12 listopada 2016, 08:05

Księżyc nie był tak blisko Ziemi od 68 lat. "To zły omen"

Księżyc zbliża się do Ziemi. W poniedziałek znajdzie się w najmniejszej odległości od początku tego wieku. Astronomowie zachęcają do obserwacji jego olbrzymiej, pomarańczowo-czerwonej tarczy, a astrologowie wieszczą nadciągające kataklizmy.


Wschodzący Księżyc w Słupsku w woj. pomorskim. Fot. Tadek Piotrowski.

Orbita Księżyca jest elipsą, a nie okręgiem, w dodatku Ziemia wcale nie znajduje się dokładnie w jej środku. To właśnie sprawia, że Księżyc podczas swojej comiesięcznej wędrówki wokół naszej planety, raz znajduje się bliżej, a raz dalej.

Raz do roku mamy wyjątkową pełnię, tzw. superpełnię, podczas której Księżyc zbliża się do Ziemi na najmniejszą w danym roku odległość. W 2016 roku stanie się tak właśnie już w najbliższy poniedziałek (14.11).

Nie będzie to jednak zwyczajna superpełnia, lecz coś więcej, bowiem Księżyc znajdzie się w najmniejszej odległości od Ziemi od prawie 69 lat, czyli od 26 stycznia 1948 roku. Będzie to dokładnie 356,509 kilometra między środkami Ziemi i Księżyca oraz 348,401 kilometra między ich powierzchniami. Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów.

Na kolejne tak wielkie zbliżenie Srebrnego Globu przyjdzie nam poczekać do 25 listopada 2034 roku, więc tego astronomicznego fenomenu w żadnym razie nie można przegapić. Superpełnia jest tak fascynującym zjawiskiem, ponieważ tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni.


Porównanie obserwowanej z Ziemi wielkości tarczy Księżyca podczas superpełni (po prawej) i zwykłej pełni (po lewej). Tarcza podczas superpełni jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni.

Szczególnie ciekawie Księżyc prezentować się będzie tuż przed wschodem Słońca, czyli wówczas, gdy Srebrny Glob znajdzie się nisko nad horyzontem, a niebo będzie delikatnie rozjaśnione intensywnymi barwami.

Jeśli będziecie mieli chwilę czasu, mniej więcej godzinę przed wschodem Słońca, czyli w zależności od regionu między godziną 5:00 a 5:30, to koniecznie spójrzcie nisko nad zachodni horyzont.

To będzie najlepszy moment na obserwację i zdjęcia, ponieważ od pełni i zarazem największego zbliżenia dzielić nas będzie tylko 6 godzin. Księżyc znajdzie się w perygeum (najbliżej Ziemi) o godzinie 12:23, a wejdzie w pełnię, czyli znajdzie się na jednej linii z Ziemią i Słońcem, o 14:52. Zaledwie 2-godzinna różnica między jednym z drugim zjawiskiem to dodatkowy atut tej superpełni.

Kolejnym świetnym momentem na obserwację będzie poniedziałkowe (14.11) późne popołudnie, zaraz po zachodzie Słońca, gdy Księżyc wzejdzie na niebie wschodnim. Najbardziej widowiskowy będzie między godziną 16:00 a 17:00, nisko nad horyzontem.


Mozaika zdjęć wschodzącego Księżyca.

Nasz naturalny satelita nisko nad horyzontem jest pomarańczowo-czerwony i ma większe rozmiary, aniżeli wysoko na niebie. Jego krwisty kolor to efekt przechodzenia promieni słonecznych, odbitych od powierzchni Księżyca, przez grube warstwy atmosfery.

Światło białe ulega rozszczepieniu, a do naszych oczu dociera tylko czerwona część fali. Gruba warstwa atmosfery działa też niczym soczewka, która deformuje obraz Księżyca, przez co wydaje się on większy niż jest w rzeczywistości, w dodatku za sprawą refrakcji znajduje się niżej niż widzimy go w rzeczywistości.

Znaczną rolę odgrywa też złudzenie optyczne, zwłaszcza, gdy Księżyc wyłania się zza zabudowań. Nasz mózg próbuje dopasować jego rozmiar, wizualnie go powiększając. Im wyżej Księżyc się znajduje, tym jest bielszy i mniejszy.


Pełnia Księżyca. Fot. TwojaPogoda.pl

Dzieje się tak dlatego, że odbite od jego światło przechodzi przez coraz rzadsze warstwy atmosfery. Jednocześnie nie mając porównania jego rozmiarów do pobliskich obiektów, wizualnie się dla nas zmniejsza.

Warto też wiedzieć, że w listopadzie mówimy o Pełni Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie.

Superpełnia Księżyca nie będzie miała kolosalnego wpływu na Ziemię. Zakreśli się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami, ale nie większymi niż o 15 centymetrów (2 procent) od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni. Naukowcy uspokajają, że nie grożą nam z tego powodu kataklizmy, bo podobne zjawiska na przestrzeni historii zdarzały się wielokrotnie.


