11 stycznia 2017, 09:01

Zaczyna się odwilż. Będzie sypać śnieg i porywiście wiać

Rozpoczyna się odwilż. Jednak zanim termometry pokażą dodatnie temperatury, czekają nas zawieje śnieżne i to miejscami bardzo intensywne, w dodatku połączone z dużym spadkiem ciśnienia. W których regionach kraju zmiana pogody najbardziej da nam się we znaki?

Pogodne wyże, które w ostatnich dniach przynosiły nam mnóstwo słońca, zaczęły się oddalać na wschód, a ich miejsce bardzo szybko zajmują mokre i wietrznie, ale też ciepłe niże, które wirują nad Skandynawią. Ich fronty sięgną Polski i w środę (11.01) przyniosą nam diametralną zmianę aury.

Opis tego, co nas czeka warto zacząć od ciśnienia, bo to one jest zazwyczaj pierwszym wskaźnikiem nadchodzących zmian. Zbliżają się niże, więc ciśnienie bardzo szybko spadać. Do nocy spadnie w sumie nawet o 20 hPa.

Niech nas więc nie zwiedzie słoneczna pogoda panująca podczas spadku ciśnienia, bo może ona na nas niekorzystnie wpływać np. objawiając się różnorodnymi bólami, sennością, rozkojarzeniem i wolniejszą reakcją na bodźce.

Przez cały dzień piękna pogoda utrzyma się na przeważającym obszarze kraju, będzie słonecznie, ale też mroźno. Po południu front atmosferyczny wkroczy nad zachodnią Polskę i będzie powoli przesuwać się do centrum, gdzie dotrze w nocy ze środy na czwartek (11/12.01).

Towarzyszyć mu będzie dość szybko rosnąca temperatura, porywisty wiatr dochodzący do 60-70 km/h oraz intensywne opady śniegu, które mogą mieć postać zawiei śnieżnych, znacznie ograniczających widoczność.

W dalszej części nocy opady śniegu, miejscami obfite, dotrą na wschód, jednocześnie od zachodu śnieg zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz, a temperatura przejdzie na plus.

W czwartek (12.01) na zachodzie nadal spodziewamy się słabych, przelotnych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze będzie sypać śnieg, chwilami obficie. Wiatr nadal będzie porywisty, więc trzeba się liczyć z zawiejami, stwarzającymi zagrożenie dla kierowców.

Niestety, kolejne dni, mimo iż pojawi się odwilż, to jednak noce będą przynosi lekki mróz. W związku z tym spodziewamy się najróżniejszych opadów, od deszczu przez deszcz ze śniegiem po śnieg, a przy silniejszych podmuchach także zawiei. Opady mogą być intensywne. Śnieg, który spadnie w nocy, za dnia będzie się roztapiać, by w nocy znów zamarzać.

Musimy się liczyć z oblodzeniami, a także błotem pośniegowym, które nie będą ułatwiać życia kierowcom i pieszym. Takiej niezdecydowanej aury, z wahaniami temperatury lekko na plus i minus oraz częstymi opadami, spodziewamy się przynajmniej do końca tygodnia.

W całym tym pogodowym zamieszaniu jednym z najważniejszych zjawisk jest ustąpienie smogu, który wisi nad nami od kilku dni, a który zostanie rozwiany przez porywisty wiatr. Będziemy mogli wreszcie odetchnąć pełną piersią.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

lekki | 2017-01-12, 14:57

śnieg się roztapia

Wydawałoby się że po mrozach grunt jest zmrożony i śnieg będzie się utrzymywał. Niestety w Warszawie temperatura przekracza +2 stopnie i to wystarczy żeby śnieg się roztapiał do tego doklada się wiatr. W Warszawie spado też zaledwie 5 cm śniegu plus to co dosypało w nocy, ale to co dosypało w nocy już stopniało. Podejrzewam że jeszcze ze 1 dzień albo 2 dni temperaturą dodatnią ( wystarczy +1 stopień) a będziemy błoto zmieszane ze śniegiem, albo już samo błoto. Oby śniegu jednak jeszcze dosypało

kaszubwawa | 2017-01-12, 19:52

Odp: śnieg się roztapia

Niestety , sprawdziło się to o czym pisałem wczoraj. (+2,+3) a było dokładnie 3,3 dzisiaj na Warszawskim Bródnie.Więc ja to dalej "czarno" widzę :) - teraz wiecie co miałem na myśli.Za długo człowiek żyje i obserwuje takie ocieplenia żeby nie wiedzieć jak będzie.

Lucas wawa | 2017-01-12, 21:21

Odp: śnieg się roztapia

U mnie koło domu (niespełna 10 km od centrum Warszawy) śniegu ubyło bardzo niewiele – nie roztopiła się (całkowicie) nawet warstwa tego świeżego. Grunt jest bardzo zmrożony, o czym świadczy chociażby fakt, że w miejscach gdzie odśnieżyłem nie ma wody, lecz coś na miarę firnu. W piątek rano ma jeszcze przejść strefa z opadami śniegu przy ujemnej temperaturze. Pomimo, że za dnia temperatura ma być jeszcze dodatnia, to raczej będzie to już ostatni taki dzień przed kolejnym (tym razem stopniowym) ochłodzeniem. Do tego czasu na niemalże 100% krajobrazy zaśnieżone będą dominować:-) PS. Zauważmy, że fala mrozu też była silniejsza, niż wcześniej prognozowano.

