31 stycznia 2017, 13:19

Do końca tygodnia w pogodzie czeka nas prawdziwy bigos

W najbliższych dniach Polska znajdować się będzie na przemian pod wpływem wyżów, jak i zawiązanych z niżami frontów atmosferycznych. To oznacza częste i spore zmiany w pogodzie. Będą śnieżyce, ulewy, gęste mgły, wiatr halny, mróz, ale też odwilż.

O tym, jak dynamiczna może być pogoda, przekonamy się w najbliższych dniach. Przejście z temperatur dodatnich do ujemnych i na odwrót zacznie objawia się wzmożonymi opadami. Tak będzie i tym razem, bo idzie ocieplenie.

Dzisiaj (31.01) spodziewamy się słonecznej pogody, ale będą wyjątki. Należeć do nich będą regiony południowo-zachodnie, gdzie przejdą niewielkie, ale powolne strefy opadów śniegu.

Na Dolnym Śląsku, a następnie także w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Ziemi Lubuskiej, prószyć będzie obficie, więc w krótkim czasie spaść może nawet kilka centymetrów białego puchu. Opady ustąpią najpóźniej w nocy z wtorku na środę (31.01/1.02).

W środę (1.02) sypnie prawie w całym kraju, ale będą to opady słabe i jedynie przelotne. Kolejna porcja obfitych opadów śniegu spodziewana jest w nocy ze środy na czwartek (1/2.02) najpierw na Górnym Śląsku i w Małopolsce, a w późniejszych godzinach na Kielecczyźnie, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej i Mazowszu.

W czwartek (2.02) rano śnieżyce mogą sparaliżować ruch na drogach na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. W ciągu dnia strefa intensywnych opadów przesunie się nad Podlasie i Mazury. Z kolei na Dolnym Śląsku zacznie padać deszcz. Temperatura będzie z dnia na dzień rosnąć. Coraz cieplej będzie najpierw na zachodzie, później na południu i w centrum, aż wreszcie na wschodzie i północy.

W piątek (3.02) termometry na Śląsku pokażą powyżej 5 stopni. Zacznie wiać halny, który osuszy i ogrzeje powietrze, a przy tym rozpędzi chmury. W wielu miejscach napływ cieplejszego powietrza nad wychłodzoną powierzchnię ziemi doprowadzi do powstawania bardzo gęstych mgieł, które mogą się utrzymywać przez całą dobę, a przy tym ograniczać widoczność do 100-300 metrów.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

alewis26 | 2017-02-02, 12:02

Miesiąc pod śniegiem

Dziś mija 31. dzień odkąd u mnie nieprzerwanie leży pokrywa śnieżna :) W nocy dosypało sporo świeżego, ale może on nie dotrwać do mrozów bo spodziewany jest wzrost temperatury nawet powyżej +5. Może coś sypnie przed wyżem rosyjskim?

intel | 2017-02-02, 12:46

Odp: Miesiąc pod śniegiem

GFS u was na GŚ regularnie widzi silne opady śniegu 6-7 stycznia, a wydanie 06 UTC mówi nawet u was 20 cm śniegu, zobaczycie że znowu to Wy dostaniecie najwięcej śniegu przed ochłodzeniem.

K-ce 1000-lecie | 2017-02-02, 10:20

W Katowicach jest już ok. 20 cm śniegu

w nocy dosypało kilka cm nowego śniegu tak z 7-8 cm ale podobno wokół Katowic jest miejscami nawet 25 cm hanys i dalej mamy najwięcej a bales sie że wszystko stopnieje.

