzie. Wędrujący nad nami niż przyniesie porywisty wiatr oraz opady deszczu, śniegu, krupy śnieżnej i gradu. Niewykluczone są też burze. Jest i jednak dobra wiadomość, po weekendzie wyraźnie się ociepli... Zobacz cały artykuł

06:29
18.03.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Fatalne wieści dla naszych czytelników uczulonych na nagłe zmiany pogody, ponieważ ciśnienie gwałtownie spada i późnym popołudniem będzie niższe nawet o 15 hPa. W tej chwili barometry wskazują od 991 hPa (niskie) w Trójmieście do 1007 hPa (lekko obniżone) w Rzeszowie.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Komentarze

Dodaj komentarz