19 października 2016, 08:27

Ten rok będzie najcieplejszym aż od 115 tysięcy lat!

Nie ma już żadnych wątpliwości, że 2016 rok zapisze się jako najcieplejszy nie tylko w całej historii pomiarów meteorologicznych, lecz również od 115 tysięcy lat. Po raz pierwszy w dziejach to wynik działalności człowieka, a nie samej przyrody.

Nie ma to znaczenia, że ostatnie tygodnie były w Polsce zimne. W skali lokalnej możemy patrzeć tylko na pogodę, a ta zmienną jest. Natomiast na zmiany klimatyczne patrzymy wyłącznie w skali globalnej. I właśnie biorąc pod uwagę taki zasięg, 2016 rok będzie najcieplejszym rokiem od kiedy prowadzi się nieprzerwane pomiary meteorologiczne, a więc od 1850 roku.

Jednakże z rekonstrukcji klimatycznych, które powstały na podstawie m.in. badań rdzeni lodowych i osadów z dna morskiego, równie ciepło, co obecnie, nie było na Ziemi od 115 tysięcy lat, a więc od tzw. okresu eemskiego, ostatniego okresu międzylodowcowego, gdy poziom światowych oceanów był aż o 6-9 metrów wyższy niż obecnie.

Potwierdza to najnowsza publikacja Jamesa Hansena, byłego starszego klimatologa NASA. Według niego i 11 innych niezależnych badaczy w 2016 roku średnia globalna temperatura powietrza może sięgać 1,25 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Z raportu wynika też, że temperatura na tle ostatnich 45 lat rosła w tempie 0,18 stopnia na dekadę.


Anomalie temperatury globalnej w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku. Dane: NOAA.

Naukowiec stwierdza, że porozumienie, które pod koniec ubiegłego roku podpisano w Paryżu, a którego celem jest powstrzymanie globalnego ocieplenia, jest tak naprawdę fikcją. Potrzebujemy miliardów dolarów, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Nawet zgodnie z najbardziej optymistycznym scenariuszem pompowania wielkich pieniędzy na ten cel, stanie się to za późno.

Hansen oskarża Baracka Obamę, prezydenta USA, o to, że nie zrobił nic, aby zatrzymać zmiany klimatyczne, mimo iż bardzo wiele na ten temat mówił. 21 młodych ludzi w wieku od 8 do 19 lat złożyło pozew konstytucyjny przeciw niemu.

Domagają się szybkiej reakcji Obamy, twierdzą również, że rząd naruszył ich prawo do życia, wolności i własności, działając na szkodę klimatu. Skutki takiego postępowania polityków dla przyszłych pokoleń mogą się okazać katastrofalne.


Barack Obama. Fot. Chip Somodevilla / nationalreview.com

Jednak nie tylko temperatura powietrza jest najwyższa od setek tysięcy lat, lecz również związana z nią zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. W tym roku pobiła ona kolejny rekord. Tak dużych ilości CO2 nie było na Ziemi od epoki pliocenu, czyli od 3 milionów lat.

Wrzesień nie był już rekordowy

Tymczasem zakończył się trwający aż 16 miesięcy okres nieprzerwanych rekordów średniej miesięcznej temperatury globalnej. Jak podaje amerykański Krajowy Urząd do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) we wrześniu średnia temperatura była o 0,89 stopnia wyższa od normy z wielolecia. Był to zatem drugi najcieplejszy wrzesień w historii.

Najcieplejszym wrześniem pozostaje ten z ubiegłego roku, gdy średnia temperatura sięgała 0,93 stopnia. Rekord temperatury padł natomiast na światowych lądach, na lądach północnej półkuli oraz na lądach i oceanach północnej półkuli. Co ciekawe, na lądach południowej półkuli był dopiero 21. najcieplejszym.


Anomalie temperatury globalnej we wrześniu 2016 roku. Dane: NOAA.

Stało się tak dlatego, że w Australii, a zwłaszcza w jej zachodniej części, odnotowano wyjątkowo niskie temperatury. Z kolei wyjątkowo ciepły wrzesień mieliśmy w Europie, wschodniej części USA oraz w środkowej i północno-środkowej części Azji.

Od 1 stycznia do 30 września średnia globalna temperatura była o 0,99 stopnia wyższa od normy wieloletniej. Poprzednio rekordowy okres 2015 roku miał odchylenie rzędu 0,86 stopnia.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

tkloszewski | 2016-10-21, 08:04

Bardzo dobry artykuł

Dobry acz bardzo przygnębiający artykuł na temat nie tyle kondycji planety co człowieka. Może zamiast człowiek człowiekowi wilkiem powinno być człowiek człowiekowi człowiekiem. Abstrahując gdyby tematem poważnie zajęto się 30 lat temu, teraz nie bolałoby aż tak bardzo. A tak teraz trzeba będzie wpakować tysiące miliardów dolarów by nie doprowadzić do najczarniejszego scenariusza, gdzie nie tylko światową gospodarkę, ale cały ziemski ekosystem czeka załamanie. Ale tak to jest jak światem rządzą ludzie, wierzący w nieskończony wzrost wykładniczy na skończonej planecie.