B.R | 2017-01-12, 11:27

najpiękniejszy pogodowo miesiąc zimowy od dawna

Moim skromnym zdaniem obecny miesiąc jest najładniejszym pogodowo zimowym miesiącem od dawna. W okolicach Torunia bardzo dużo słońca, mrozy jak do tej pory nie były jakieś przerażająco wielkie ale były jednak konkretne, odwilże jak ta obecna nie rozpoczynają miesięcznej szarugi w akompaniamencie deszczy i wiatrów ale są tylko krótkim przerywnikiem w zimie. Ta odwilż nie dość że w większości kraju nie stopi śniegu, da krótkie odetchnienie od silniejszych mrozów to w dodatku zakończy problem smogu czyli nawet tą odwilż odbieram w kategoriach bardzo pozytywnych. Miesiąc moim zdaniem zdecydowanie na plus a prognozy na dalszą część optymistyczne bo dające przewagę zimowych warunków pogodowych.

Lucas wawa | 2017-01-12, 14:02

Odp: najpiękniejszy pogodowo miesiąc zimowy od dawna

Też lubię zimową aurę w styczniu:-) Natomiast smog to niestety problem systemowy i zarazem społeczno-zdrowotny. Aby naprawdę uzdrowić sytuację nie można cały czas liczyć na taką, czy inną aurę - bo okresy kiedy to będzie z nim problem będą się regularnie (co pewien czas) powtarzały.

alewis26 | 2017-01-12, 14:37

Odp: najpiękniejszy pogodowo miesiąc zimowy od dawna

Problem smogu wróci tak szybko jak się pojawił. Od soboty ponownie cała dobę na minusie i odbudowa wyżu. Wg prognoz ten wyż może być jeszcze trwalszy niż ten, co dopiero sobie poszedł. Temperatura dobowa ma ponownie sięgnąć 10 stopni poniżej normy (Tmax -8, Tmin -14) - czyli wysokie zużycie opału i wysoka emisja. Wyż czyli słaby lub zerowy wręcz wiatr. Znowu będzie powietrze nadające się do pogryzienia i połknięcia. Zresztą w Katowicach nawet dzisiaj pył zawieszony jest powyżej normy. W normach mieścił się on tylko o 6 rano, obecnie PM10 jest 120% normy a PM2.5 jest ponad 200% normy. Choć w sezonie grzewczym u nas jakość powietrza ogólnie jest zła, rzadko kiedy te normy nie są poprzekraczane. Też lubię zimę zimą bo jest to odskocznia od kilku miesięcy przedzimia czy później przedwiośnia z badziewnymi temperaturami 0-10 (a zwłaszcza 0-5). Tam gdzie zimy zawsze są ciepłe i deszczowe jednak jest odczuwalnie więcej słońca oraz ciepłych dni powyzej 10*C. Wegetacja też trwa dłużej, bo drzewa gubią liście nierzadko w grudniu a wiosna rusza już w marcu. Taki październik 2016 nie był aż tak dołującym miesiacem jak luty bo jednak jakaś tam zieleń i barwy jesieni były. A w lutym nie było nic, wszędzie tylko błoto i przegniłe liście.

ciepłolubek | 2017-01-12, 11:02

odwilż

Szkoda że niestety taka krótka.Oby za to luty nam wszystko wynagrodził rychłym i wczesnym przedwiośniem oraz napływami ciepłego powietrza z południa wspomaganego jeszcze wiaterkiem halnym:-)))))

Exer | 2017-01-12, 14:25

Odp: odwilż

@ciepłodupek a ty jak zwykle koncert życzeń. Co będzie w lutym to się okaże.

Mikey | 2017-01-13, 12:21

Odp: odwilż

@Exer, niech ciepłoLUBEK gra ten koncert życzeń, pogoda i tak zrobi swoje. P.S. Rozumiem, czemu zmieniony nick wspomnianego forumowicza, ale jestem przeciw dlatego, że chce ciepła, ale nie obraża innych (w odróżnieniu od niektórych fanatycznych ciepłolubów, którym nie odpowiada nic poniżej +15 zimą, a latem to jak poniżej 35 stopni jest, to już o patologiach piszą).

