11 stycznia 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Środa, 11.01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:21
11.01.2017
    Tak wygląda śnieżyca w przyspieszeniu

Ile raz zdarzyło się Wam pójść spać z jesiennymi krajobrazami za oknem, a obudziliście się w iście zimowej scenerii? Zapewne zachodziliście wtedy w głowę, skąd się wzięło tyle śniegu, w tak krótkim czasie. Poniższy filmik w przyspieszeniu odpowiada na to pytanie.

21:40
11.01.2017
    Zawieje zaczynają oczyszczać powietrze

Zawieje śnieżne na zachodzie kraju sprawiły, że jakość powietrza zdecydowanie się poprawiła. Trudną sytuację nadal mamy na południu, południowym wschodzie i w centrum, gdzie panuje mróz, a śnieżyce dotrą dopiero późną nocą. Do rana i tam smog wreszcie się rozwieje i jutro będzie można oddychać świeżym powietrzem... Sprawdź jakość powietrza


Aktualny indeks jakości powietrza w Polsce. Dane: GIOŚ.

21:17
11.01.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Noc zapowiada się niespokojnie, zwłaszcza dla kierowców, ponieważ z zachodu na wschód kraju wędrować będzie front atmosferyczny z chwilami obfitymi opadami śniegu, które na zachodzie będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i w deszcz. Temperatura systematycznie będzie rosnąć, do rana na zachodzie będzie już na plusie... Dowiedz się więcej

20:45
11.01.2017
    Burze śnieżne na zachodzie kraju

Na zachodzie kraju przechodzą zawieje śnieżne, a miejscami nawet prawdziwe burze śnieżna, bo notujemy wyładowania atmosferyczne, w czasie których nie widać niczego już w promieniu kilkudziesięciu metrów. Jeśli wyjeżdżacie na drogi, to zachowajcie czujność. Filmik od @Kaśki:

teraz
11.01.2017
    Gdzie są w tej chwili burze?

Poniżej mapa obrazująca, gdzie teraz znajdują się burze. Czerwone kropki oznaczają najnowsze wyładowania, a kolejne kolory, coraz to wcześniejsze. Aby odświeżyć mapę, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 (aktualizacja co 5 minut): 

Dane: Burze.dzis.net

19:32
11.01.2017
    Sztormowe Wyspy Owcze

Wyspy Owce o tej porze roku są najbardziej sztormowym miejscem w Europie. Przechodzą tam bowiem głębokie ośrodki niżowe, które przynoszą nam porywiste wiatry i obfite opady. Pod koniec grudnia podczas kolejnego orkanu porywy wiatru na wybrzeżach tych skalistych wysp osiągały prawie 200 kilometrów na godzinę. Zobaczcie potęgę tamtejszego sztormu:

19:00
11.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie już intensywnie sypie śnieg, który przy porywach wiatru do 50-60 km/h wznieca zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widoczność. Kierowców prosimy o ostrożność. Strefa śnieżyc powoli przesuwa się w kierunku centrum kraju. We wschodniej połowie Polski jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Temperatura wynosi od minus 14 stopni na południowym wschodzie do minus 1 stopnia na północnym zachodzie.

18:19
11.01.2017
    Gigantyczny ekran przeciwpyłowy

W portowym mieście Qinhuangdao w Chinach powstaje największy na świecie ekran przeciwpyłowy. Właśnie wzniesiona została jego kolejna część wysoka na 23 metry i długa na prawie 3 kilometry. W sumie bariera chroniąca przed pyłem węglowym pochodzącym z miejscowej kopalni ma już niemal 8 kilometrów długości i w przyszłości ma być powiększona dwukrotnie. Rodzi się pytanie, czy nie łatwiej i taniej byłoby ograniczyć emisję szkodliwych pyłów, a nie budować niezwykle kosztowny ekran przeciwpyłowy, który i tak wszystkich pyłów nie wyłapie?

17:24
11.01.2017
    Tej nocy Pełnia Wilczego Księżyca

Jutro krótko po południu Księżyc znajdzie się w pierwszej w tym roku pełni. To oznacza, że noce z pełnią będą dwie, ta rozpoczynająca się i następna. Niebo nad wieloma regionami Polski jest bezchmurne, więc nic nam nie powinno przeszkodzić w obserwacji Srebrnego Globu. Pamiętajcie przy okazji, że Księżyc jest 4 razy mniejszy od Ziemi, masę około 80 razy mniejszą i oddalony jest od nas o prawie 400 tysięcy kilometrów. @Tomasz uwiecznił dzisiaj pełnię nad Podkarpaciem:


Księżyc tuż przed styczniową pełnią. Fot. Tomasz Hawro.