Mario Katowice | 2017-02-02, 13:32

Odp: W Katowicach jest już ok. 20 cm śniegu

Nie rozumiem tego hurraoptymizmu. Cóż z tego,że spadło kilka cm nowego śniegu i mamy go najwięcej spośród miast wojewódzkich skoro po kilku godzinach zaczął on topnieć i teraz tj po godzinie 13 mamy totalną chlapę, najlepiej byłoby wyciągnąć gumowce, w centrum miasta można pływać, a kolejne dni przyniosą jeszcze wyższe temperatury i całodobową odwilż

Damian Dąbrowski | 2017-02-02, 09:51

26 cm śniegu w Świętochłowicach (Górny Śląsk)

Górny Śląsk wciąż na czele, jeśli chodzi o śnieg, nie licząc gór oczywiście :) Oto mój dzisiejszy pomiar, jeden z wielu: https://www.facebook.com/216193941873718/videos/701086460051128/

Rafał | 2017-02-02, 11:35

Odp: 26 cm śniegu w Świętochłowicach (Górny Śląsk)

Szczerze zazdroszczę :(*

wawa | 2017-02-02, 11:58

Odp: 26 cm śniegu w Świętochłowicach (Górny Śląsk)

Ale wy nacie super na tym Śląsku. Też zazdroszczę. W Warszawie dziś w końcu troche posypało, ze 2 cm, ale pewnie wszystko sie stopi.

Jan Twardowski | 2017-02-03, 22:08

Odp: 26 cm śniegu w Świętochłowicach (Górny Śląsk)

No tym razem Damian na Kaszubach jest już mniej śniegu niż w Świętochłowicach u mnie od kilku cm. do 20 cm. pokrywy. Ale u nas ostatni raz śnieg sypał 17 dni temu Ale za to u nas jest całodobowy mróz więc śnieg praktycznie nie ginie.

Rafał | 2017-02-02, 08:14

W Koninie początek suszy.

Pięknie widać na radarach jak nas omijają opady.Praktycznie cały styczeń bez porządnego płatka śniegu.Teraz obserwuję jak dookoła tańczą chmury a my niczym pod kopułą...aż strach pomyśleć co będzie wiosną i latem.

Darek Wuk | 2017-02-02, 09:36

Odp: W Koninie początek suszy.

A ile ci tego śniegu napada ? Tyle co kot napłakał. Nawet 10 cm co jest już dużą wartością to wody tam jest 1 cm. Co ciekawe wielokrotnie widziałem w tym roku jak śnieg topniał i od razu parował. nie zostawiał wody po sobie. więc niekonieczne zawsze leżący śnieg nawadnia glebę.

Tutejszy | 2017-02-02, 07:41

Jak można?

Jak można polubić zimę? Nie wiem. Za smród, za ślizgawice i połamane kończyny starszych osób, za zimno i ciemno?. Tacy Hiszpanie czy Włosi jak spadnie u nich śnieg i potrwa to kilka dni to istny Armagedon. A nasi zimnolubni są zachwyceni. Zresztą Rosjanie też lubią zimę. Pewnie to taki słowiański rodzaj fetyszyzmu. Bogaci lubią ciepło a biedni zimno.

Darekj Wuk | 2017-02-02, 09:41

Odp: Jak można?

Ja też nie wiem kto lubi zimę, to jakiś absurd. Na ogół wiekszość z tych co ją lubi ma z nią minimalną styczność bo siedzi większość czasu w ogrzewanym pomieszczeniu przed komputerem. Jakby tak jeden z drugim zimolub miał popracować na mrozie nawet 5h dodatkowo taplając się w śniegu to od razu by zmienił zdanie. "A nasi zimnolubni są zachwyceni." Tyle że jest to nikły procent społeczeństwa. "Zresztą Rosjanie też lubią zimę." Skąd wiesz że lubią ? Są do niej przyzwyczajeni, aczkolwiek lubią to oni lato co widać podczas ciepłych dni ile w Rosji jest ludzi na zewnątrz. Praktycznie nikt nie siedzi w domu podczas ładnej pogody.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-02-02, 05:39

Atlantyk zdechł

Podczas gdy ostatnie trzy zimy 2/3 stanowiła aura atlantycka, to tej zimy Atlantyk radził pogodą przez.... 2 dni. To najgorszy wynik od 7 lat, nawet w czasie masakrycznie długiej zimy 2012/13 długie i dość silne ocieplenia. Jeśli Atlantyk się nie obudzi w lutym to nie śpi głębokim snem aż do grudnia. Najgorzej by było, gdyby po wyżowej zimie Atlantyk się obudził i mielibyśmy syfiastą wiosnę i lato.