Pełnia Księżyca. Fot. Damian Dąbrowski.

Pewne jest natomiast to, że osoby często odczuwające różnorodne dolegliwości podczas pełni, mogą się poczuć gorzej, więc czeka je nieprzespana noc. Ostatnia wyjątkowo duża pełnia miała miejsce w marcu 2011 roku, kiedy okazała się największą od 18 lat.

Innego zdania są astrolodzy, którzy mówią o złym omenie i wieszczą serię kataklizmów w różnych regionach świata. Zalecają ostrożność, bo mogą się uaktywnić wulkany, może dochodzić do silnych trzęsień ziemi, a zwierzęta będą się zachowywać nietypowo.

Według nich największe zbliżenie się Księżyca od końca Drugiej Wojny Światowej, może oznaczać niepokoje społeczne oraz wybuchy konfliktów zbrojnych. Jako te najbardziej zagrożone kraje wskazują Stany Zjednoczone, Syrię, Rosję i Włochy.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

adam | 2016-11-14, 16:45

Księżyc

Znam się na archeologii i przekazach antycznych i muszę przyznać, że zawsze mnie interesował brak tego obiektu w opisach starożytnych kultur. Pierwsze wzmianki o nim datuje się na IV w. p.n.e. u cywilizacji Majów, która opisywała przejście między jego fazami. Wcześniej nic, choć rysunków nieboskłonu mnóstwo, ciekawe, co? ;)

Rafał z Konina. | 2016-11-13, 17:14

Dwa silne trzęsienia ziemi...przypadek?

Jedno o sile 7.8 w Nowej Zelandii a drugie o sile 7,0 w Argentynie.Być może Księżyc nie ma z tym nic wspólnego,ale czy na pewno?

Michael | 2016-11-12, 14:12

Nie trzeba być astrologiem żeby widzieć co się dzieje na świecie.

Masowa imigracja potencjalnych terrorystów do Europy, dawanie im przywilejów i przyzwolenie na bandytyzm nie wieszczy niczego dobrego. USA dziś zwykle biorą udział w każdym znaczącym konflikcie, Rosja jest uwikłana na Ukrainie. W Syrii nadal trwa wojna którą wywołali amerykanie.

Anonimowicz | 2016-11-12, 12:49

Opady śniegu na SE

Od godziny 8 rano nad woj. podkarpackim przechodzą lekkie opady mokrego śniegu przy temperaturze około +2 stopni. Z prognoz modelu UM wynika, że opady obejmą teraz od Krakowa po Sandomierz w stronę Zamościa. GFS natomiast ogranicza strefę opadów do Rzeszowa, Gorlic, Jasła. Bądź tu człowieku mądry i wybierz komu wierzyć :)

fed | 2016-11-12, 11:40

duże prawdopod earthquake

będzie gdzieś na świecie silne trzęsienie ziemi, tak samo pisałem przed trzęsieniem z 9 marca 2011 w Japonii a efekt? pamiętamy

Kuba | 2016-11-13, 13:59
Review | 2016-11-12, 11:21

księżyc

Znalezienie się przypadkowo na tak idealnej orbicie w stosunku do Ziemi i Słońca jest nieprawdopodobne. Księżyc nie jest naturalnym satelitą ale obiektem ściągniętym sztucznie na orbitę Ziemi. Wiek jego jest starszy niż reszta części naszego układu słonecznego. Księżyc jest pusty w środku co zostało już praktycznie udowodnione. Dlaczego przez dziesiątki lat Amerykanie i Rosjanie nie myślą o lotach załogowych na księżyc? Dlaczego nie posiadamy dokładnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości całego księżyca? Ponieważ NASA uważa że nie jesteśmy gotowi na szokujące informacje które kryje księżyc.

M. | 2016-11-13, 12:55

Odp: księżyc

Potwierdzam. Aborygeni w dodatku w swoich przekazach otwarcie mówią, że Księżyca wcześniej na niebie nie było. Jest on ściągnięty sztucznie na naszą orbitę w celu kontroli populacji. Za każdym razem, gdy jest bliżej dzieje się coś złego - przypadek? Nie sądzę.

chochlik | 2016-11-12, 09:59

O czym tu marzyć?

Przy pogodzie z którą mamy do czynienia od początku października mamy zdecydowanie większe szanse na opad niż na czyste niebo. Jako, że będzie to II część nocy to można spokojnie iść o zakład, że przynajmniej 80% Polski będzie wówczas pod chmurami. Mimo, że teoretycznie będziemy pod wyżem.

Lucas wawa | 2016-11-12, 18:18

Odp: O czym tu marzyć?

Chyba nie do końca. Bo jednak dzisiaj bardziej chłodna/mroźna część kraju (przynajmniej w sensie Tśr) miała więcej pogodnego nieba. Podobnie będzie w nocy 12/13.11.