Zachęcamy Was do bliższego przyjrzenia się tarczy Wilczego Księżyca. Ciemne obszary nazywane są "morzami". To nic innego jak tereny pojawiania się bazaltu, a więc ciemnej skały wulkanicznej. Bazalt na Księżycu to efekt uderzeń olbrzymich meteorytów, które wywołały wgłębienia w księżycowej glebie. Każde morze ma swoją romantyczną nazwę.

Jaśniejsze obszary nazywane są wyżynami i górami, ponieważ wznoszą się ponad ciemnymi "morzami". Głównym elementem jasnych obszarów są olbrzymie kratery uderzeniowe. Jeden z nich o nazwie Tycho, znajduje się w południowej części tarczy Księżyca. Gołym okiem możemy zobaczyć system promieni wokół krateru, którego wiek szacuje się na ponad 100 milionów lat.

16:30
11.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju niebo jest bezchmurne. Do zachodnich regionów dotarł front atmosferyczny, który przynosi wzrost zachmurzenia i opady śniegu, które chwilami są intensywne, a przy porywistym wietrze mają postać zawiei śnieżnych. Wiatr wieje z południa, na zachodzie w porywach do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od minus 12 stopni na Podkarpaciu do minus 2 stopni na Dolnym Śląsku i zachodnim wybrzeżu.

16:03
11.01.2017
    Bułgaria i Rumunia pod śniegiem

W Bułgarii i Rumunii potężne zawieje śnieżne sparaliżowały ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. Miejscami zaspy mają ponad pół metra wysokości.

Sparaliżowane są m.in. okolice popularnego kurortu czarnomorskiego Konstanca w Rumunii. Widoczność na drogach spadła do zaledwie kilkudziesięciu metrów.

15:35
11.01.2017
    Włoskie wioski odcięte od świata

We włoskich Apeninach spadły gigantyczne ilości śniegu. Niektóre wioski są od kilku dni odcięte od świata. Mieszkańcy nie zakładają jednak rąk i korzystają z wyśmienitych warunków do uprawiania sportów zimowych. Tak to się robi w Pestsokostanzo:

W Abruzji zaspy śnieżne mają nawet 2-3 metry wysokości. Krajobrazy wyglądają bajecznie:


Fot. Severe Weather World / Facebook.

14:43
11.01.2017
    Tak wygląda zima w Korei Północnej

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć ptaszka, którego łapki przymarzły do metalowej poręczy.

13:02
11.01.2017
    Tak wygląda zima w Korei Północnej

Jaka Parker, mieszkaniec Pjongjangu, czyli stolicy Korei Północnej, stworzył profil na YouTube, na którym pokazuje codzienne życie mieszkańców tego komunistycznego kraju, w obiektywie ukrytej kamery. Jak głosi oficjalny serwis turystyczny tego kraju, dla fanów śnieżnych szaleństw, kilka lat temu do dyspozycji turystów zostały oddane nowe stoki narciarskie, a dla wszystkich tych, którzy lubią obcować z przyrodą, powstały górskie szlaki turystyczne... Zobacz filmik

12:40
11.01.2017
    Halo słoneczne nad Mazurami

Nad Mazurami promienie słoneczne zaczęły się załamywać na kryształkach lodowych zawieszonych w powietrzu, w efekcie wokół Słońca pojawił się barwny pierścień, a na nim tzw. słońce poboczne, ze względu na swoją jasność nazywane potocznie drugim słońcem.

11:36
11.01.2017
    Gdzie śniegu jest najwięcej?

W całej Polsce mamy śnieg, którego z powodu nadciągających zawiei śnieżnych jeszcze przybędzie. Jednocześnie rozpoczynająca się odwilż sprawi, że śnieg będzie się też roztapiać i zmieniać w błoto pośniegowe. W tej chwili najwięcej białego puchu, poza obszarami górzystymi, mamy na Wyżynie Śląskiej, nawet do prawie 20 cm. Na wschodzie kraju pokrywa ma grubość nieco ponad 10 cm. Na pozostałym obszarze śniegu jest mniej, zdecydowanie najmniej na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i Kujawach, tylko 1-2 cm. Amatorzy białego szaleństwa mogą liczyć na 50-100 cm sztucznego i naturalnego śniegu na popularnych trasach narciarskich, do 30 cm naturalnego puchu leży w Zakopanem, a 110 cm na Kasprowym Wierchu.