alewis26 | 2017-02-02, 11:10

Odp: Atlantyk zdechł

Atlantyk wcale nie śpi. Spał to on proszę ja Ciebie w grudniu 2010, kiedy NAO osiągało wartości rzędu -3. Od 1.12.2016 NAO jest przeważnie na plusie lub w wartościach neutralnych. To, co zauważyłem w tym roku to miażdżąca przewaga aury wyżowej. Przez ostatni miesiąc z hakiem mieliśmy w sumie tylko 3 niże - ciepły niż na święta, chłodny niż tuż przed falą mrozów (ten z cofką na Bałtyku i śnieżycami u nas na GŚ) i teraz mamy trzeci. Pamiętaj że strefówka to nie tylko bardzo ciepły kierunek SW jak w 12.2015 czy 02.2016. Napływ powietrza z NW to też strefówka. Tego typu strefówka zapewniła nam bardzo zimny listopad w 1993 roku na przykład. Albo chociażby zimę 2012/3 która może nie przynosiła dzikich mrozów po -20 ale za to była wyjątkowo śnieżna.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-02-02, 11:45

Odp: Atlantyk zdechł

Chodzi mi o to, że jest za słaby żeby odsunąć od nas te wstrętne wyże. W sierpniu 2015 Atlantyk też nie spał ale blokował go śliny wyż ze wschodu.

alewis26 | 2017-02-02, 16:12

Odp: Atlantyk zdechł

No i to jest właśnie klimat kontynentalny. W sierpniu '15 wyże ze wschodu blokowały dopływ wilgotnych i łagodnych mas z W, przez co przez ok. 2 tygodnie było upalnie. Teraz jest to samo, tyle że w klimacie kontynentalnym zimy są zimniejsze niż w morskim (latem jest na odwrót). W lipcu 2006 też było dodatnie NAO ale Europa była zdominowana przez pogodne wyże na niemal całym kontynencie. Różnica jest taka, że latem taka aura jest pożądana (no chyba że upał przekracza 35, co ma miejsce bardzo rzadko), a w zimie generuje więcej problemów niż zalet (mrozy, większe grzanie, smog, ślizgawka itp.)

Damian Dąbrowski | 2017-02-02, 00:32

Film z nocnej śnieżycy na Górnym Śląsku (Świętochłowice)

https://www.facebook.com/216193941873718/videos/700880936738347/ Pługi chyba się poddały, bo drogi totalnie białe.

Darek Wuk | 2017-02-02, 09:43

Odp: Film z nocnej śnieżycy na Górnym Śląsku (Świętochłowice)

A jakie mają byc drogi jak sypie śnieg ? Muszą byc białe. To cały urok zimy ze wszystkimi jej konsekwencjami.

K-ce 1000-lecie | 2017-02-01, 22:34

W Katowicach kolejne potężne śnieżyce!

Ale u nas znowu sypie. To jest szok. Uwielbiam zimę! Górny Śląsk najbardziej zimowy cały czas :)))))))))

Adam T. | 2017-02-02, 00:38

Odp: W Katowicach kolejne potężne śnieżyce!

U mnie nadal sypie z krótkimi przerwami. Spadło ponad 5 cm..Drzewa ładnie oblepione mokrym śniegiem... Jutro będzie można kliknąć kilka zdjęć na pamiątkę...:-)

GrzegorzNT | 2017-02-01, 21:19

Śniegi

Ślązaki ale do was idzie śnieżyca z kierunku SSW :) Zazdroszczę.

hanys | 2017-02-01, 22:23

Odp: Śniegi

i jutro a szczególnie w piątek, wszystko będzie kapać...obstawiam że do następnego ochłodzenia, o ile do niego dojdzie bo już ECMWF znacznie złagodniał, zostanie ten śnieg który aktualnie leży czyli już skorupa śnieżna po której i paskudnie się chodzi i jeździ na rowerze.

Adam T. | 2017-02-01, 22:29

Odp: Śniegi

U mnie już padało. Silna ale krótka śnieżyca przysypała brudny śnieg... Też widziałem to na radarach...