Lucas wawa | 2017-01-12, 10:32

Od weekendu 14-15.01 umiarkowana zima

Jak na razie niestety dość szybko przeskakujemy z „badziewia” około-zerowego (lub na lekkich plusach) na dwucyfrowe mrozy i odwrotnie. Dobrze, że zbliżające się kolejne ochłodzenie będzie stopniowe, bo z jednej strony nie będziemy od razu zdani na „syberyjską zamrażalkę”, a z drugiej nie powinno być chlapy/ciapy na jaką dzisiaj i jutro niestety się zanosi. W zamian za to aura powinna być częściej za jaką zimą (w zimowej wersji) najbardziej przepadam – tzn. niezbyt silny, ale całodobowy mróz, przy 5-20 cm śniegu (poza górami) – dosypującego na „raty”, na zmianę z rozpogodzeniami:-)

alewis26 | 2017-01-12, 14:40

Odp: Od weekendu 14-15.01 umiarkowana zima

Wolę nawet to -25 od czegoś takiego jak rok temu, gdzie jak 23 I zrobiło się brzydko, tak trwało to bite 2 miesiące do końca marca. 50-60 dni jednostajnej aury za oknem, temperatura tylko sobie przeskakiwała między +3 a +10 i praktycznie codziennie padało. Jakby było -25 przez 2 miechy non stop to pewnie też bym miał tego mrozu dość ale tak to raczej nigdy u nas nie będzie. A tak mamy raz większe mrozy przy wyżu a raz mniejsze przy śniegach.

MobilisA075 | 2017-01-12, 10:03

pogoda

No i stało się! W Warszawie temperatura plusowa, z dachu i drzew kapie, śnieg przeszedł w deszcz. Poszedłem do sklepu na zakupy to padał śnieg, przeszedłem przez rondo i zaczął padać deszcz. Nocna dostawa zniknie, jednak świezej dostawy nie będzie i od poniedziałku witamy mrozy gołoziemne. W sobotę brak opadów, niedzielę 0.1mm, tyle co nic a jutro z deszczem. Nawet w nocy, więc i stary śnieg zniknie. Tak się cieszyłem że idzie większa strefa na warszawę, ale niestety to deszczowa.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-01-12, 09:57

Niestety

No niestety i u mnie spadło tym razem sporo białego syfu. Obecnie jest 3 st. i się przeciera. Wreszcie można otworzyć okno.

hanys | 2017-01-12, 09:30

kolejne ok 5cm śniegu, czyli ok22cm

w Chorzowie. śnieg oczywiście nawiany więc w jednych miejscach jest go więcej,w drugich mniej. temperatura na razie na minusie bo z -2,-3, ale po ostatnich mrozach wydaje się jakby już była odwilż. co znaczy przyzwyczajenie organizmu do danych temperatur. jednak widać po mapach że odwilż postępuje od zachodu, i raczej ten lekki plus dzisiaj będzie.dużo śniegu jednak nie roztopi,tym bardziej że w nocy temperatura na lekkim minusie.jutro jeszcze delikatna odwilż, ale już od godzi popołudniowych spadek temperatury, a od soboty całodobowy na razie lekki mróz.więc zima w najlepsze. Smog oczywiście rozwiało i jak ktoś napisał, to nie wina natury tylko działalności człowieka.a natura zadziałała niczym odkurzacz więc znów jest czym dychać

Marcin Łańcut | 2017-01-12, 09:47

Odp: kolejne ok 5cm śniegu, czyli ok22cm

Smog się rozrzedżi no a gdzie ma zniknąć ? z jednego miejsca przewieje a w drugie nawieje , problem zanieczyszczenia powietrza tak prosto niestety z przyjściem wiatrów nie znika .

Artilo Opole | 2017-01-12, 08:31

Odwilży nie czuć...

Opole wg stacji 2 stopnie na plusie, ale wszelkie termometry pokazują 0-1 stopni. Śnieg praktycznie się nie topi, z dachu nie kapie woda. Od mrozów grunt jest silnie wychlodzony, więc śnieg raczej mocniej nie stopnieje.

MobilisA075 | 2017-01-12, 08:08

pogoda warszawa

w Warszawie sypało od 0.20 do 7. Teraz coś tam pada, szkoda że mały. Na oko 5cm jest. Łącznie 9, bo 4cm jest starego. Tylko połowa nocnej dostawy pójdzie do kanalizacji bo +1 i możliwość śniegu z badziewiem. Mam nadzieje że badziew nie będzie, tylko sam śnieg. Teraz jest -2, boje się że będzie wiecej niż plus 1. Jak będzie wicej to będzie więcej deszczu, a tego nie chcę. Dobrze że na morzu północnym jest chłodny front i idzie do PL. On ma dojść jutro. Na jutro wszyscy dają śnieg na Wawę, tylko ta strona daje z deszczem. Może o 10 jak będzie nowa odsłona to zmienią na sam śnieg. Oby tamten front przyszedł dziś i nad polską znacznie zwolnił, żeby był lekki mróz i śnieg. Niby do wtorku ma padać, ale mało.

GrzegorzNT | 2017-01-12, 07:44

Cieplej

Z 10 cm śniegu zostało się jeszcze 7 cm mokrego śniegu, ale nadal powoli taje, bo jest +1,5 stopnia. Tam gdzie śnieg był odgarnięty i powierzchnia nie posypana solą to grunt jest zamarznięty, bo to co spadło rano (trochę deszczu) marzło tworząc gołoledź. Zatem uważajcie.