11:00
11.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niebo nad większością regionów kraju jest wolne od chmur i błękitne. Zaczyna się chmurzyć na krańcu północno-zachodnim, gdzie dociera już front atmosferyczny z opadami śniegu, który będzie powoli wędrować w głąb kraju. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południa i południowego wschodu, chwilami w porywach do 40-50 km/h, a na wybrzeżu do 60 km/h. Temperatura wynosi od minus 16 stopni na Podkarpaciu do minus 4 stopni na Dolnym Śląsku.


Zdjęcie satelitarne w dniu 11 stycznia 2017 roku o godzinie 10:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

10:07
11.01.2017
    Jak się tworzą lodowe kręgi?

W różnych regionach świata zimą można spotkać zaskakujące zjawisko, które nazywane jest lodową tarczą lub lodowym kręgiem. Wyjaśnienie tego fenomenu nie jest trudne. Lodowe tarcze powstają zazwyczaj w zakolach rzek, gdzie tworzą się wiry wciągające kry lodowe płynące z nurtem rzeki. Gdy taki kawałek cienkiego lodu zaczyna się obracać, jest w naturalny sposób szlifowany aż osiąga niemal idealny okrągły kształt. Nie wszędzie powstają takie wiry, więc zjawisko lodowych tarcz spotyka się dość rzadko. Na jeden z takich kręgów natknięto się kilka dni temu w amerykańskim stanie Waszyngton.

09:30
11.01.2017
    W górskich kotlinach minus 30 stopni

Za nami już ostatnia tak mroźna noc przed rozpoczynającą się odwilżą. Najzimniej było jak zwykle w karpackich kotlinach, gdzie np. w Stuposianach w Bieszczadach odnotowano minus 28 stopni, a w Czarnym Dunajcu na Podhalu minus 29 stopni. Przy gruncie było poniżej minus 30 stopni. Poza obszarami górzystymi mróz był zdecydowanie lżejszy. Na Kielecczyźnie zmierzono minus 21 stopni. Na zachodzie i północy temperatura oscylowała w pobliżu minus 10 stopni.

09:01
11.01.2017
    Odwilż rozpocznie się śnieżycami

Rozpoczyna się odwilż. Jednak zanim termometry pokażą dodatnie temperatury, czekają nas zawieje śnieżne i to miejscami bardzo intensywne, w dodatku połączone z dużym spadkiem ciśnienia. W których regionach zmiana aury najbardziej da nam się we znaki?... Przeczytaj artykuł

08:37
11.01.2017
    Księżyc znajduje się bliżej niż góra?

Michael Connelley zrobił zaskakujące zdjęcie. Jednak nie wyszło ono z Photoshopa. Ukazuje Księżyc na tle góry. Jak to możliwe, że góra znajduje się dalej niż Księżyc? Ten fenomen jest efektem zjawisk optycznych, które zachodzą w ziemskiej atmosferze. To wcale nie jest góra, lecz trójkątny cień wulkanu Mauna Kea na Hawajach, z którego szczytu Michael wykonał poniższe zdjęcie. Zgodnie z prawem optyki geometrycznej, niezależnie od kształtu szczytu, jego cień, rzucany na odległe chmury, zawsze wygląda jak trójkąt. Atmosfera nie przestaje nas zdumiewać.


Księżyc na tle cienia wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Fot. Michael Connelley.

08:00
11.01.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju poranek jest słoneczny, w wielu miejscach bezchmurny. Wiatr wieje słabo z południa i południowego wschodu. Temperatura waha się od poniżej minus 20 stopni na południowym wschodzie do minus 7 stopni na wschodnim wybrzeżu.

07:42
11.01.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie mocno spadnie w ciągu 12 godzin o całe 20 hPa. W tej chwili wynosi od 1011 hPa (w normie) na zachodnim Pomorzu do 1024 hPa (wysokie) na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

MobilisA075 | 2017-01-12, 09:04

śnieg

Jeszcze gorzej niż myslałem. Obstawiałem że jest 9cm, a jednak tylko 7. Całą noc padało i napadało tylko 3. A miało 10. Teraz pada cały czas, ale drobnica, więc raczej nie będzie z niej nic. Mam nadzieję że jutrzejszy front będzie mocniejszy pod względem śniegu i mniejsza szansa na deszcz. Chyba na Warszawie będzie faktycznie deszcz, jak w łodzi już jest mieszanka. Będzie na plusie i badziew to śnieg pozostanie tylko stary, ten nocny pójdzie do kanalizacji