Ert | 2016-10-19, 11:15

W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

W Polsce rok będzie raczej tylko lekko ciepły. Przecież aż prawie pięć, sześć miesięcy było w normie lub poniżej. Są to styczeń, marzec, kwiecień, lipiec, sierpień i teraz lodowaty październik. Niektóre wyszły powyżej normy, ale tylko dzięki ciepłym nocą. Nawet jeśli globalne ocieplenie istnieje, to naszego kraju dotyczy niestety w niewielkim stopniu.

Bartek | 2016-10-19, 12:22

Odp: W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

6 miesięcy w normie lub poniżej? W Polsce? Poczytaj materiały choćby z tego portalu...

Lucas wawa | 2016-10-19, 13:31

Odp: W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

Tym wpisem tylko potwierdzasz to, że nie odróżniasz zmian temperatury średnio np. o 1-2 st. w skali lokalnej od takich samych w skali globalnej. A przy tym, że patrzysz na AGW tylko z perspektywy obecnej sytuacji na własnym "podwórku" i zarazem w taki sam sposób jak na proces mających charakter naturalny, o znacznie mniejszym tempie. To co wyprawia obecnie człowiek z naszą planetą (a czego jednym z niepożądanych skutków jest AGW) nie miało nigdy wcześniej miejsca. To mówiąc obrazowo nic innego jak podcinanie sobie gałęzi, na której sami siedzimy. Mamy wyższość nad Naturą? Nic podobnego - ona takie wszelkie niepożądane "typy" z czasem wyeliminuje. I obecnie jesteśmy na dobrej drodze do tego, że gatunek ludzki (i niestety nie tylko ludzki) będzie żył na tej planecie znacznie krócej, niż gdybyśmy nie niszczyli tak bardzo planety, w tym nie emitowali tyle gazów cieplarnianych do atmosfery. PS. Z tego co pamiętam narzekałeś na niestabilność naszego klimatu. Otóż AGW do tej niestabilności z pewnością dokłada kolejne "cegiełki" - chociażby przez zmiany cyrkulacji okołobiegunowej, czy prądów morskich. A Polska nie jest w tym względzie żadną odseparowaną wyspą - jak traktują ją niektórzy zachwalający AGW.

alewis26 | 2016-10-19, 14:01

Odp: W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

Zimny w tym roku jest tylko styczeń i październik, normalny był tylko sierpień. Cała reszta była ciepła, bardzo ciepła lub ekstremalnie ciepła. I: lekko chłodny (normalny względem 1961-1990) II: skrajnie ciepły III: ciepły IV: ciepły V: bardzo ciepły VI: bardzo ciepły VII: ciepły (normalny względem 1991-2015) VIII: normalny IX: bardzo ciepły X: zimny (póki co) Największy odchył miał luty (ok. +5 względem 1961-1990), w tym roku nie spodziewam się żeby ten odchył został przekroczony. Obstawiam ciepły listopad i normalny lub zimny grudzień.

Ert | 2016-10-19, 14:26

Odp: W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

Te wszystkie miesiące, które przytoczyliście jako ciepłe wyszły powyżej tylko dzięki ciepłym nocą, bo w dzień było zachmurzenie, a temperatury grubo poniżej normy.

Darek Wuk | 2016-10-19, 18:07

Odp: W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

@ Ert - bzdura kompletna. W prawie całym kraju zarówno liczba dni gorących jak i dni z upałem była większa niż norma.

jan24 | 2016-10-19, 22:34

Odp: W Polsce raczej rok nieco powyżej normy

@alewis26 Nie do końca zgodzę się z Twoją oceną termiczną danych miesięcy tego roku. Mi wyszło tak: I: chłodny(lekko chłodny) II:ekstremalnie ciepły III:lekko ciepły IV:normalny V:bardzo ciepły Vi:bardzo ciepły VII;normalny(lekko ciepły) VIII:lekko chłodny IX:bardzo ciepły X:anomalnie zimny(bardzo zimny)

Climate | 2016-10-19, 11:04

Koszmar

Chodzę do lasów na spacery i aż nie skręca, bo widzę tony śmieci na każdym kroku. Lasy traktuje się jak wysypisko śmieci. Tak właśnie szanujemy naturę. Nic dziwnego, że zbliżamy się do katastrofy.

Meteo | 2016-10-19, 15:26

Odp: Koszmar

Niestety. U siebie w lesie widzę to samo. Makabra. Najbardziej to widać jak wegetacja ustaje.Ale najbardziej wkurzające jest gadanie, że musi spaść śnieg, aby zakryć brud. A może po prostu nie śmiecić a nie czekać na śnieg?!?

jaro | 2016-10-19, 20:35

Odp: Koszmar

śmieci w lesie to nie przyczyna ocielenia klimatu - owszem nie pochwalam śmiecenia, ale moje zdanie jest takie - te śmieci to efekt sczerpywania zasobów, marnotrawienia, one tzn. odpady mogły by być powtórnie wykorzytstane, niestety wykorzystujemy bogactwa surowce a dla przyszłych pokoleń co zostanie?

Marta | 2016-10-19, 11:02

Człowieku opanuj się

Kiedy człowiek opanuje się? Kiedy będzie już za późno? Tylko pieniądze i pieniądze mu w głowie, miliardy na kontach wielkich koncernów, których nigdy nie przejedzą, a z ludźmi nigdy się nie podzielą. Tylko zysk i niszczenie środowiska.