Obserwator | 2017-02-01, 22:34

Odp: Śniegi

Nie ma czego. Jak zwykle mamy najwięcej tego syfu, który później potrafi leżeć jeszcze początkiem kwietnia... Zaś będzie wszędzie ślisko, biało, depresyjnie...

alewis26 | 2017-02-01, 23:13

Odp: Śniegi

Przez chwilę waliło wielkimi płatami ale już przestało. Ciekawe ile napada i ile się utrzyma do nadejścia mrozów. Głębsza odwilż niestety nas nie ominie, w piątek ma być nawet +5. A jak prognozują +5 to będzie +7-8. I czy w ogóle będą te mrozy bo te modele są jak chorągiewka, raz dają -12 w pełni dnia a innym razem +6. Ja bym był za mrożeniem w lutym i wiosną w marcu a nie odwrotnie. A już nieraz było tak, że styczeń był zimny, luty ciepły a marzec znowu zimny. Np. 1987 czy 2013 rok. Serie ciepłych miesięcy nieprędo wrócą mi się wydaje. W lipcu 2016 zakończyliśmy serię 35-40 ciepłych miesięcy (z 2-3 rodzynkami 1*C poniżej normy), od sierpnia temp. częściej jest w normie lub poniżej. Mijający styczeń jest u mnie najzimniejszym miesiącem od 5 lat (najniższa Tavg od II 2012). Odchyłka ponad -3 jest największa od 4 lat (III 2013). Nie twierdzę, że wiosna czy lato będą zimne, bo te były ciepłe nawet w roku 2010. Ale będzie chłodniej niż w rocznikach 2013-2016. I pewnie też wilgotniej. Kto wie czy nie wrócą genueńczyki, których tu nie widać od maja 2014.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-02-02, 05:32

Odp: Śniegi

Wiosna 2010 była zimna przecież. A lato 2010 w północnej połowie Polski było najcieplejszym latem w tym dziesięcioleciu.

alewis26 | 2017-02-01, 19:54

okropny smród i syf

Niby przyszły opady i odwilż, w dzień temp na wyraźnym plusie, nocą mróz minimalny (w kwietniu bywa większy). A i tak powietrze u mnie ma jakość taką że można je gryźć - poniżej 800% PM2,5 mi nie schodzi, kilka razy weszło na wartość 4-cyfrową. Jest gorzej niż przy niedawnym -20 w wyżu, przynajmniej jeśli chodzi o średnią dobową (wtedy koło 500%, teraz 800+) Nie jest więc prawdą twierdzenie, że za smog odpowiada mróz bo teraz mrozu nie ma albo jest on słabiuteńki. A smog i tak jest masakryczny.

Obserwator | 2017-02-01, 22:52

Odp: okropny smród i syf

Już tak nie próbuj usprawiedliwiać mrozu. Jest mróz => jest smog. Nie ma mrozu => też może być smog, ale jego szansa jest 10x mniejsza. A gdyby ruszył Atlantyk, to poziom PM2.5 i innych pyłów mieściłby się w normie i to ze sporym zapasem. Antropogeniczne globalne ochłodzenie spowodowało blokadę Atlantyku na zbyt długi okres czasu i musimy się męczyć z zimą. Widzicie jak to brzmi? Tak samo, jak niektóre wasze fanaberie zw. z globalnym ociepleniem i przypisywanie mu wszystkiego, co możliwe.

chochlik | 2017-02-02, 07:17

Odp: okropny smród i syf

Przy ziemi zgromadziły się takie ilości syfów, że potrzebne jest solidne przedmuchanie, a tymczasem tego wiatru wciąż nie ma.

alewis26 | 2017-02-02, 11:15

Odp: okropny smród i syf

W wielu krajach zimą jest mróz, i to nawet większy niż u nas. Sporo miast w "kontynentalnej" części USA doświadcza fal silnego mrozu a jakoś nie widać tam smogu takiego jak u nas. Ba, nawet w Europie w ostatnich dniach nasze miasta zajmowały czołowe miejsca zasmrodzenia, a przecież u nas mrozy nie są największe. Te śniegi z nocy trochę pomogły, obecnie mam 88% pm10 i 190% pm2.5.